Ismerős? Az emberek egy részének sajnos szinte minden héten meg kell küzdeniük a heves fejfájással, amelynek oka a frontérzékenység. A frontok átvonulásakor ugyanis gyors és nagymértékű változások hatnak a szervezetre, amelynek alkalmazkodnia kell.
Ez azonban különféle tünetekkel jár, melegfront esetén például a legtöbben fáradékonyságot, levertséget, tompultságot tapasztalnak, csökken a koncentráció, észrevehetően romlanak a reflexek. Ha hidegfront közeledik lakóhelyünk felé, akkor ugyan frissebbnek érezhetjük magunkat, de ez együtt járhat ingerlékenységgel, belső feszültséggel is!
Az, hogy meleg- vagy hidegfrontra vagyunk érzékenyek, esetleg mindkettőre, az szerencse kérdése, ugyanis a kutatóknak eddig nem sikerült családi halmozódást, öröklődést kimutatniuk. Ugyanakkor az érzékenységet befolyásolja a kor, a testsúly és az általános fizikai állapot. Megfigyelések szerint a nők érzékenyebben reagálnak az időjárás-változásokra, mint a férfiak, ugyanis az idegrendszerük kevésbé tud megfelelni a nagy váltásnak, ezért könnyebben kerülhet sor hibás reakcióra az anyagcserében, a keringési rendszerben vagy a hormonháztartásban.
De kinek kell leginkább vigyáznia a fronthatásokkal? Elsősorban a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek, valamint a kismamáknak: hidegfront átvonulása idején ugyanis megnő a koraszülések száma! Ugyanakkor újra megjelenhetnek a már kezelt betegségek is, például a reuma, vagy a vegetatív idegrendszer zavarai.