A legtöbb hajprobléma nem igazán komoly gond. Senki sem gondolja, hogy a korpásodás vagy a túlzott zsírosodás, netán a nem megfelelő mértékben fénylő haj gyógyíthatatlan betegség, ám a kopaszodásról - indokolatlanul - már majdnem végzetszerűen beszélünk.
Ilyenkor tavasszal és majd ősszel a szokásostól eltérő folyamatok játszódnak le szervezetünkben. A legtöbb hajszálunk ilyenkor pusztul el. Igaz, hogy minden egyes hajszálnak megvan a maga meghatározott élettartalma (egy hajszál kb. hét évet él), ebben az időszakban mégis több haj kerül ugyanabba a növekedési szakaszba. Ezért ilyenkor gyakran előfordulhat erős hajhullás, és ez pár hét alatt zajlik le. Teljesen normális jelenség.
A haj növekedési ciklusát, természetes cserélődési folyamatát számos tényező befolyásolhatja. Életkorunk, szervezetünk hormonális helyzete, keringési rendszerünk egészségügyi állapota, a stressz, a táplálkozás, mind hatással vannak rá. Ha a szervezet nem képes ellátni a fejbőrt a szükséges tápanyagokkal, a következmények nagyon látványosan megmutatkoznak. Tápanyagok hiányában a hajhagymák működése fokozatosan lassul le. Tehát időben megállíthatjuk a rombolást.
A legjobb és leghatékonyabb módja a táplálásnak az, ha a szükséges anyagokat a vérkeringésen keresztül juttatjuk el a sejtekhez. Ha azonban a gondos hajápolás mindennapjaink természetes része, nem kell aggódnunk. Egy tavaszi hajvitamin-kúra azonban mindenkinek ajánlható, és egészséges haj esetében ennyi elegendő is a problémák megelőzésére.
A legtöbb hajprobléma nem igazán komoly gond. Senki sem gondolja, hogy a korpásodás vagy túlzott zsírosodás, netán a nem megfelelő mértékben fénylő haj gyógyíthatatlan betegség, ám a kopaszodásról - indokolatlanul - már majdnem végzetszerűen beszélünk. A probléma kezelése ugyan korántsem olyan egyszerű, mint egy szimpla hajmosás, az ügy azonban mégsem reménytelen. A leginkább elterjedt tartós hajhullás okai máshol keresendők, s ezek az okok - sajnos - legalább olyan mélyen belénk kódoltak, mint például a szemünk színe. A kopaszodás mértékét ugyanis jellemzően öröklött tulajdonságaink határozzák meg, az, hogy mennyire érzékeny a fejbőr, a hajhagymák és bizony ez is hormonokra vezethető vissza. A kopaszodás férfiaknál legtöbbször a homlok két oldalán, illetve a fejtetőn jelentkezik, míg a nők inkább csak enyhébb, a fejtetőn bekövetkező hajritkulással számolhatnak.
A kopaszodás természetesen nem csupán a hajszálak elvesztését jelenti. Először csak vékonyabbak lesznek a hajszálak, majd megkezdődik a ritkulás folyamata. Az egészséges fejbőrön a hajszálak nem egyenletesen helyezkednek el, hanem 4-5-6 szálanként csoportokat alkotnak. A kopaszodás kezdetén egy-egy csoportban már csak 3-4 szál foglal helyet, majd ez a csoportos elrendeződés megszűnik.
A hajhullást lehet kezelni, hogy milyen eredménnyel, az sok mindentől függ. A legfontosabb a helyes kezelési mód megválasztása. Érdemes bőrgyógyászt felkeresni, aki segítségünkre lehet a kérdésben. Az esetek jelentős részében - a megfelelő kezelés kiválasztásával - megállíthatjuk, sőt vissza is fordíthatjuk.
Ahol már nincs remény a hajhagymák újraélesztésére, egyedül a hajátültetés jöhet szóba. Ebben az esetben olyan területekről kerülnek át hajhagymák a kívánt részekre, ahol azok még épek, erősek, az androgén hormonok hatására kevésbé érzékenyek. Ez a bőrfelület a tarkón található lazább fejbőr, hajhullás itt csak a legritkább esetben fordul elő. A plasztikai műtét során egy néhány centiméter széles, ellipszis alakú bőrdarabot metszenek ki a fejbőrből, amit ezt követően apró, 1000-1500 darabból álló szigetecskére vágnak. A pótlást kívánó területeken rengeteg, hálószerűen elhelyezkedő apró metszéseket ejtve ezeket az 1-2 hajhagymát tartalmazó szigetecskét, ún. graftokat ültetik be. A tarkón keletkezett seb szélét ezután összevarrják, a páciens mindössze néhány hétig tartó feszülést érez, a bőr ugyanis - rugalmas természetének köszönhetően - viszonylag gyorsan a kellő méretűre nyúlik. Az átültetett hajhagymák 95%-a életképes marad.
Van, akinek határozottan jól áll a kopaszság. Van, aki elfogadja a vigaszt, hogy ez a férfiasság jele. Van, akik dús lombkoronájukat vágatják le kopaszra, hódolva a mindenkori trendnek. De a tar fejnél sem mindegy, hogy mitől tar: szándékosan borotvált a fej, vagy kihullott a haj.
Amerikai kutatók közel a járnak a megoldáshoz, hogy végleg visszafordíthatóvá tegyék a kopaszodás folyamatát. Ezek után is bizonyosan sokan felvállalják majd a kopaszságot, hiszen tudjuk, hogy az ész a fontos, nem a haj!
DE