Január 28-án Kepes András hivatalos Facebook-oldalán két posztban írta meg, hogy nem lehet kapni új könyvét, A boldog hülye és az okos depresszióst a nagy kereskedőknél. A felháborodás érthetően óriási volt, hiszen nem szoktak eltűnni könyvek a kereskedelemből egyik pillanatról a másikra. Kepes később egy harmadik posztot is közzétett, ebben a békességre hivatkozik, és elárulja, hogy korábbi két posztját levette.
Mi történt Kepes András könyvével?
Kepes évek óta a Libri sikerszerzője, itt jelent meg a Tövispuszta című regényének átdolgozott kiadása, a Világkép, az Istenek és emberek, illetve a fent említett új kötete, ami annyira sikeres, hogy novemberben második, decemberben első lett a Bookline eladási listáján.
Hogy Kepes András saját elhatározásból jött el a Libritől, az kiderül a posztjából, de hogy a könyveit miért kellett eltávolítani polcokról, azt ő sem érti:
"... a könyvnek nincsenek olyan zaftos részletei, ami kiválthatta volna a számomra is érthetetlen reakciót, hogy eltűntették a könyvesboltok polcairól és levették a sikerlistákról.Egy érzelmileg felfokozott hangulatban, ha nincs világos kommunikáció, lesznek helyette meggondolatlan reakciók és hamis interpretációk. Ez történik most is. Ezen a helyzeten csak az őszinte magyarázat segíthet. Nem kívánok foglalkozni az üzleti háttérrel, nem ismerem eléggé, nem is az én dolgom. Magyarázza el az álláspontját és a szándékát a Libri, engem is érdekelne."
A Libri ezt írta a Könyvesmagazin.hu-nak:
"Amennyiben valamely szerző saját kezdeményezése alapján nem kíván a Libri kiadóval a továbbiakban együttműködni, ezt tiszteletben tartva, a könyveket addig megjelentető Libri kiadónak nincs további joga kiadni a műveket. Ilyen esetekben a Libri kiadó a meglévő készleteket optimalizálja annak érdekében, hogy a szükségszerű átmenet minden esetben tiszta és egyszerű lehessen”.
Miért igazol Kepes egy ismeretlen kiadóhoz?
A Kepes-posztnak érdekes kontextust ad, hogy 2020 őszén kiderült: a kormányközeli Mathias Corvinus Collegium (MCC) bevásárolja magát a Libri-Bookline Zrt-be.
December 21-én Halmos Ádám távozott a cégből és megalapította saját kiadóját, Open Books néven - ami egyértelműen utal Libri előtti könyvkiadójának nevére, a Nyitott Könyvre. Halmos egy hatalmas bizniszt hagyott ott, hogy újrakezdje kis kiadóként. Ide követte őt több sikerszerzője is: Barabási Albert-László, Csányi Vilmos, Edith Eva Eger, Gárdos Péter, Kepes András, dr. Máté Gábor, Rubik Ernő vagy Philip Zimbardo.
Kepes így nyilatkozott a döntéséről:
"Engem is meglepett, amikor tavaly ősszel megtudtam, hogy Halmos Ádám új kiadót alapít. Döntenem kellett, hogy hozzá leszek hűséges vagy ahhoz a Libri kiadóhoz, amihez engem csak Ádám személye kötött. Én a régi munkatársamat, s ezzel az új kiadót választottam. A válás mindig fájó, kár lenne besározni a múltat, nekem is hiányoznak majd a régi kollégák, a biztos terjesztői háttér, a reklámfelületek. Lehet, hogy merész döntés egy ismeretlen kis kiadóhoz szerződni a piacvezető óriás helyett, de így tartottam tisztességesnek Halmos Ádámmal, akire a munkában is legjobban számíthattam. Ha a Libri féltékenységében ezért retorziókkal büntet, akár még büszke is lehetnék rá, hogy ennyire „szeretnek”, ennyire fáj nekik az elszakadás."
Reméljük, hogy az átigazolt kiváló szerzők könyvei mielőbb kaphatók lesznek nyomtatott formában, addig pedig e-book verzióban vásárolhatjuk meg őket.