"Örülök, hogy megtörtént." - mondta az anonimitást kérő nő a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva. "Helyre akartam állítani a testemet, hogy elfelejthessem az életemnek azt a szakaszát. Sokkal jobban érzem magam az óta."
A 30 perces a műtét, a hymenoplasztika ára nagyjából 1500 és 3000 euro (370,000 és 740,000 forint) között van. Az eljárás nagyon népszerű az észak-afrikai származású francia nők körében.
Arról, hogy eddig hány műtétet hajtottak végre, nincsenek konkrét adatok, de Dr. Marc Abecassis sebész elmondása szerint 3-5 érdeklődővel beszél, és 1-3 műtétet hajt végre hetente. Évről évre egyre nagyobb az igény a műtétekre.
A szakember szerint a mintegy 5 millió muzulmán lakóval rendelkező Franciaországban a vallás erősödése miatt keletkező igény fenn fogja tartani ezt a sebészi ágat. Páciensei főképp 18 és 45 év közötti Franciaországban, vagy Észak-Afrikában született muzulmán nők.
"Nagyon sokan közülük a két világ között rekedtek." - mondta Abecassis. "Már átestek a nemi aktuson, azonban az elvárt tőlük, hogy szüzek legyenek az esküvő napjáig, ahogy az a hagyomány - és a család - diktálja."
Azok a nők választják a sebészet lehetőségeit, akik szakítanak egy férfival, akivel már szexuális kapcsolatot létesítettek. Mivel léptelenek megbirkózni és szembemenni a családi hagyományokkal, a hymenoplasztikát tartják a megfelelő megoldásnak, hogy újra egyenesbe jöjjön az életük.
Abecassis egy másik páciense, a 22 éves algériai származású Karina elmondta, hogy ő nem vallási okból, hanem a kulturális és családi tradíciók iránti tiszteletből döntött a műtét mellett.
A két páciens közül, egyik sem gyakorolja a muzulmán vallást. Úgy öltöznek, beszélnek, viselkednek, mint akármelyik fiatal párizsi. Ugyanakkor mindketten ahhoz a csöndes és egyre növekvő női csoporthoz tartoznak, amely tagjai ügyesen lavíroznak a hagyományos muszlim és a modern francia értékrend között.
Karima még egy volt barátjával vesztette el a szüzességét. Azonban hamarosan férjhez megy, és tudja, vőlegénye, elvárja, hogy szűz legyen. Így a múlt hónapban a külvárosi lány elvégeztette a műtétet, másnap pedig bement dolgozni. "Nem akartam csalódást okoznia vőlegényemnek. Nem műttettem volna meg magam, ha nem találkozom vele." - mondta.
Az egyik vezető muzulmán szóvivő elmondta, hogy a vallási törvények szerint a házasulandó feleknek valóban érintetleneknek kell lenniük. Azonban a sebészeti eljárás kérdésében nem foglalt állást. "Ha valaki bűnt követett el, akkor legfontosabb a megbánás." - mondta Lhaj Thami Breze, a Francia Iszlám Szervezetek Uniójának elnöke.
Számos orvos ellenzi a helyreállító műtétet, mert az szembe megy a szexuális és személyi szabadsággal kapcsolatos elveikkel. "A műtét megsérti a női méltóságot." - mondta Jacques Lansac professzor, a Nemzeti Szülész-nőgyógyász Testület elnöke. "Ha jó, ha nem, nem akarunk részt venni egy olyan üzleti fogásban, ami egy nő értékének megkérdőjelezésére épít. Ez támadás a nők szabadsága ellen."
Az orvos azzal érvelt, hogy azok az orvosok, akik ilyen műtétet elkövetnek, megsértik az egyház és az állam szétválasztására hozott törvényt. Ez az ügy még 2004-ig nyúlik vissza, amikor Franciaországban törvénybe iktatták, hogy diákok nem viselhetnek a vallási okból fejkendőt az iskolákban.
Abecassis szerint az ügy kirobbanása óta a franciaországi muzulmánok, nagyobb hangsúlyt fektetnek bizonyos szokásokra, hogy kifejezzék identitástudatukat. Manapság a két V (veil and virginity - azaz fátyol és szüzesség) mozgalom az egyik ilyen társadalmi jelenség. A francia társadalombiztosító költségtérítést ad azoknak, akik nemi erőszak áldozatai lettek. Azonban a visszaigénylések 99 százaléka alaptalannak bizonyul.
Abecassis megvédte az eljárást, elmondása szerint, nem egyszer segített olyanoknak, akik nem tudták kifizetni a 2500 euro-s díjat. "Ez a műtét egy második lehetőséget nyújt, egyfajta rehabilitáció. Sokaknak ez az egyetlen lehetőség."
Forrás: www.medipress.hu