A londoni énekesnő napjaink vezető bulvárszereplője, ebből eredően a Grammyt is olyan (bulvár)figyelem kísérte, mint még soha. Az 1983. szeptember 14-én született Amy második, Back To Black című albuma odahaza 2006 októberében, az USA-ban tavaly márciusban került a boltokba - amerikai eladási példányszáma másfél millió felett jár, világszerte nyolcmilliót értékesítettek belőle.
A dzsesszt populárisabb: funk-, r&b- és soulelemekkel vegyítő, szókimondó szövegű zenéjével az egész világot meghódította. 2007-ben ő adta el a legtöbb hanghordozót az említett korongjából. Botrányaiból kiindulva a hat Grammy-jelölése meglepetés volt tavaly decemberben, ahhoz viszont nem fér kétség, hogy a Back To Black az elmúlt időszak egyik legjobb nagylemeze. A hatból ötöt díjra váltott. Mindössze "Az év albuma" kategóriában győzték le - itt a hatvannyolcadik életévében járó Herbie Hancock diadalmaskodott a River: The Joni Letters című nagylemezével, ami azért figyelemre méltó, mert negyvenhárom éve nem nyert dzsesszkiadvány ebben a kategóriában.
A legtöbb jelölést, szám szerint nyolcat begyűjtött Kanye West ötvenszázalékos eredményességet könyvelhetett el, kizárólag rapzenei kategóriákban győzött. Az atlantai hiphop-előadó harmadik stúdióalbuma Graduation címmel 2007 szeptemberében jelent meg, és eddig csak az USA-ban több mint kétmillió fogyott el belőle. A zenészszakma dicshimnuszokat zeng róla - legalábbis az óceán túloldalán -, így a rapzenei kategóriákban valószínűsíthető volt Kanye sikere.
A díjazottakat ezúttal is szakmai zsűri, a Hangrögzítő Művészetek és Tudományok Nemzeti Akadémiája (NARAS) tagjai választották ki mind a száztíz kategóriában - december tizenkettedike és január kilencedike között adták le voksaikat. Remélhetőleg a Grammy Awards végre beindítja a január óta pangó amerikai zenekereskedelmet, hiszen - mint minden díjkiosztónak - ennek is egyik fontos célja a lemezeladás növelése.
Forrás: www.ujszo.com