A változókor kezdetének időpontja egyénenként eltérő, bár legtöbbször 45 és 55 éves kor között következik be a nőknél. Kivételek persze akadnak, nem is kevés, a 45 évnél korábban beálló menopauzát korainak hívjuk, sajnos ma nem ritka, hogy negyvenévesnél fiatalabb nők is szenvednek már a klimaxszal járó tünetektől.
Az orvostudomány ma sem tudja pontosan megmondani, hogy mi indítja el a hormonális változásokat a női szervezetben, de a petefészek működése leáll, ezzel az általa termelt ösztrogén mennyisége is lecsökken. Ez pedig sok kellemetlen tünettel jár. Melyek ezek, amelyekből sejtheti, hogy közeledik a változókor?
A korai tünetek a következők: hőhullámok, éjszakai izzadás, ingerlékenység, álmatlanság, szívdobogásérzés, ízületi- és izomfájdalom, valamint sok esetben a nemi vágy csökkenése.
Az utolsó mensest követő 3-5 évben jellemző tünet a hüvelyszárazság, visszatérő húgyúti gyulladások, vizeletcsepegés. A bőrön és a hajon is nyomát hagyja a hormonális változás: szárazzá válnak.
A menopauza időszaka számos betegség kockázatát is megemeli, így például a csontritkulásét, amely az első tünetek után 5-10 évvel alakul ki leginkább, de az ilyen korú nők szervezete a szív- és érrendszeri betegségeknek is jobban ki vannak téve.
Hogy Ön mit tehet a kellemetlen és veszélyes tünetek ellen? Nagyon figyeljen oda a táplálkozására, fogyasszon minél több olyan ételt, melyben sok kálcium van, hogy megerősítse csontjait, mozogjon rendszeresen, és ha eddig még nem tette volna, hagyja abba a dohányzást!
Félévente-évente menjen el nőgyógyászati kivizsgálásra, rákszűrésre, laborvizsgálatra, mammográfiára, valamint csontsűrűségmérésre! Higgye el, sokkal nyugodtabb lesz!
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
SZF