Itt tartózkodása alatt 2007. június 26-án bemutatót tartott a Xing Yi Quan magyarországi népszerűsítéséért munkálkodó Kung Fu Akadémián. A bemutatón az érdeklődők bepillantást nyerhettek a Pekingből érkezett Nagymester tanítási módszereibe, megismerkedhettek a Xing Yi Quan alapjaival, történetével, egészségmegőrző és harci technikáival.
A Nagymester a bemutató során hangsúlyozta: a keleti harcművészetek közül a Xing Yi Quan-t különösen ajánlja az európai, nyugati embereknek. Egyrészt az európai ember testfelépítése erősebb az ázsiaiakénál, így a Xing Yi intenzitását, erejét még jobban meg tudják jeleníteni. Ugyanakkor kiváló mozgásforma stresszes, túlhajszolt életforma mellett, hiszen a testi egészség mellett a mentális egészséget is javítja, gyakorlása pedig feltölt és megnyugtat. A Xing Yi-t gyerekek és idősek, férfiak és nők egyaránt elkezdhetik és gyakorolhatják, szemben más sportokkal, mozgásformákkal. Az egészségre gyakorolt jótékony hatását bizonyítja, hogy a Xing Yi-t hosszú évekig gyakorlók várható átlagos élettartama megközelíti a 80 évet.
Di Guoyong a bemutató során szóban és gyakorlatban is bemutatta a stílus legfontosabb elemeit. Elmondta, hogy a Xing Yi Quan a belső kung fu irányzatok közé tartozik, ami annyit jelent, hogy a külső, fizikai mozgás magas szinten kapcsolódik össze a belső koncentrációval. Módszertanában rokonságot mutat az oly népszerű Taijiquan-nel (Taicsi), és a kevésbé ismert Ba Gua Zhang-al (Pa Kua tenyér). Elsősorban a testet működtető qi (életenergia) fejlesztésére koncentrál, ugyanakkor az egyik leghatékonyabb harci rendszer, melyet 900 évvel ezelőtt éppen a katonák harci képességeinek javítása érdekében fejlesztettek ki.
A Xing Yi elsajátítása során a tanítványok először az állásgyakorlatokat sajátítják el, melyek a stabil állás és védekezés mellett a gyors és hatékony támadás alapjai is, miközben különösen alkalmasak az ízületek megerősítésére. Emellett megismerkednek az 5 fázis elméletével. Ez utóbbi az 5 alapmozdulat - a hasító ököl, fúró ököl, zúzó ököl, törő- vagy ágyúököl és keresztező ököl - elsajátítása mellett, az emberi szervezet 5 alapvető belső szervének a- szívnek, a lépnek, a tüdőnek, a veséknek és a májnak - a megerősítésében, gyógyításában is segít. Így a Xing Yi-t gyakorlók viszonylag rövid időn belül birtokában lehetnek egy hatékony harci és önvédelmi technikának, ugyanakkor elsajátítanak egy egészségvédő, betegségmegelőző módszert is. Di Guoyong szerint a Xing Yi néhány éven belül megváltoztatja a stílust gyakorló kiállását, növeli az önbizalmát, önvédelmi képességeit, és természetesen egészségesebb lesz tőle.
A Xing Yi Quan egyszerű, praktikus mozdulatokra épül, viszonylag könnyen és gyorsan érhetünk el vele eredményeket. A puszta kezes formák mellett a Xing Yi-ben négyféle fegyvert - kardot, szablyát, botot és lándzsát - is használnak. Az egyszemélyes gyakorlatok mellett páros gyakorlatokat is elsajátítanak a tanítványok.
A hét végéig Magyarországon tartózkodó Di Guoyong 10 évig volt a pekingi Xing Yi Szövetség elnöke, ma a szövetség tiszteletbeli elnöke. A Pekingi Egyetem Wushu tanszékén a Xing Yi szakosztály vezetője. Xing Yi-t és Pa Kua-t tanít világszerte, tanítványai vannak Afrikában, Európában, az Egyesült Államokban és Oroszországban is. A stílusról írt könyve kínaiul, oroszul és angolul is megjelent.
A Nagymester 1948-ban született Kína Hebei tartományában. Gyerekként a szegényes táplálkozás miatt sokat betegeskedett, főleg ízületi problémái voltak. Az akkori kínai egészségügyi ellátás alacsony színvonala miatt más utat keresett egészségi állapotának javítása érdekében. A Xing Yi Quan, majd a Pa Kua segítségével kigyógyult a betegségeiből, és közben annyira megszerette a harcművészeteket, hogy a mai napig, közel 60 évesen is aktívan műveli. Di Guoyong mindent megtesz a stílus hagyományainak megőrzéséért és továbbörökítéséért, kiemelkedő szerepet tölt be az eredeti mozgásformák felkutatásában, összegyűjtésében. Érdeklődése továbbá a sportpszichológiára, valamint a hagyományos harcművészet-elmélet integrálására irányul.
A Xing Yi Quan-nal a hazai érdeklődők a Kung Fu Akadémián (Budapest, II. kerület, Vidra u. 2., Margit-híd budai hídfő) ismerkedhetnek meg. Az intézményt 7 évvel ezelőtt Kapecska Attila hozta létre, és vezeti ma is. A Kung Fu Akadémia célja, hogy a harcművészetek tanítása, megismertetése mellett közelebb hozza a magyar közönséghez a kínai kultúrát, gyógyítást, így a kung fu oktatás mellett masszázstanfolyamot, meditációs tréninget, igény szerint kínai nyelvtanfolyamot is szerveznek. A Tantien Teaházban pedig bárki megkóstolhatja a legízletesebb kínai teákat.
Forrás: Privy Council Communications