A nyolcvanas évek közepéig az akupunktúra boszorkányságként tartatott számon, titokban mégis sok magyar orvos alkalmazta. Azóta is számtalanszor bizonyított már a tűszúrásos gyógymód, de valljuk be, látványra mégiscsak elrettentőnek és fájdalmasnak tűnik, ahogyan a páciens füléből és arcának különböző pontjaiból hosszú tűk meredeznek.
Az arcreflexológia csakúgy mint az akupunktúra, arra épül, hogy egyetlen testrészünk tükrözi a teljes szervezetet, és a köztük lévő energiaáramlást használja fel gyógyításra, tűt viszont, megnyugtató módon, nem igényel. Minden, amire szükségünk lehet: az ujjaink, lekerekített tárgyak - a legalkalmasabb segédeszköz például az olyan golyóstoll, melynek gömb alakú a nyomógombja, ezzel ugyanis kiválóan masszírozhatjuk magunkat.
Ráadásul a szakemberek szerint néhány óra alatt elsajátítható a módszer, és mivel tompa tárgyakkal és legfeljebb erős, de nem fájdalmat okozó mozdulatokkal stimuláljuk a pontokat, semmilyen veszélyt nem hordoz a tévedés sem. Kezelni gyakorlatilag mindenféle betegséget lehet vele: az allergiától a csontfájdalmakon át az emésztési problémákig és a migrénes fejfájásig, sőt az esetleges merevedési és menstruálási zavarokkal kapcsolatos panaszok is megszüntethetők.
Egy kúra mindössze 2-3 percet vesz igénybe, viszont jó, ha naponta többször alkalmazzunk. A kezdés mindig a stimulálni kívánt pont masszírozása legyen ujjbegyeinkkel, aztán jöhetnek a speciális, tompa végű célszerszámok vagy éppen görgők, kis gumikalapácsok, melyekkel a beteg testrésznek megfelelő reflexiós zónára hatunk.
Néhány egyszerű masszázstipp:
Felkeléskor indítsuk be a szervezetünket! - Az ágyban dörzsöljük össze erélyesen a két kezünket, aztán tegyük az arcunk két oldalára úgy, hogy a középső ujjunk az orr oldalának felső részénél legyen. Toljuk a két kezet felfelé, a homlok felé, aztán haladjunk tovább, a hajunkat simítva fejtetőig. Ismételjük meg tízszer egymás után.
Megfázás esetén nyomkodjuk az orrcimpa és az orrnyereg hajlatát, majd fokozatosan feljebb, az orrnyerget. Menstruációs görcsök ellen a az áll ívére kell hatni, ezt mutató-, középső- és gyűrűsujjal masszírozzunk.
D. D. L.