A rendezvényen nemzetközileg is elismert, hazai és külföldi szakemberek tartottak előadásokat. A baromfibetegségek közül a bélgyulladást és elhullást okozó betegségről, a kokcidiózisról, valamint a legfontosabb fertőző vírusos betegségek elleni védekezés legújabb hazai eredményeiről számoltak be.
Az Intervet évek óta folytat vizsgálatokat a madárinfluenza, és egyéb baromfibetegségek elleni vakcinázás területén, így a vakcina gyártó és forgalmazó cég saját tapasztalatait is megosztotta a résztvevőkkel.
A konferencia témái közül kiemelt figyelmet kapott a madárinfluenza, az előadók elemezték a betegség járványtanának jellegzetességeit, ezen belül is az idei európai járványgócok sajátosságait, a jövőre levonható következtetéseket.
Dr. Lomniczi Béla (MTA Állatorvos-tudományi Kutatóintézet) az emergens fertőzésekről(az ember egészségére különösen veszélyes) tartott előadásában a madárinfluenza kapcsán kiemelte, hogy a vizsgálatok alapján nem elsősorban a vándormadarak terjesztik a kórt, sokkal fontosabb az élőállat és a nyershúskészítmények forgalmának kontrollálása a fertőzött területekről.
Idén két járványgócról is értesülhettünk a sajtóból: Angliáról és Magyarországról. Azonban szakmailag nem bizonyított, hogy a kettő összefügg.- tájékoztatott dr. Erdei Péter, az Intervet baromfi üzletágának vezetője, a szimpózium szervezője és egyik előadója.
Dr. Sós Endre a Fővárosi Állat- és Növénykert fő-állatorvosa az állatkerti madarak madárinfluenza elleni vakcinázásának hazai és európai tapasztalatairól számolt be. Tavaly, amikor a kór elérte Európát is, Brüsszel engedélyezte a nagy értékű állatkerti madarak oltását, amennyiben az illető tagállam állat-egészségügyi hatósága azt hivatalosan kérte. Magyarország, hasonlóan számos európai államhoz élt a lehetőséggel, és brüsszeli engedéllyel elrendelte a szabadban tartott állatkerti madarak prevencióját.
Dr. Sós Endre tagja annak az európai "ad hoc" bizottságnak, amely értékelte a tavalyi vakcinázások eredményeit, így a hazai szakemberek első kézből hallhattak összefoglalót 13 ország tapasztalatairól is. A legfontosabb a megfelelő időközönkénti oltás, mellyel kialakítható a madarakban a védettség.
A tavalyi évhez hasonlóan a magyarországi állatkertekben az idén tavasszal is megkezdődik a madarak újravakcinázása, melyhez az oltóanyagot ezúttal is az Intervet Kft. ajánlotta fel. A madarak védettségét vérvizsgálattal ellenőrizték, és a vakcinázásnak köszönhetően megfelelő ellenanyagszintet mértek.
Érdekesség, hogy egyéb állatfajok közül a macskafélék fogékonysága viszont igazolt, ezért járványveszélyes időszak esetén fokozottan figyelni kell az állatok mozgására - de hazánkban és Európában jelenleg szerencsére nem kell tartanunk madárinfluenza-járványtól.
Schindler Gábor galambspecialista szakállatorvos a galambok madárinfluenza elleni vakcinázásának nemzetközi és legújabb hazai vizsgálati eredményeit mutatta be. A galambászokat igen érzékenyen érintették a tavalyi madárinfluenza során elrendelt hatósági versenykorlátozások.
A szakértő a tudományos kísérletek eredményei alapján elmondta, hogy a galambok - az egyébként erős faji rezisztenciájuk miatt - a madárinfluenza terjesztésében nem játszanak szerepet, de ellenállóképességüket még inkább fokozhatjuk a vakcinázásnak köszönhető aktív védelemmel is. Ezt támasztja alá a 2006 decemberében és idén januárban, az Állami Oltóanyag Ellenőrző Intézetben elvégzett hazai vakcinázási kísérlet, amely - a korábbi belga és holland vizsgálathoz hasonló - pozitív eredményeket adott.
A konferencia előadói egységes véleményt képviseltek a madárinfluenza prevencióját illetően: kiemelten fontos a folyamatos állat-egészségügyi felügyelet, a madárimport-stop Délkelet-Ázsiából, a kontrollált madárimport, a vadon élő madarak és az állatkerti állományok kontaktusának megakadályozása. A vakcinázás, az aktív védelem fokozása lehetőség egy komolyabb járvány esetén, amit az előadók az állatkerti madarak és galambok esetében ismertettek.
Forrás: Café PR Kft.