Meglepő eredményre jutott egy, a TBC baktérium mutációit vizsgáló brit kutatócsoport: mint kiderült, sok baktériumtípus zsírburkot növeszt, így védekezik a gazdaszervezet immunrendszere ellen.
A tuberkulózisbaktérium életciklusáról, lehetséges változatairól eddig kevés információ állt a tudósok rendelkezésére - ezért, na és a gyógyítási módszerek fejlődése miatt számít jelentős előrelépésnek az új felfedezés. A leicesteri és londoni kutatók fertőzött betegektől vett nyálmintákat vizsgáltak, így jöttek rá, hogy a köpetben lévő tuberkulózisbaktériumok közül sokat zsírcsepp burkol - ellentétben a laboratóriumban tenyésztett kontrollcsoport példányaival. A zsírréteg mellett az a látens pihenőállapot is megkönnyíti fertőző organizmusok dolgát, mivel a passzív behatolókat kevésbé támadják a fehérvérsejtek is.
A felfedezés megváltoztathatja a TBC gyógymódjait is - a hosszadalmas antibiotikum kezelés helyett ezentúl a baktériumok zsír-védőrétegét feloldó gyógyszert fejleszthetnek majd ki, ami az eddigi módszernél sokkal hatékonyan pusztítja majd a kórokozókat. A tuberkulózis napjainkban is fenyegető veszélynek számít: cseppfertőzéssel terjedő baktériuma és évente kétmillió embert öl meg világszerte.
Forrás: www.medipress.hu