Többféle oka lehet, ha ég, vagy szúr a szemünk, úgy érezzük, mintha nyomás alatt lenne, vagy a szemhéjunk elnehezül.
Leggyakrabban azonban semmi másról nincs szó, minthogy elfáradt a szemünk.
A tünetek gyakran jelentkezhetnek már diákkorban, bizonyos munkaköröknél, s 50 éves kor felett. Gyakori kísérője a fejfájás, a szédülés, sőt akár az émelygés is. A szennyezett, vagy túl száraz levegő (dohányfüst, légkondicionálás, poros levegő) fokozza a szem kiszáradását, és hamarabb elfárad a szem.
Anatómiailag leginkább azzal van összefüggésben, hogy tartósan egy pontra fókuszálunk a szemünkkel: a gyerek az iskolatáblára, a dolgozó a komputerre, az idősebbek pedig, például a televízióra.
Mielőtt vörösre dörzsölnénk, vagy orvoshoz rohannánk, próbáljunk ki néhány egyszerű praktikát:
1.) Általános szemfáradtság ellen a leghasznosabb, ha szünetet tartunk a munkában, gyengéden megnyomkodjuk becsukott szemünket, s néhány percig tiszta, hűvös vizet csorgatunk szemhéjunkra.
2.) Ha ég, szúr a szemünk, azt jelenti, ki van száradva.
A könny a szem nedvesítője, s a szemhéj a mosó eszköz. Amikor mereven nézünk valamit, elfelejtünk pislogni. A szem szárazsága ellen tehát ez első, és legfontosabb ellenszer: hagyjuk abba, amit csinálunk, s pislogjunk 1-2 percig sűrűn.. Idősebb korban a könnytermelődéssel is baj lehet. Gyógyszertárban, recept nélkül kapható a "mesterséges könny", melyből 1-2 cseppet cseppetsünk, ha úgy érezzük, szúr a szemünk. Gondoskodjunk arról is, hogy éjszakára párásítsuk a szobát, ahol alszunk.
3.) Ha sokat kell komputeren dolgoznunk, ne sajnáljuk a pénzt, hogy korszerű képernyőre cseréljük a meglévőt. A fényerőt úgy állítsuk be, hogy a betűk élesek legyenek, kellő kontraszt legyen a szöveg és a háttér között. A képernyő magassága igazodjék testmagasságukhoz, és a szem magasságához. A billentyűzet minél közelebb legyen a képernyőhöz, a látótávolság csökkentése érdekében.
Ha a tünetek (szemszárazság, fejfájás, netán látászavarok) tartósan fennállnak, akkor viszont tanácsos mielőbb orvoshoz fordulni. A szemvizsgálatok általában csak kellemetlenek, de nem fájdalmasak, s jobb a bajt mielőbb orvosolni.
L.K.