A különböző rákos sejtek különböző módon reagálnak a gyógyszerekre, így nem minden kemoterápia egyforma. A legjobb hatás érdekében akár nyolc eltérő szert is használnak egy betegnél, és az orvosok folyamatosan új kombinációkkal próbálják még hatásosabbá tenni a kezeléseket.
A kezelés azért nagyon fontos, mert ha egy daganatot nem vesznek észre időben, annak kis részei leválhatnak, és a szomszédos szövetekben növekedhetnek tovább, vagy akár távoli szervekben is, mint például a tüdőben vagy a májban. Műtéti úton azonban ezekkel nem tudnak mit kezdeni, csak a fő tumort tudják eltávolítani.
A sugárkezelésnek ugyancsak megvannak a maga korlátai, hiszen csak a szervezet kis területén lehet alkalmazni, különben nagyon sok egészséges sejtet is elpusztítana.
Így a kemoterápiát nemcsak műtétek után használják az esetlegesen még megmaradó rákos szövetek elpusztítására, hanem az operáció előtt is kaphat kezelést a beteg, mert hatására a daganatok összezsugorodnak, így könnyebb eltávolítani őket. De szimplán a rákkal járó tünetek enyhítésére is szokták alkalmazni, valamint például a leukémiát csak ezzel lehet gyógyítani.
Hogyan hat a kezelés?
A gyógyszereket a vérbe juttatják egy sós oldat kíséretében, amely segíti a nagyon koncentrált anyag felhígulását. Mivel a szer a véráramba kerülve a test bármely pontján lévő daganat ellen tud harcolni, általában azoknak ajánlják, akiknek valószínűsíthetően több szervét is megtámadta a rák.
Azonban ami elpusztítja a rákos sejteket, az elpusztíthatja az egészségeseket is, így ez ellen védekezni kell. Az orvosok egyre több olyan anyagot fejlesztenek ki, amely "észreveszi" a különbséget a rákos sejtek és a szomszédos egészségesek között.
Ami alapján ezt meg tudják tenni, az a sejtek növekedésének tempója, ugyanis a daganatok sokkal gyorsabban növekednek az egészséges szövetnél.
Néhány kemoterápiás kezelés nem elpusztítja a sejteket, hanem egyszerűen megvonja tőlük azokat az anyagokat, amelyek szükségesek a fejlődésükhöz, az immunterápia pedig a szervezet védekezési rendszerét erősíti, hogy az is harcoljon a rákos sejtek ellen.
Mellékhatások?
Bizony vannak, bár egyre enyhébbek - állítják a szakértők.
A legtöbb embernek a terápiáról a haj kihullása jut eszébe, de fontos tudni, hogy a kezelés végeztével a hajszálak újra kezdenek nőni. Emellett előfordul a hányinger és a hasmenés is mint mellékhatás, de a sejtpusztítást a vér is megszenvedi, így a páciens hajlamosabb lesz más betegségekre. Ezért ma már minden kórházban rendszeresen végeznek a daganatos betegeken vérvizsgálatot.
Az orvosok még egy veszélyre hívják fel a figyelmet, ez pedig a kemoterápia negatív hatása a termékenységre, de azt mondják, ez a kezelés még a mellékhatásokkal együtt is óriási jelentőségű, életmentő módszer.
A http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/medical_notes/3243613.stm alapján