Az ősz első harmadában még kellemes volt az időjárás. De úgy tűnik, lassan vége az indián nyárnak. Az éjszakai lehűlések, a nappal is egyre alacsonyabb hőmérséklet, a számottevő csapadék miatt ideje beköltöztetni a tavasszal és nyáron kint tartott szobanövényeket - mondja Megyeri Szabolcs kertészmérnök.
A művelet egyszerűnek tűnik, hiszen átlagos esetben fél-egy tucat cserepesről van szó. Ezeket akár fél óra alatt is be lehet cipelni a védett beltérbe. A helyzet mégsem ilyen egyszerű. Ahhoz, hogy a növények az előttük álló hónapokat gond nélkül átvészeljék a szobában, meg kell tenni pár óvintézkedést!
Csak egészséges növény kerüljön be a lakásba!
Nagyon fontos, hogy csak egészséges növényt vigyünk be a lakásba. Egy kártevővel vagy betegséggel terhelt példány fertőzési láncot indíthat el odabent. Akkor pedig az egész szobai növénygyűjtemény bajba kerülhet. Az első lépés tehát az legyen, hogy alaposan nézzük át a növényeket, különös tekintettel a levelek fonákjára, a szárak nehezen látható részeire. Amennyiben rovarkártevőkre, vagy betegségekre utaló elváltozásokat (barnulást, foltosodást, szederjes felületet) találunk, tegyük félre a példányt, és csak akkor vigyük be, ha sikerült meggyógyítani, kezelni. Fontos, hogy a beteg növények egymás utáni gondozásakor az eszközöket - kisollót, kézi kultivátort, metszőollót, mindig tisztítsuk, fertőtlenítsük le, hogy megelőzzük a betegség átterjedését az egészséges példányokra.
Metszés és lemosás
A nyáron, kora ősszel virágzó fajokat az elvirágzás után metsszük meg, a fonnyadt, száradt virágokat, elhalt részeket vágjuk le.
Nem elhagyható feladat a lemosás sem! A szabadban lévő növényekre számos szennyezőanyag telepedhetett, mikrorészecskék, por, forgalmasabb utak mentén pedig az autók kipufogójából származó mérgező hatású anyagok. Ezek egy része kifejezetten káros a levelekre, más részük csak nem kívánatos bevonatot képez a növényen, ezáltal gátolja annak fotoszintézisét, gázcseréjét. A lakásba telepítés előtt érdemes tehát a leveleket lemosni. Így odabent ezek a gátló tényezők már nem akadályozzák a növény fejlődését. A lemosáshoz ajánlott lágy vizet, például esővizet használni. A csapvíz ugyanis sok helyen túl kemény, ami azt jelenti, hogy ásványi anyagok rakódhatnak le belőle a levél felületén. Ez esetben a lemosás nem oldja meg, csak felcseréli a problémát. Esővíz helyett a benzinkutakon kapható desztillált víz is alkalmas a műveletre, ezzel azonban ne öntözzük a növényt!
Átültetés
Az ősz remek alkalom az átültetésre is. A föld és cserépcserét a beköltözéssel egy időben célszerű intézni. Mégpedig azért, mert a szobanövények többsége télen pihenő időszakát tölt, akkor már megterhelő lenne számukra a kisebb sokkot jelentő átültetés. Az átültetést szintén csak egészséges növény esetében végezzük el! Használjunk bolti, zsákos virágföldet, ne pedig kerti talajt, utóbbiban ugyanis kártevők, betegségek bújhatnak meg. Mindig lyukas aljú cserepet, edényt használjunk, a zárt típusokban pangóvíz alakulhat ki, amit a legtöbb növény nem visel el. Érdemes a cserép aljára 2-3 cm vastagságban zúzott követ, kavicsot helyezni. Ez a kavicságy megakadályozza, hogy a gyökerek a vízben álljanak.
Hőmérsékletkülönbség
A beköltöztetést célszerű még a fűtés beindítása előtt elvégezni, a növényeknek ugyanis kellemetlen a hirtelen jelentős hőmérsékletváltozás. A legjobb, ha a kinti, nappali 15 fokos környezetből a 19-20 fokos, még nem intenzíven fűtött, ezért nem is száraz levegőjű beltérbe kerülnek a kedvenceink.
Gondosan válassz helyet a növényeknek
Lényeges, hogy a lakáson belül is gondosan válasszunk helyet a növényeinknek! Gyakori hiba, hogy a bevitt cserép oda kerül ősszel, ahol épp találunk egy kis helyet. Ez azonban rossz gyakorlat. Minden növénynek megvannak a jól körülhatárolt környezeti igényei - fény, hőmérséklet, melyeknek teljesülniük kell, különben a cserepes hanyatlásnak indul, végül akár el is pusztulhat. A téli, sokszor látszólag ok nélküli növényelhalások mögött sok esetben ez, vagyis a rossz pozicionálás áll. A beköltöztetés előtt ezért tervezzük meg, hogy melyik növény hova kerül, ne véletlenszerűen pakoljuk kedvenceinket egy-egy sarokba.
Kevesebb víz
A legtöbb szobanövény télen a pihenőidejét tölti, vagyis életfunkciói, növekedési ütemük lelassul, ezért az ősz második felétől kezdve a tápoldatozást csökkentsük, vagy hagyjuk el, és a legtöbb esetben az öntözések is ritkíthatók. Az intenzív tápanyagozással megzavart növények satnya, erőtlen hajtásokat hozhatnak, és legyengülésük miatt fogékonyabbak lehetnek betegségekre, fertőzésekre.
Ezt is olvasd el:
https://eletforma.hu/elet-mod/oszi-teendok-a-kertben-megyeri-szabolcstol/
https://eletforma.hu/stilus/ultess-fat/