Ha színválasztáson gondolkodunk, valószínűleg épp azon tanakodunk, hogy melyik ruhánkat emeljük ki a szekrényünkből, esetleg milyenre pingáljuk lakásunk falait, vagy melyik autót részesítsük előnyben.
Ám az is előfordulhat, hogy épp személyiség tesztet töltünk ki.
A színek világához kapcsolódó pszichológiai vizsgálatok a 20. században alakultak ki. Ezek a színpreferenciákra épülő tesztek azt vizsgálják, hogy az emberek hogyan reagálnak a különféle színekre a különféle szituációkban, s választásaik alapján készítik el személyiségük analízisét.
Az egyik legismertebb teszt Dr. Max Lüscher nevéhez fűződik, és a személy pszichológiai állapotát, stresszkezelő vagy akár kommunikációs képességét is meg lehet vele vizsgálni.
A teszt rövidebb változata nyolc színre épül: ibolya, sárga, barna, szürke, fekete, vörös, zöld, kék. A színeket kell sorrendbe rakni, aszerint például, hogy milyen színű ruhát vagy függönyt vennénk. Az általunk választott kombinációk pedig megadják jellemzésünket.
Érdekesség, hogy Lüscher észrevette, hogy az a szín, amelyet az emberek leginkább kedvelnek, nem személyiségük alapvető jegyeire utalnak, hanem inkább arra, hogy milyenné szeretnének válni. Míg az a szín, amit utálnak, azokat a viselkedési formákat takarják, amilyenek nem szeretnének lenni.
Nézzük most röviden, a teszt szín-szimbolikáját!
Kék: A hangulat, az érzések mélységére utal, és érzelmi kapcsolatban van a csendességgel, nyugalommal, érzékenységgel, szeretettel és elégedettség érzésével.
Zöld: Az "akarat rugalmasságát" jelképezi. Ez lehet koncentráló, passzív, birtokló vagy megváltoztathatatlan. Érzelmi aspektusai lehetnek a konokság, önbecsülés és magabiztosság.
Vörös: Az "akarat erejét" jelzi, és kapcsolatban áll az agresszióval, vággyal, szexuális érdeklődéssel, lefojtott indulatokkal és az autonómiával.
Sárga: A spontaneitás jelzője. Kapcsolódik a jókedvhez, derültséghez, az eredetiséghez, a reményekhez és a kiteljesedés vágyához.
Ibolya: A vörös és kék keveréke, így természetesen mindkettő sajátosságait hordozza. A személyazonosságot jelképezi, és egy misztikus kettősség jellemzi: a vágy és elképzelt dolgok megvalósulása felé tör. A Mágikus eggyé olvadás és a spiritualitás vágya hajtja. A kisgyerekek, terhes nők és homoszexuálisok preferálják ezt a színt.
Barna: A test állapotát tükrözi. Jelezheti egyrészt a test szükségleteit, másrészt veszteségeit, hiányait. A II. világháború után kitelepített emberek színválasztására volt jellemző. Kifejezi a valahová tartozás érzésének hiányát, a gyökerek keresését illetve olyan helyzeteket, amelyeket nem tudunk megoldani.
Fekete: A teljes elutasítás színe: megtagadás, lemondás az életről és a reményekről. Teljes szembehelyezkedés a sorssal.
Szürke: Rejtőzködést, takarást jelent.
Nos, vegyük csak sorra: vörösre, sárgára és narancsra mázolt falak a lakásunkban, metálszürke autó és egyre színesedő ruhatár. Ez az én egyenlegem.
És az öné?