Legújabb listánkban a világ minden tájáról válogattunk ünnepi szokásokat. Te melyiket próbálnád ki?
Korcsolyázó Venezuela
A venéz főváros Caracas egy igazán szokatlan hagyománnyal köszönti a karácsony reggelt - az erősen vallásos lakosság ugyanis görkorcsolyával indul a reggeli misére. A hagyomány olyannyira elterjedt, hogy az utcákat a korcsolyázók biztonsága érdekében néhány órára le is zárják az autóforgalom elől.
Hol az uborka? Itt az uborka!
Furcsa díszek mindenhol felkerülhetnek a fákra, ez a német szokás azonban kifejezetten az uborkákhoz kötődik.
A tradíció szerint az üvegből készült, uborkát formázó díszt azután rejtették el a fán, hogy azt már teljesen feldíszítették. A dolog tétje, hogy az a gyerek, aki karácsony reggel elsőként találja meg a díszt, korábban hozzáláthat az ajándékai kibontásához.
Rejtsd el a seprűt!
A szentestét Norvégiában egy furcsa szokással várják - az ország lakossága elrejti a seprűket. A hagyomány szerint a karácsony előtti estén ugyanis a boszorkányok kiszabadulnak, és ha megtalálják a seprűket, azokat elragadva repkednek majd az égen.
Hogy kerültek a pókhálók a fenyőfákra?
Magyarország egyik közvetlen szomszédjához is kötődik egy első látásra igen bizarrnak tűnő tradíció, hiszen Ukrajnában pókhálókat is a karácsonyfákra aggatnak.
A történet szerint egy szegény özvegy gyermekeinek egy elásott fenyőmagból akart karácsonyfát növeszteni, azonban mikor a fa felcseperedett, rájött, hogy nincs pénze feldíszíteni. A karácsony előtti estén a házban élő pókok felfigyeltek a csupasz fa miatt sírdogáló gyerekekre, és reggelre csodálatos, csillogó hálókkal ékesítettek fel a fát, megmentve a karácsonyt. Ez egy igazán szép mese.
Éhes macska
A Jólakötturinn az izlandi hagyományok szerint egy olyan, a hóban rejtőző nagymacska, amely kifejezetten azokra vadászik, akik rendetlen, koszos ruhákat viselnek. A „cica” már a középkorban is létezett, akkoriban a gyapjúmunkások motiválására használták, hiszen csak az kapott új öltözéket az ünnepekre, aki jól dolgozott.
A japán KFC nagy dobása
A karácsony nem hivatalos ünnep a szigetországban, így amikor külföldiek egy csoportja pulykát keresett, de nem talált, kénytelenek voltak csirkét vásárolni helyette. Ekkor jött a KFC és a cég lecsapott a piaci résre.
Az 1974-es 'Kurisumasu ni wa kentakkii!' (Kentucky karácsonyra!) reklámkampány fenomenálisan sikerült, így az ünnepi díszítéses csirkekosarak a hagyomány részévé váltak.