A jégeső mellett a gazdáknak egyre többször kell szembesülniük a különösen nagy szélerősséggel érkező viharok, a villámok, a szupercellák, villámárvizek romboló hatásával. A növénykárok mintegy ötöde kapcsolódott ezekhez az egyre intenzívebbé váló időjárási eseményekhez. Az elmúlt évben Magyarországon 5 (!) alkalommal is előfordult, hogy 100 mm feletti csapadékkal napi csapadékrekord dőlt meg. Az alábbi településeken két-három havi átlagos csapadékmennyiség hullott 24 órán belül.
Ciara nem kímélte a mezőgazdasági épületeket sem
Nemcsak a haszonnövényeket veszélyezteti az extrém időjárás. Csak idén februárban komoly károkat okozott a mezőgazdasági épületekben és a szabadban tárolt vagyontárgyakban. Csak az egyik ismert biztosító társasághoz majdnem 120 mezőgazdasági vagyonkár-bejelentés érkezett. Ezek értéke feltehetően meghaladhatja a százmillió forintot. A legtöbb bejelentés a nyugati és az alföldi megyékből érkezett: Szabolcs-Szatmár-Beregből, Csongrádból és Borsod-Abaúj-Zemplénből.
A mezőgazdasági károk fele három megyére koncentrálódott
2019-ben olyan időjárási körülményekkel találkozhattunk, melyek eddig nem voltak szokásosak.
− Egyre gyakrabban fordul elő, hogy igen rövid idő, akár pár óra alatt keletkeznek tetemes károk. A viharok, az esőzések egyre intenzívebbé válása az elmúlt években tapasztalt jelenség. Sajnos semmi nem utal arra, hogy ez a tendencia a jövőben kedvezőbb fordulatot vegyen, ezért továbbra is fontosnak tarjuk a biztosítás fontosságát – hívta fel a figyelmet Baranyi Szabolcs a Groupama Biztosító mezőgazdasági üzleti igazgatója.
A mezőgazdasági biztosítások kötését továbbra is ösztönzi az állam. Erre várhatóan idén is április 15. és május 15. között pályázhatnak a gazdálkodók.
470 millió forintra becsüli az egyik ismert biztosító a február első hetében tomboló vihar által okozott károkat. Eddig nyolcezret meghaladó kárbejelentés érkezett hozzájuk, de a becslések szerint az esetek száma meghaladhatja a 9500-at.