Az elsősorban védőoltásokat gyártó nemzetközi Sanofi-Pasteur vállalat háromszázezer dollárt (kb. hatvanmillió forintot) ajándékozott az egyetemnek, hogy folytathassák a Chlamydiával kapcsolatos kutatásokat, és kifejlesszenek egy kifejezetten kamaszkorú lányok számára készülő oltást.
Peter Timms professzor, az egyetem Egészségügyi és Bioorvosi Innovációs Intézetétől (IHBI), elmondta, hogy a kutatók egy csoportjának már sikerült azonosítania bizonyos fehérjéket, amelyek védelmet nyújtanak a Clamydia fertőzéssel szemben. "Állatkísérletek keretében vizsgáltuk ezeket a fehérjéket, és úgy gondoljuk, hogy megtaláltuk a megoldást. Elképzelhető, hogy 3-5 éven belül befejezzük az állatkísérleteket, és elkezdhetünk embereken kísérletezni." - mondta a kutató.
Timms professzor hozzátette, hogy a Sanofi-Pasteur vállalat támogatásával az egyetemnek lehetősége lesz arra, hogy kiértékelje az ott kifejlesztett prevenciós eljárások hatékonyságát, és hogy összevesse a Sanofi-Pasteur-nél kidolgozott lehetséges megelőzési módszerekkel, valamint tesztelje azokat. Elmondása szerint, ha kifejlesztették a vakcinát, hasonlóan lehetne alkalmazni, mint a nikotintapaszokat a dohányzásról való leszokásra.
"A tapaszokkal egyszerűen tudunk fehérjéket juttatni az immunrendszer megfelelő részébe, ezen kívül a használatuk sem okoz problémát." - mondta Timms. A professzor úgy gondolja, hogy a Chlamydia fertőzés magas arányát tekintve - Ausztrália bizonyos részein ez az arány a tizenkét százalékot is meghaladja a női lakosság körében - igazán nagy szükség van a védőoltás kifejlesztésére.
"A Chlamydia a leggyakoribb fertőző betegség a világon, ami a nőknél meddőséget és hosszú távú krónikus medencetáji fájdalmakat okoz." - mondta Timms. "Léteznek antibiotikumok a Chlamydia kezelésére, de védőoltás, ami megelőzné a betegséget, nincs. Sok esetben a nők nem is tudnak róla, hogy fertőzöttek, mert a Chlamydiának igazán nincsenek testi jelei vagy tünetei, így sokan nem kapnak kezelést." - magyarázta a szakember.
"Az a tény, hogy egy ekkora vakcinagyártó vállalat, mint a Sanofi-Pasteur a mi egyetemünket választotta a Chlamydia elleni védőoltás kifejlesztésére, bizonyítja a munkánk jelentőségét. A most kapott támogatás ellenére, további munka és további összegek kellenek ahhoz, hogy a jelenleg folyó kutatás végeredményeként megszülethessen a kész termék."
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
Forrás: www.medipress.hu