A levéltetvek megkeresítik a kerttulajdonosok életét. A levél és a termés károsítása miatt muszáj foglalkozni a levéltetvesedéssel, ráadásul még vírushordozók is. Az invázió megjelenése ugyan késleltethető a tavaszi olajos lemosó permetezésekkel, de végleg elkerülni nem lehet. Éppen ezért kell folyamatosan figyelni a növényeket, pláne azokat, amelyek hajlamosabbak a tetvesedésre, és már az első példányok megjelenésekor lépni.
Mit tanácsol a levéltetvek ellen Molnár Gábor Éva A füvesasszony?
Kifejezetten levéltetű mágnes hírében áll a lóbab, ezért én is vetettem a konyhakertbe, hogy alaposan ki tudjam tesztelni az új termékünket a Plant Guard Oil-t. Mivel a gyepápolási szezon indulása egybe esik a konyhakerti szezonnal, a tavaszi lemosó permetezések a saját díszkertemben elmaradtak, és a veteményezés, palántázásnak is utolsó pillanatban értem a végére.
Így most a tesztelésre szánt lóbabvetés kb. 20 cm-es kis ifjonc még csak. Ahogy bejöttek az esős, meleg napok meg is jelentek az első fekete levéltetvek a növényeken. Vártam még néhány napot, és szinte már egymáson csüngtek a kártevők. Ekkor jutottam oda, hogy elővegyem a permetezőt késő délutáni órákban. Bekevertem az alaposan összerázott napraforgóolajos, káli szappanos emulziót, és alaposan lefürdettem a lóbab növényeimet (1,5 dl- maximum 2 dl). Mivel a Plant Guard Oil egy kontakt szer, ezért fontos, hogy az egész kártevő alaposan le legyen fürdetve, mert úgy tudja ártalmatlanítani, ha teljesen bevonja. Amilyen állapotok uralkodtak a lóbabokon, legszívesebben kitéptem volna a földből és egy vödörbe mártogatva tisztogattam volna le a lóbab töveket.
Tapasztalat: nem szabad hagyni, hogy ilyen méreteket öltsön a fertőzés, mert a levéltetvek nagyon ügyesen megbújnak a levelek fonákján és az elágazásokban, az új hajtásvégeken. Fáradtságos munka ilyenkor már alaposan lepermetezni a növényeket, amikor a levél bepöndörödik. Ismétléssel lehetséges csak eredményre jutni.
Tapasztalat: a permetező kanna oldalán vékony filmréteget képez az olaj, ettől nem kell megijedni, nem okoz kárt, de nem érdemes benne hagyni 1-2 litert a későbbi felhasználásra, mert az olajos emulzió különválik a víztől és nehéz újra összerázni a vízzel (a kicsi permetezőben a maradékot könnyű újból elegyíteni). Rázva, nem keverve kell használni.
Tapasztalat: nem számoltam a hangyákkal. A kert nagy részében idén erős a hangyák jelenléte. Sajnos azzal elszámítottam magam, hogy nem állítottam meg időben a térhódításukat, ugyanis ők hordják fel a növényekre a levéltetveket, és az általuk kibocsájtott édes nedűért cserébe segítik őket.
Noha az első permetezés hatásos volt, 3-4 nap múlva a hangyáknak hála az elpusztult és lepotyogott kártevők helyére újak költöztek.
Tapasztalat: a fahamus hangya távoltartást meg kell tanulni,

Külön érdekesség, hogy a tavalyi fűnyesedékkel történő mulcstechnológiával készült ágyásban eddig nem jelentek meg a hangyák, ezt tavaly Esstence Bug stoppal kezeltem 2 - 3 alkalommal teljesen töményen (külön kontrol alatt a tartom a területet majd emiatt is, mert tele van már ültetve az idén is paprikával). Olvastam arról régebben, hogy a fahamu hatékonyan megakadályozza a hangyákat a növényekre való tetű költöztetésben, de őszintén szólva, vagy nem jól csináltam, vagy egész egyszerűen elkéstem a dologgal. Sajnos az én kiskatonáim egy nap után kinevették a növények köré szórt hamut és villámgyorsan visszatelepítették a levéltetűket.
Emiatt sajnos be kellett vetnem a vízzel hígítható hangyairtót, ami után csend lett a kertben és a második permetezés óta nem tértek vissza a kártevők a lóbabra sem.
Viszont így sajnos oda lett a teljesen vegyszermentes konyhakertnek… ezért is fontos, hogy idejében vedd észre és kezeld a problémát. A fák esetében érdemes kipróbálni a ragasztó öveket is, de figyelni kell rájuk, mert a hangyák megtanulják kicselezni előbb utóbb, ezért figyelni kell azt is.
Javaslatok a Plant Guard Oil használatához:
Virágra nem kerülhet, egyrészt mert megperzseli a szirmokat, másrészt az olajos termék megakadályozza a termés bekötést, így a lekezelt virágból nem lesz termés. Ha nagyon nagy a fertőzöttség, érdemes inkább vegyszeresen véget vetni, és utána már az első jeleknél használni továbbiakban az olajat segít kordában tartani a kultúrnövények számos gombabetegségét is, mint pl. a lisztharmatot, ezért minden éppen nem virágzó növényre mehet a konyhakertben (vagy takard le a virágzatot a kezeddel) nem vegyszer, ezért nincs élelmiszeripari várakozási idő, nyugodtan lehet bármit használni a konyhakertből permetezés után is vizsgáld mindig komplexen a problémát, a hangyák megjelenése szavatolja a levéltetű behurcolását, ezért rájuk is figyelj oda.