A St. Jude Gyermekklinika kutatói azonosították azokat a sejteket, amelyekből a retinoblastoma kialakul, megcáfolva ezzel az idegnövekedés- és fejlődés régóta elfogadott elméletét. Ez az első felfedezés, ami azt sugallja, hogy egy napon képesek lesznek a tudósok teljesen kifejlett idegsejteket osztódára és az agyat önmagának javítására bírni.
A közlemény a Cell október 19-i számában jelent meg. Michael Dyer Ph.D., a St. Jude Neurobiológiai Fejlődéstani Intézetének munkatársa a cikk utolsó szerzője.
A retinoblastoma a retinából indul ki, ez a szem hátsó, többrétegű, hártyaszerű rétege, aminek az a feladata, hogy a fényeket idegimpulzussá alakítva továbbítsa az agy felé.
A St. Jude felfedezése azért is nagyon fontos, mert kimutatták, hogy a retinoblastoma a már teljesen kifejlett idegsejtekből, a retina horizontális interneuronjaiból is kiindulhat. Dyer szerint ez megcáfolja azt az alapelvet, miszerint a kifejlett, érett idegsejtek nem képesek a fiatalokhoz hasonlóan osztódni. Az ember neurodegeneratív betegségei, mint például az Alzheimer-kór, akkor alakulnak ki, amikor a differenciálódott neuronok osztódni próbálnak és eközben beindul a sejteket leépítő, apoptózisnak nevezett folyamat. A differenciáció az a folyamat, amely során elvesztik kezdetleges, őssejtszerű tulajdonságaikat - ide tartozik a növekedés és az osztódás is - és ehelyett speciális alakot és funkciót vesznek fel.
"Az elmúlt 100 évben bevésődött a tudósokba, hogy a differenciált érett neuronok olyan gondosan kidolgozottak, hogy többé nem képesek oszódni és amikor ezt mégis megpróbálják, beindul az apoptózis-program,"- mondja Dyer. "Ezen szabály alól eddig nem volt kivétel. Ez az első alkalom, hogy valaki kimutatta: bizonyos körülmények között a teljesen érett és differenciált idegsejtek is képesek osztódni."
Dyer szerint ez a felfedezés azt a tudományos vélekedést is megingathatja, miszerint a teljesen differenciálatlan sejtekből kiinuduló rákok sokkal aggresszívebbek. Például a jól differenciált sejtekből származó krónikus myeloid leukemia (CML) kevésbé aggresszív és addig nem is tekinthető veszélyesnek, míg a tumorsejtek fenntartják a differenciációt blokkoló mutációt.
"Ellenkezőleg: mi kimutattuk, hogy amikor bizonyos gének inaktiválódnak a retinában, a már teljesen differenciált és beépült horizontális neuronok gyors osztódásba kezdhetnek és nagyon aggresszív rák keletkezhet," - folytatja Dyer. "Ez egy izgalmas, új fejezetet nyithat a neuronok és agytumorok kutatásában."
A felfedezés fontos üzenete, hogy ha a kutatók képesek bizonyos gének aktivitását megváltoztatni a teljesen kifejlett neuronokban, talán időleges osztódásra is tudják őket bírni, hogy helyettesítsék szomszédaikat, amelyek a neurodegeneratív betegség során elpusztultak - magyarázta Dyer.
"Talán hatékonyabb lesz, ha kettőződésre bírjuk a sejteket, mintha új sejtek beépítésével akarnánk pótolni őket, mivel a már létező sejt eleve a megfelelő helyen lesz és újjépítheti hiányzó társát, " - mondta a tudós. Bár még rengeteg kutatásra lesz szükség, hogy rájöjjünk, hogy tudjuk kontrollálni a génaktivitást, hogy a gyakorlatban is használható legyen ez az eredmény."
Dyer csapata különféle egérfajták tenyésztésével jutott erre a felfedezésre, ahol az egerek retinájából hiányzott az Rb-géncsalád egy vagy több tagja, így az Rb, a p107 vagy a p130. A géncsalád tagjai nagyon fontosak abban a folyamatban, amikor egy éretlen sejt abbahagyja az osztódást és elkezd differenciálódni, hogy el tudja végezni feladatát a testben.
A St. Jude kutatói kimutatták, hogy amikor az Rb funkció lecsökken az egér retinájában, a horizontalis sejtek elkezdenek osztódni úgy, hogy közben minden jellegzetes tulajdonságukat megtartják.
A tanulmány részeként a St. Jude csapat miszroszkópos és biokémiai vizsgálatokat is végzett annak bizonyítására, hogy az osztódó sejtek valóban horizontális interneuronok. Ezen technikákat használva kimutatták, hogy 50-szer is képesek voltak osztódni, miközben megtartották normál helyüket és kapcsolataikat a retinán belül.
Amikor a horizontális interneuronok ellenőrzés nélkül folytathatták az osztódásukat, magasan differenciált tumorokat alkottak, melyeknek sejtjei a normál horizontális neuronokra hasonlítottak. Ezek a tumorok meglepően agresszívnek bizonyultak és gyorsan terjedtek.
A kutatók azt a következtetést vonták le, miszerint az Rb család feladata, hogy - a kifejlődési folyamathoz hasonlóan - megakadályozza az érett horizontális interneuronok osztódását.
ÉLET-MÓD
Megvan a szemdaganat okozója
Kutatók felfedezték, hogy bizonyos mutációk képessé teszik a szemdaganatot okozó, specializált sejtet arra, hogy szemdaganatot okozzon. Ezen elmélet szerint átgondolt genetikai manipulációkkal rá lehetne venni a sérült agyat, hogy gyógyítsa meg saját magát.

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez
Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?
Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is
Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?
A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?
A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.

Így lesz stresszmentes az ételrendelés
Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra
Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára
A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt
Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?
A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.