A jelenlegi helyzet komoly kihívások elé állít mindannyiunkat több szempontból is. Mi szülők, otthonról dolgozunk, miközben az iskolás gyerekeink is digitális munkarenden vannak. Bár rengeteg ötlettel találkozunk, hogy mivel töltsük a ránk szakadt rengeteg szabadidőt, látjuk, hogy a valóság az, hogy levegőt venni sincs időnk. Így vannak ezzel a gyerek is. Ennek ellenére fontos, hogy teremtsünk időt a kikapcsolódásra mind magunk, mind a gyerekeink számára. Ha tehetjük, levegőzzünk, természetesen az előírások betartásával. A kevés pihenőidőnk eltöltésének másik lehetséges módja az olvasás.
Stephen és Lucy Hawking: George-könyvek
Stephen Hawking az 2018-ban elhunyt világhírű elméleti fizikus nem csak tudományos eredményei miatt kiemelkedő fontosságú tudós, de a laikusoknak szóló ismeretterjesztési munkássága is rendkívül jelentős. Lányával, Lucy Hawkinggal nem kisebb vállalkozásba fogtak, mint bemutatni a gyerekeknek az Univerzum titkait, a legújabb fekete lyukakkal foglalkozó elméletek felhasználásával, érdekfeszítő tudományos ismeretekkel fűszerezve. A már megjelent kötetekben (George és az ősrobbanás, George kulcsa a rejtélyes Univerzumhoz, George kozmikus kincsvadászata) rengeteg, valódi fotót találhatunk a világűrről.
- Üdvözöllek az Univerzumban! - mondta Kozmosz. Mikor George találkozik új szomszédaival - Annie-vel, és tudós apjával, Erikkel —, rábukkan egy titkos kulcsra, mely új, rejtett ablakot nyit neki a világra. Mégpedig a világűrből! Eriké a világ legfejlettebb számítógépe, a szuperintelligens Kozmosz, aki George-ot és barátait az univerzum bármely pontjára képes elrepíteni. George hirtelen egy hullámvasúton találja magát, ami a végtelen világűrben száguldozik vele: bolygók mellett suhannak el, egy aszteroida viharon vágnak keresztül, egészen a Naprendszer legszéléig, és még azon is túl. De valaki másnak is tervei vannak Kozmosszal — és ezek a tervek szörnyű veszélybe sodorják Eriket és George-ot. Mert nincs a világűrben semmi, ami veszélyesebb lenne a fekete lyuknál ...
Yann Martel: Pi élete
Pi Patel különös fiú, a neve is furcsa: keresztnevét - Piscine Molitor - egy párizsi uszodáról kapta. Iskolatársai persze Pisisnek csúfolják, mire ő lerövidíti a nevét, és a gyengébbek kedvéért felírja a táblára: ?=3,14.
Furcsa az is, hogy egy állatkertben lakik, amelynek apja a tulajdonosa és vezetője. Az állatkert azonban nem jövedelmező - a család úgy dönt, hogy eladja az állományt, átköltöznek Kanadába. Az Észak-Amerikába szánt példányok egy része velük utazik a Cimcum nevű teherhajón. A hajó egy éjszaka valahol a Csendes-óceán kellős közepén elsüllyed. Az egyetlen túlélő Pi Patel - valamint egy mentőcsónak-rakományra való állat: egy zebra, egy orangután, egy hiéna - és egy bengáli tigris!
Kezdetét veszi a jámbor, vallásos és vegetáriánus Pi több mint kétszáz napos hányódása a végtelen vizeken. Vajon mennyi és miféle leleményességre van szükség ahhoz, hogy egy kamasz gyerek meg egy két és fél mázsás tigris kialakítson valamiféle békés egymás mellett élést? S ha ez sikerül is, honnan és hogyan szereznek ételt-italt ilyen hosszú időn át? Egyáltalán: mivel telhet ilyen hosszú idő a végtelen, de korántsem kihalt tengeren? Milyen kalandok, milyen élmények várnak rájuk? Meg lehet-e úszni ép ésszel az ilyesmit?
Rick Riordan: Percy Jackson és az olimposziak
Az öt kötetből álló regény-sorozat alapja a görög mitológia, ezért talán nem a legjobb ötlet ezzel ajánlani a gyereknek. Inkább a regények humorát, az izgalmas és fordulatos cselekményt érdemes kiemelni. Az első kötet elolvasása után már úgyis beszippantja a gyereket, és mire a sorozat végére ér, magabiztosan el tud majd igazodni a görög istenek nem kevéssé bonyolult családi kapcsolataiban, és meglepően alapos ismeretei lesznek a görög mitológiáról. A sorozat részei: A villámtolvaj, A szörnyek tengere, A titán átka, Csata a labirintusban és Az utolsó olimposzi.
Bónusz tipp: A Percy Jackson könyveket mi felnőttek is bátran elolvashatjuk, nem fognak csalódást okozni. Hiszen a görög mitológia menő!