Szerdán nyílt meg a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karán az a kiállítás, amely 25 tablón keresztül mutatja be Borsod, közelebbről Borsodgeszt népi építészetét.
A kiállítás különlegessége, hogy a diákok által felmért épületekről készült tablók először kerülnek bemutatásra. A kisebb-nagyobb megszakításokkal 1912 óta működő Népi Építészeti Tudományos Diákkör ebben az évben lépett ki a szerkesztett füzetek és katalógusok világából. A diákok a dokumentáláson kívül feladatuknak érzik, hogy ismertessék, népszerűsítsék a régi korok bevált építészeti megoldásait. Ehhez olyan ízelítőt készítettek a 2007 nyarán felmért épületek anyagából, amelyet a kiállítás megnyitóján megjelent előadók, tanárok és professzorok is elismeréssel méltattak.
A három hétig látható tárlat megnyitóján Dr. Reischl Gábor DLA, a Magyar Építőművészek Szövetségének volt elnöke kiemelte az iskola, "az Ybl" hagyományos kapcsolatát a tereppel, terepmunkával, az épületekkel. Az elhangzott beszédben fontos szerepet kapott a gyakorlati képzés is, hiszen a diákkör munkájában résztvevő hallgatók immár másodszorra ragadhatnak maguk is szerszámot: idén folytatódnak a gyűrűfűi ökofalu felújítási munkálatai, emellett pedig egyhetes betekintést kaphatnak a szalmabála-építészetbe egy másik építőtábor keretein belül.
Dr. Szabó László DLA, aki az NTDK-t az 1976 és 2001 közötti 25 évben vezette, majd átadta feladatát, kihangsúlyozta: "a csillogó szemű szakmai szivacsok" vezetését nem lehet mesterségesen továbbadni. Azok után, hogy visszavonulása után Reischl tanár úr, a Magasépítési Tanszék tanszékvezetője megmentette az elárvult szakmai közösséget, az új kapitány, Fülöp István új perspektívát adott a munkának. A felfelé ívelő diákkört egy olyan volt NTDK-s vette át személyében, aki hallgatóként belülről is ismeri a hagyományokat, miközben építészként hozzá is tudja adni azt a szemléletet, ami a mai szakmai életben való érvényesüléshez elengedhetetlen. A kiállítás a régiek munkáját mutatja be a modern ember eszközeivel.
A számítógépen feldolgozott manuálék összeszerkesztése, tablóvá rendezése, kinyomtatása túlmutat az egyszerű dokumentáción. Olyan formában jeleníti meg a népi építészetet, amely a száraz tényeket - a házat - hangulatában, érzésében adja át.
A 2007-es nyári munkák lezárultak a kiállítás megnyitóján. A diákok és vezetőjük mostantól az új nyári tábor szervezésén dolgoznak, amely Barót (Háromszék, Erdély) népi építészeti emlékeit fogja dokumentálni, bemutatni és feldolgozni. Nem kérdés, hogy jövőre is kiállítással fog zárulni a diákkör életének újabb fejezete, azonban a szervezők elárulták, filmes formában is tervezik megörökíteni a tájegység örökségét.