A dohányosok általában nem küzdenek súlyproblémával, és szeretnék is megőrizni ezt az állapotot, ha leszoknának. A statisztikák viszont az mutatják, hogy azok a férfiak, akik abbahagyják a dohányzást átlagosan 2,8 kilót, a nők pedig 3,8 kilót szednek fel rövid időn belül.
Sok dohányost így az tart vissza a leszokástól, hogy környezetükben is azt tapasztalják, aki abbahagyta a dohányzást, felszedett jó néhány kilót. Francia orvosok, dietetikusok szerint viszont nem törvényszerű, hogy a dohányzás beszüntetése komoly súlygyarapodással járjon. Gondosan tanulmányozták a dohányosok táplálkozási szokásait, s azt állítják, ha a dohányzásról történő leszokással együtt változtatnak étrendjükön, elkerülhetik a hízást.
De miben is tér el a dohányzók, és a nem dohányzók étrendje?
A nikotin megváltoztatja a hormonháztartást is, ezért a szervezet magasabb protein igénnyel reagál. A proteint pedig elsősorban a húsok fogyasztásának fokozásával viszik be a dohányosok a szervezetbe, ami viszont nagyobbrészt telített zsírsavakban gazdag.
Mivel a dohányosok íz és illat érzékelése rosszabb, mint a nem dohányzóké, ezért a fűszeresebb, zamatos mártásokkal elkészített húsételeket kedvelik jobban. Ráadásul, hogy az ízeket még jobban érezzék kétszer annyival sósabban étkeznek, mint a nem dohányzók. Kerülik a zöldségeket, gyümölcsöket - mert azokat ízetlennek találják. Több alkoholt és kávét fogyasztanak, ráadásul sok cukorral, mert a keserű ízt rosszul tűrik.
Mindezekből kiderül az is, hogy miből kell kevesebbet, s miből többet fogyasztania annak, aki a dohányzásról leszokik.
Ráadásul - mivel a dohányzás étvágycsillapító is - a fokozódó étvággyal is meg kell küzdenie a leszokónak. (Ezért is nassolnak többet a dohányzásról leszokottak - nem csak pótcselekvés gyanánt.)
A felmérés szerint aki abbahagyja a dohányzást, egyik napról a másikra 500 kalória felesleggel kell megküzdenie. Az étkezési szokásokat viszont nehéz drasztikusan megváltoztatni. Ezért kell mellé a fizikai erőkifejtést - valamilyen sport formájában - fokozni, hogy valóban el tudja kerülni a felesleges kilók felrakódását.
A tanulmány azonban azt is kimutatta, hogy legalább 5 év, amíg a dohányzásról való leszokás után kialakul egy új táplálkozási szokás, és visszanyerhető az ideális testsúly. Erős akarat és nem kevés türelem kell hát ahhoz, hogy abbahagyjuk a dohányzást.