Az ókorban a fürdőkultúra nagyon jelentős volt, a fürdő nemcsak a tisztálkodásra, felfrissülésre szolgált, hanem közösségi hely volt, ahol a város nagyjai találkozhattak. Nem csoda, hogy számos, a fürdők életét bemutató mozaik készült. Ezeken a nőket általában lepelben ábrázolták, bár egyesek szerint a római asszonyok már ismerték a mai bikini elődjét is.
Bármilyen is volt az antikvitásban a fürdőruha, használata a középkorra visszaszorult, ahogy maga a fürdés is. Vízbe csak nagy ritkán, tisztálkodás céljából léptek, az úszás nem tartozott a kedvelt elfoglaltságok közé, a hőség ellen pancsolással csak a "pórnép" védekezett, az uraknak nem volt illő dolog. Ha mégis bemerészkedtek egy-egy tóba vagy patakba, azt meztelenül tették.
A reneszánsz ebben is változást hozott, egyre gyakoribbá váltak a koedukált, buja fürdőzések, ahol a fürdőlepel lekerülése után meztelenül úszkáltak a nők és a férfiak.
A 19. század végéig aztán egy olyan ruhadarab tartotta markában az úszni vágyókat, amely nemcsak kényelmetlen volt, hanem tulajdonképpen alkalmatlan is a vízi sportokra: a fürdőing. Az 1800-as évek elején azonban elkezdtek lázadozni a bő ing ellen, hiszen olyan ruhára volt szükség, amely testhez simul, így könnyebbé teszi az úszást. Ekkor született meg a fürdőruha. Ám ne gondoljuk, hogy ez megszabadította minden kényelmetlenségtől viselőjét! Ellenkezőleg! A viktoriánus korban a dressz vastag, több rétegből álló öltözék volt!
A századfordulón a strandruha kartonból, lüszterből, vászonból készült darab volt, amelyet nagyon sok fodorral ékesítettek, ráadásul fel kellett hozzá venni a fekete fürdőharisnyát!
Ennyi szenvedés után a nők végre fellélegezhettek az 1930-as, 1940-es években: a fürdőruhák egyre kevesebbet takartak, megjelentek a kétrészesek! A bikinit Rita Hayworth amerikai színésznő indította hódító útjára, és bár a botrány óriási lett - erkölcstelennek és züllöttnek tartották -, a picinyke fürdőruha mégis világhírű lett.
A hippikorszakig a melltartó merevítős volt, amely kiemelte a kebleket, a hetvenes években azonban egyre jobban elterjedt a háromszög alakú felsőrész a hozzá tartozó apró csípőbugyival.
A képek a www.retronom.hu oldalról származnak.