Tus és Taó - Egy 20. századi kínai festőgéniusz, T'ang Haywen
2007. márciusában igazi csemegét kínálunk a kínai festészettel még csak most ismerkedő, de a már avatottabb szemű műkedvelőknek is. A modern kínai festészetről és főként annak a hagyományokhoz kötődő vonulatáról igen keveset hallhattunk eddig Magyarországon.
Ezt a hiányosságot pótolja most a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum új kiállításával, amely egy 20. századi kínai festőgéniusznak állít emléket. A kiállítás időtartama: 2007. március 15 - június 10. Különleges példája ez a Kelet és Nyugat egymásra találásának, hiszen ezeken a meditatív képeken harmonikus egységet alkot mindkét életszemlélet, festészeti technika.
T'ang Haywen, aki gyermekkorában néhány évig Vietnámban élt, majd szüleivel Franciaországban telepedett le, és ott alkotott haláláig, gyökereit tekintve kínai festőnek vallotta magát. Munkássága a 20. századi kínai festészettörténet kikerülhetetlen részét képezi.
E korszak jellegzetes vonása a nyugati festészeti technikák, formák és témák, valamint a hagyományos kínai festészet technikáinak, formáinak és témáinak elegyedése, egymásra hatása. Ennek a festészettörténeti vonulatnak a vizsgálatában különösen fontos a Kínán kívül alkotó kínai művészek életművének bemutatása, tanulmányozása is.
T'ang Haywen alkotásai többségükben tusfestmények, amelyek témája és technikája egyaránt a kínai cshan festészet és a remetefestők hagyományait folytatta. Meditatív, a modern nyugati festészeti irányzatokkal számos ponton érintkező alkotásaiból márciustól közel 40 kép bemutatására vállalkozik a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Múzeum.
A festményeket a franciaországi Musée des Beax-arts de Chambéry és Évian városa kölcsönzi, a művész szellemi hagyatékát ápoló franciaországi társaság, az Association des amies de T'ang Haywen közreműködésével. A kiállítás a budapesti Francia Intézet és az
AsiaCenter támogatásával jön létre.
Ebéd és kiállítás
Új kínai kiállításunkat 2007. március 15-én ingyenes nappal nyitjuk meg látogatóink előtt. A kiállításhoz változatos kínai programokat is szerveztünk. Júniusig megismerkedhetnek a kínai kalligráfiákkal, hangszerekkel, vallásokkal is.
Nyugaton nagy népszerűségnek örvend az ebédidőben "elköltött" kiállítás. Ilyenkor rövid, 20 perces vezetéseket tartanak a kiállításokban, hogy aztán újult erővel térjen vissza mindenki a munkába. Itthon először próbálkozunk ezzel a műfajjal, reméljük, kezdeményezésünk elnyeri tetszésüket. Ha tehát szeretne kiállítást ebédre, szeretettel várjuk március 22-én, csütörtökön 12 órakor a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeumban!
Állandó kiállításunk a keleti műgyűjtésről a Ráth György Múzeumban ingyenesen látogatható. Nézze meg kínai kerámia kiállításunkat is.
A keleti művészeteknek ismét van 1% esélyük
Az 1% felajánlása nem kerül semmibe, de nagyon sokat segít! Sajnos 10 adózóból mindössze 4 él a befizetett adó1%-ának nonprofit szervezetek részére történő felajánlásával.
Az 1994-ben létrejött Baktay Ervin Alapítvány célja a keleti kultúra és művészetek megismertetésének elősegítése Magyarországon. Az Alapítvány tevékenységét a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeummal együttműködésben végzi. Felajánlásával támogatja nyári táborunkat, gyermekfoglalkozásainkat, előadásainkat, gyűjteményünk gyarapodását. Ha Ön szerint céljaink méltóak a felkarolásra, kérjük, éves adóbevallása megtételekor adója 1 %-át a Baktay Ervin Alapítvány javára ajánlja fel: Baktay Ervin Alapítvány a Keleti Művészetekért Adószám: 18059054-1-42
Teatagozat a Kínai Kulturális és Művészeti Központban
A több mint 6 éve működő Teatagozat részlegesen megnyitotta kapuit az érdeklődők előtt. Várják mindazok jelentkezését, akik testközelből szeretnék megismerni a teakultúra világát és az egyes teakészítési eljárások - szertartások mozzanatait.
A Kínai Kulturális és Művészeti Központ Teatagozata a közös gyakorlások mellett folyamatosan dolgozza fel és rendszerezi a régi iratokat, jegyzeteket - tematikus rendbe állítva a kínai teakultúra fellelhető írott emlékeit, kiegészítve a Mesterről Tanítványra hagyományozott íratlan emlékekkel, tanításokkal és hagyományokkal.
A Teatagozat minden második héten közös gyakorlásokat, előadásokat tart a Kínai Kulturális és Művészeti Központ Központi Gyakorlótermében (1152, Budapest Szentmihályi út 171, Budapest China Mart épülete - 1.07 terem). A Kínai Kulturális és Művészeti Központ KungFu Tagozata különleges lehetőséget biztosít a kungfu autentikus, azaz hagyományos gyakorlására.