A malária egyike a világ három legpusztítóbb betegségének: évente több, mint egymillió áldozatot követel. Afrikában fél percente maláriában hal meg egy gyermek, s minden második áldozat 5 év alatti.
Az áldozatok számát tekintve csak az AIDS és a tuberkulózis előzik meg a maláriát, ezért világszerte folynak kutatások a legjobb oltóanyagok és gyógyszerek létrehozására. Mivel a betegséget okozó egysejtű szervezetek a szúnyogok csípésével jutnak be az áldozatok szervezetébe, az Egészségügyi Világszervezet a hatékony elsődleges védekezés érdekében felhívást intézett a vállalatokhoz, hogy találják meg a legjobb megoldást.
Miért pont szúnyogháló?
Napjainkban világszerte folynak tudományos kutatások, melyek célja a malária megelőzése, illetve gyógyszeres kezelése. Az új gyógyszerek kifejlesztése viszont rendkívül költséges és időigényes folyamat; sok kórokozó válik ellenállóvá a leggyakrabban használt ellenanyagokkal szemben; a már meglévő gyógyszerek pedig sok helyen, például az afrikai falvakban, nem mindig állnak rendelkezésre. Gondoljuk meg: a megbetegedések 90%-a Afrikában történik, ahol a malária következtében fél percenként meghal egy gyermek, és minden második áldozat 5 év alatti. Az Egészségügyi Világszervezet szerint tehát a legegyszerűbb és legjobb megoldás a megbetegedések megelőzése - a megfelelő szúnyoghálóval.
Mivel a szúnyogok kezeletlen hálón keresztül könnyen megcsíphetik az embereket, különleges, rovarirtószerrel kezelt hálót kell használni, ami ténylegesen megbénítja a vérszívókat, éveken át megőrzi hatékonyságát, biztonságos és nem drága. A BASF az utóbbi évtizedekben jelentősen hozzájárult a trópusi betegségek, köztük a malária elleni harchoz, így ezt a hagyományt folytatva, az Egészségügyi Világszervezet felhívását követően fejlesztette ki a Fendozin rovarölő szerrel bevont Interceptor szúnyoghálót.
Hogyan működik?
A Fendozin hatóanyaga (alfacipermetrin), amelyet egyébként a krizantém természetes védőanyaga alapján fejlesztettek ki, és amelyet a BASF régóta használ növényvédelmi és egészségügyi termékekben, már egészen kis mennyiségben is rendkívül hatékony a rovarok ellen. Miután a rovarok érintkezésbe kerülnek az Interceptor szúnyoghálóval, öt percen belül megbénulnak, majd szinte mindegyik elpusztul. A háló még 25 mosás után is megőrzi kezdeti hatását, ezzel elnyerte az Egészségügyi Világszervezet hivatalos ajánlását.
Fő a biztonság
Az Interceptor szúnyogháló a rovarölő bevonat ellenére szagtalan, puha tapintású, bőrbarát termék, hatóanyaga pedig a hálók bevonásához szükséges mennyiségben a gerincesekre teljesen ártalmatlan. Használata rendkívül biztonságos, olyannyira, hogy ha egy csecsemő egész éjjel szopogatná, a szervezetébe kerülő hatóanyag mennyisége akkor sem haladná meg az egészségügyi határérték századrészét.
Kenya legveszélyeztetettebb területein ezzel a módszerrel sikerült 44 százalékkal visszaszorítani a csecsemőhalandóságot.
A rovarölővel bevont hálók nemcsak a közvetlen felhasználókat védik; segítségükkel annyi szúnyog pusztul el, hogy a fertőzés kockázata (és ezzel az állandó félelem) jelentősen csökken a környék többi lakója számára is.
További információk a BASF csoport honlapján, a www.basf.com weboldalon találhatók.