A kapcsolatok dinamikája nagyon széles skálán mozoghat és sajnos egy végtelenül romantikusan induló, boldog viszony is válhat idővel mérgezővé. Minden kapcsolatban előfordulhatnak rosszabb időszakok, ezért nagyon fontos, hogy reálisan értelmezd a jeleket. Egy-egy sértődéssel járó vita még távolról sem jelenti azt, hogy mérgező lenne a kapcsolatotok, s lehet, hogy csak a heves vérmérsékletek, vagy a szókimondó tulajdonságotok számlájára írható. Ha azonban az alábbi jeleket tapasztalatod, érdemes behúzni a féket, megállnod egy pillanatra és átértékelni a dolgokat.
Hiányzik a kölcsönös támogatás és gondoskodás
Egy kapcsolattal szemben alapvető és jogos elvárás, hogy kielégítsd a valahova tartozás iránti igényedet és a biztonságban, támogatva érezd magad. Ezért intő jel lehet, ha a terveidet, elképzeléseidet vagy véleményedet illetően a partnered gyakran kritikusan fogalmaz és rendre a te hibáztatásodra irányul mondanivalója lényege. Például gyakran hallod a "nem jól tudod", "ezt nem így kell csinálni", "nem értesz ehhez" és a hasonló mondatokat. Egy kapcsolat nem attól minőségi, hogy a felek nem fogalmaznak meg építő jellegű kritikát egymással szemben, sőt. De a kritika nem a másik megalázó és önértékelését romboló hangnemet és stílust jelenti. Pláne nem a legapróbb, leghétköznapibb dolgokban.
Nem tudtok hatékonyan kommunikálni
Viták, összezörrenések még a legjobb kapcsolatban is előfordulhatnak, egy-egy stresszesebb időszak pedig még akár gyarapíthatja is ezek számát. Nyilván nem mindegy, milyen gyakran és min vesztek össze, de még ennél is fontosabb, hogyan hozzátok helyre a problémát és oldjátok fel a kialakult konfliktust. Ha ugyanis rendre azt érzed, mindenért te vagy a hibás, a partnered pedig a legkisebb felelősséget sem vállalja magára, képtelen azonosítani és beismerni, mi volt a saját maga szerepe és hozadéka a kialakult helyzetben, rossz ómen. Főleg akkor, ha a konfliktuskezelés a te büntetésedben merül ki: például hosszú időn keresztül nem szól hozzád, ha teljesen elzárkózik attól, hogy megbeszéljétek a dolgokat, mert ő még sértve érzi magát.
Ha nem vagytok képesek a nehéz helyzeteket közösen megoldani, és hiányzik a kapcsolatból a megfelelő kommunikáció, a tisztelet, akkor abból nehezen lehet virágzó és boldog kapcsolat.
Nincs egyetértés
Egy szerelemben kicsit mindkét félnek igazodnia kell a másikhoz, de ez csak egészséges határokon belül történhet, és csakis addig, amíg még komfortosan érzed magad. Ha azonban olyan dolgokat kell csinálnod, ami számodra kényelmetlen, nem passzol a habitusodhoz, vagy arra kényszerülsz a viták elkerülése érdekében, hogy túllépj a saját határaidon (ez történhet pénzügyi, érzelmi, fizikai vagy szexuális értelemben is), az már a visszaélés egyik formája. Ez egyben a mérgező viszony egyik legfeltűnőbb jele.
Eltűnt az egyensúly a kapcsolatból
Egy jó kapcsolatot egészséges egyensúlyi állapot jellemez: egyszer te döntesz, máskor a partnered, egyszer te támogatod őt, máskor pedig ő téged. Egy csapatban játszotok, ezért fontos, hogy mindketten úgy érezzétek, fontosak a viszonyban az igényeitek. Ez az egyensúly nemcsak a nagy döntésekre és kérdésekre vonatkozik, mint például, milyen autót vegyetek, hova költözzetek, hanem a legártatlanabb, hétköznapi döntésekre is.
A harmónia akkor borul fel, ha úgy érzed, már csak engedelmeskedsz a partnerednek és az ő vágyainak kielégítése van fókuszban.Az egyensúly felborulásának egyértelmű és mindennaposan tapasztalható jele, ha folyton a partnered dönti el, mi legyen az esti/hétvégi program, ő választja ki az éttermet, és rendszeresen az ő családjánál töltitek az ünnepek döntő részét.