Az első benyomás hatását mindenki tapasztalta már: ránézünk valakire, és a pillanat tört része alatt eldöntjük, hogy szimpatikus vagy sem. Az érzékelésben részt vesz a szemünk, a fülünk és a szaglásunk is. Egy ripacs hangú fiatal csaj, biztosan antipatikus lesz, de egy gondozatlan szőrmóc emberrel is ez a helyzet.
Az első véleményt kialakító ingerek általában tudattalanul munkálkodnak bennük, de az általuk keltett érzet már tudatos: vagy kíváncsivá válunk a személyre, vagy nem érdekel, és esélyt sem adunk neki, hogy megmutassa ki is ő valójában.
Lehet, hogy meredek kijelentés, de egy állásinterjún is ez a szituáció zajlik le. A felvételi beszélgetésen még meg sem szólaltunk, már formálódik a munkaadó véleménye, aztán egy-két mondat, megnyilvánulás, és az interjúztatás eredménye megszületett.
A szakemberek kutatásokkal támasztották alá, hogy 20 másodperc alatt eldől, hogy alkalmas-e a jelölt, vagy sem. Ugyanis minden döntésünk érzelmi, vagyis emocionális alapon születik, csak utána racionalizáljuk, vagyis megmagyarázzuk. Tehát az interjú további részében vagy azzal foglalkozik a döntéshozó, hogy miért vegye fel, vagy azzal, hogy okokat keressen, miért nem alkalmas a páciens.
Térjünk vissza most Aphrodité kegyeltjéhez, ki szép, szabályosan vonzó, kellemes megjelenése van, s még mosolyog is, mennyivel jobb esélyekkel pályázik, mint ezekkel a jellemzőkkel nem rendelkező sorstársa.
A kutatók azt is bebizonyították, hogy a kellemes külsejű embereket hajlamosak vagyunk további jó tulajdonságokkal felruházni. Tehát, aki szép, az, biztos kedves, okos, intelligens, őszinte ember. Más vizsgálatok kimutatták, hogy a vonzó embereket kevésbé szigorúan bírálják el, ha valamilyen szabálytalanságot követnek el. Gondoljunk csak a szabálytalanul közlekedő miniszoknyás nő esetére a rend szigorú őrével, ugye kabarékból is ismerős a jelenet, de biztos vagyok benne, hogy sokaknak személyes tapasztalata is van.
Ezek szerint, aki szép az, az élet bármely területén kedvezőbb esélyekkel rendelkezik, mint akikkel Aphrodité fukar kezekkel bánt. Sőt, menjünk tovább, egy nemrégiben elkészült tanulmány szerint a magas, karcsú és szép munkaerő, ugyanazért a munkáért magasabb bérezésben részesülhet, mint kevésbé előnyös külsejű kollégája.
Szó mi szó, ha sikeresek akarunk lenni, akkor ki kell hoznunk magunkból a legjobbat, a teljesítményt és a külsőt is tekintve, hiszen olyan világban élünk, ahol a külsőségek igen is nagyon fontosak, a belső tartalomhoz pedig a külsőn keresztül vezet az út.
A szépség a természet ajándéka, én nem ezzel mérem az érvényesülés fokát, hanem a jó megjelenéssel, mely a kevésbé szép külsővel rendelkezők számára is elérhető. Az etikett szerint az jó megjelenésű ember, kinek megnyerő a fellépése, mely pozitív önképen nyugszik, ápolt, az egyéniségének megfelelően előnyös külsejű és jólöltözött, azaz elegáns.
Mivel az ókori istenek nem voltak olyan járatosak az üzleti élet titkaiban és praktikáiban, mint mi, nem sokat hallhattak az etikett-protokoll szabályairól, így főként a szépségükkel és a furfangosságukkal, földön túli hatalmukkal sáfárkodtak. Még jó, hogy nekünk más eszközeink is vannak az érvényesülésre. Tessék kihasználni és kamatoztatni őket!
P. E.