Egy átlagos nő élete során mintegy 12 ezer tampont vagy betétet használ el. Gondoljunk csak bele, hogy hova kerül mindez és azzal, hogy nem bomlik le teljesen, milyen környezeti károkat okoz! Szerencsére ma már léteznek környezetbarát alternatívák a nők számára a „nehéz napokra”, mint az intimtölcsér, a mosható betét, és a menstruációs bugyi. Lássuk Nagy Réka véleményét a különböző intim higiéniás termékekről!
Mi is pontosan az intimtölcsér?
Orvosi szilikonból készült kehely, amit, ha a hüvelybe helyezünk fel, tárolja a menstruációs vért. Használata némi gyakorlás után nem bonyolultabb, mint a tampon felhelyezése, viszont sokkal környezetbarátabb megoldást jelent, hiszen kivétele után csak ki kell üríteni és elöblíteni. Lehet vele sportolni, akár úszni is, és még az éjszakát is átvészelhetjük vele baleset nélkül a nehéz napokon.
Réka véleménye: Tiszta, higiénikus, használata nem macerás, minimális rutin kell hozzá és kész. Kényelmes, nappal is, éjjel is hordhatom, olyan, mintha ott sem lenne. Én azért kezdtem el használni, mert allergiás lettem a betétekre, s kerestem az új, környezettudatos megoldást. Azért is szeretem, mert használat után csak fertőtlenítem és beteszem a kis vászonzsákjába, ott tárolom. Egy tölcsért akár tíz évig is lehet használni, gondoljunk bele, mennyi pénzt spórolunk azzal, hogy havonta nem költünk súlyos ezresek tamponra, betétre. Az orvosok véleménye megoszlik a használatukról, egyesek szerint, nem tesz jót a hüvelynek, ha valami belülről feszíti. Tény, hogy kehelyből sokféle van és léteznek egészen puha változatok is.
Új divat: a menstruációs bugyi
A menstruációs bugyi egy olyan fehérnemű, melyet a vérzés napjain használhatunk. Legtöbb esetben önmagában is elég, nagyjából két és fél tamponnyi nedvességet tud magába szívni. Azon a részen, ahova amúgy a betétet tennénk speciális anyagok vannak a bugyiba varrva, melyek képesek felfogni a nedvességet, illetve egészen pontosan a bugyi nedvszívó rétegeibe vezetni. Erősebb napokon használható intimkehely kiegészítésként, de ha nem extrán erős a vérzés magában is működik. A bugyikhoz felhasznált anyagok bőrbarátok és van köztük antibakteriális, szagsemlegesítő, oeko-tex 100-as bizonyítványú is.
Réka véleménye: Minden eddigi általam használt menstruációs eszköznél kényelmesebb nekem a menstruációs bugyi. Velem mozog, nem forog el, nem gyűrődik és még a fazonjai is bejönnek. Viselése semmiben sem különbözik a hagyományos fehérneműjétől. Nagyjából 3-5 darab bugyival lefedhető egy ciklus, ebben van olyan, amelyet erősebb napokon használok és olyan, amit akkor, amikor szelídült a vérzés. Mosógépben 40 fokon mosható, a magasabb hőfok csökkenti a bugyi élettartalmát, fertőtlenítőt is tehetünk a mosásához.
Mosható betét
Az eldobható betétek hihetetlenül környezetszennyezőek, rengeteg soha le nem bomló szemetet termelünk velük. Az egészségünknek sem tesznek túl jót, mivel a zselékristályokat tartalmazó felületük visszatartja a menstruációs vért, de emiatt jelentősen elszaporodhatnak benne a baktériumok és kellemetlen szagot áraszthatnak. Ráadásul a termékekre nincs ráírva, hogy pontosan mit tartalmaznak, előfordulhat, hogy olyan vegyületek is megtalálhatók bennük, amelyek lehetséges rákkeltő anyagok, vagy beleszólhatnak a hormonháztartásunkba. Egy amerikai szervezet, a Womens Voice For The Earth 2014 nyarán, a STAT Analysis Corporation hitelesített laboratóriumában bevizsgáltatott intim higiéniás termékeket és az Always intimbetétekben találtak ilyen vegyületet (sztirol). A helyettük használható, kényelmes mosható betéteknél mindezzel nem találkozhatunk, 100% puha pamutból készülnek, ami lélegzik, nem fülled be. Ugyanúgy moshatók, mint a fehérneműink, s minőségtől függően, évekig használhatjuk őket.
Réka véleménye: Megmondom őszintén, ez nekem sokáig nem volt opció. De ma már megtaláltam a jó fazont és megfelelő kialakítást, azóta nagyon szeretem, főleg ezeket váltogatom a menstruációs bugyival. A mosható betétek gondolom azoknak is bejönnek, akiknek a betét jelenti a biztonságérzetet, mivel régebben is ezt használták.
Ezt is olvasd el!