Ezen igények mentén megszaporodtak az embereket becsapó csalók, és számos megkérdőjelezhető ígéretet hirdető módszer jelent meg a piacon. Ezzel párhuzamosan megjelentek a valódi végzettség igazolásával könnyen összekeverhető áldiplomák, megtévesztő fokozatok, címek, rövidítések.
Ezen helyzetet próbálta a Btk. 187. szakaszának módosítása kiküszöbölni azzal, hogy a kuruzslás tényét kiterjesztette:
„Aki ellenszolgáltatásért vagy rendszeresen
- a) az orvosi gyakorlat,
- b) az egészségügyi szakképesítéshez kötött pszichoterápiás gyakorlat vagy
- c) a nem-konvencionális gyógyító és természetgyógyászati eljárások
körébe tartozó tevékenységet jogosulatlanul fejt ki, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
A pszichoterápia nevesítése azért hozta nehéz helyzetbe a mentális segítők széles rétegét, mert bár nem szakorvosok, sem klinikai szakpszichológusok, azonban munkájuk során számos olyan módszert használnak, melyek megtalálhatóak a pszichoterápia eszközkészletében is. A jog azonban nem definiálja pontosan a pszichoterápiát, és hogy milyen módszerek tartoznak ebbe a körbe, és melyek nem.
A helyzet tisztázása érdekében a Mental-For Csoport kezdeményezte a jogszabály felülvizsgálatát, és egy konferencia keretében jogászok bevonásával próbálták meg értelmezni a törvényt. A szakértők előadásából viszont az derült ki, hogy sokakat lehetetlenít el a módosítás, és van félni valója az érintetteknek.
Makarenkói szigort jelentene, ha egy tollvonással a törvény mindenkit kuruzslónak bélyegezne, aki nem klasszikus természetgyógyászati tevékenységet végez. Szintén nem egyértelmű, hogy például az alternatív mozgás- és masszázsterapeuta alkalmazott módszer felsorolásába miért csak néhány mozgás és masszázs típus került bele, mi van a kívül eső technikákkal?
Hasonló a bioenergetikus továbbképzés, mely néhány módszert ide sorol, számos újabb módszert viszont nem említ, és a tételsorban nyomát sem találni az energiával való kézrátételes kezelésnek, melyet számos keleti és nyugati technika is alkalmaz.
Ennek tükrében jogosnak tűnhet az aggódás az érintettek részéről, és sokan bíznak abban, hogy a jövőben pontosítják a törvény megfogalmazását.
-
- Kép: pixabay
Az allergiás betegség egyfajta életmódváltást is kíván, a környezet allergénmentesítésével ugyanis a tünetek előfordulása és mértéke is csökkenthető, az esetleges új megbetegedések kialakulása pedig elkerülhető. Ismerjük meg most azokat a módszereket és eszközöket, melyek segítségével otthonunk allergénektől mentessé tehető!