A munkánk végeztével és ha már a gyerekek is túl vannak a napi feladataikon, ha tehetjük, menjünk sétálni, persze a szükséges óvintézkedések betartásával. De lehetőleg ezután se ültessük vissza a gyereket a gép elé, a TV sem a legjobb megoldás. Adjunk inkább a kezükbe egy jó könyvet. Tudom, ez nem annyira egyszerű, manapság a srácok egyre kevésbé olvasnak. Mégis érdemes megpróbálni! Hogy miért ad másfajta élményt az olvasás, mint a képernyő? Milyen az, amikor az ember fejében fut a saját film? Segítünk, aztán tegyünk egy kísérletet, hátha rákapnak!
Sven Nordqvist: Pettson és Findusz
A Pettson és Findusz gyerekeknek szóló könyvsorozat, melyet a svéd Sven Nordqvist írt és illusztrált. Egy Pettson nevű gazdáról szól, aki vidéken él, macskájával, Findusszal. Findusz, bár macska, úgy viselkedik, mint egy ember: két lábon jár, beszélni is tud. Laknak még a házban titokzatos lények is, akikkel Findusz hamarosan összebarátkozik. Ezt a könyvsorozatot jó szívvel ajánlom a szülőknek is, mert még a felnőttek számára is rendkívül szórakoztató. Ha a gyereket eleinte nehezen tudjuk rávenni az önálló olvasásra, akkor olvassuk fel az első részt (Amikor Findusz kicsi volt és eltűnt). Szerencsére számos kötet megjelent, így az első közös olvasás után egy ideig nem lesz más dolgunk, csak beszerezni a következőket! Ha pedig már az összeset elolvasta a gyerek, akkor nekiláthatunk elkészíteni a recepteket a Mit főz ki Pettson és Findusz? című kötetből!
Csukás István: A téli tücsök meséi
A téli tücsök valamikor nyári tücsök volt. De most tél van, hull a hó, és minden fehér, az ágak, a villanydrót, a háztetők. Érzi, hogy a nyár messze van, de olyan messze, hogy már alig tud visszaemlékezni rá. És érzi, hogy téli tücsök lett, magányos téli tücsök. Így kezdődik a meseregény, melyben a tücsök a szigeten töltött szép nyár emlékeit idézi fel. A zsályaszagú hátizsák zsebében került be a szobába, itt tölti nagy unalomban a telet. Kiugrik a hátizsák zsebéből, felszökken az írógép billentyűire, és le-leüt egy-egy betűt. Valamennyi leütött betű egy-egy szép nyári emléket idéz. A regény szereplői állatok, Csukás jól megszokott kedves humorával személyesíti meg őket. Kedves, vicces, tanulságos történetek. A meseregény végén a le-leütött betűk összeállnak egy mondattá. Vajon mit üzen a tücsök?
Gerald Durrell: Léghajóval a világ körül
A tizenöt éves Emma Dollybuttnak és tizenkét éves ikeröccseinek, Ivánnak és Konrádnak az a szerencséje, hogy Gerry nagybácsikájuk kísértetiesen hasonlít Gerald Durrellre. Vessünk egyetlen pillantást a könyv rajzaira, és magunk is meggyőződhetünk erről. Elég az hozzá, hogy Gerry bácsi betoppan Dollybutték kertjébe (feltéve, hogy jogosan nevezzük egy léghajó landolását betoppanásnak), és magával viszi a három gyereket, hogy felkutassák Gerry bátyját, aki két éve indult el afrikai tanulmányútra, s azóta sem adott hírt magáról. A Föld körüli hajsza Angliában ér véget, mert az expedíció fáziskésése miatt az üldözöttet csak a Dollybutt-házban sikerül utolérni. Gerry nagybácsi és Gerald Durrell, a biológus szépíró rengeteg érdekes tudnivalót lop a fordulatos, izgalmas, humorosan előadott történetbe, és nemigen létezik gyerek, aki ne a Durrell-módszert választaná ismeretszerzésre, ha igazából választhat. A grafikus Graham Percy egyenrangú társa Gerald Durrell történeteiben.