Mindenkinek más a taktikája, de praktikusan öt csoportba lehet osztani, hogy mi az, ami egy utazáshoz feltétlenül kell: ruhafélék (felsőruhák, fehérneműk, zokni, harisnya); mosdó-, fürdő-, strand- és piperecikkek; gyógyszerek; vegyes (amiben az olvasnivalótól a varrókészleten és fényképezőgépen át a társasjátékig és elemlámpáig sok minden lehet); okmányok, pénz (ha kell, valuta).
A „mennyi ruhát vigyünk magunkkal?” kérdést nem könnyű eldönteni.
Ha repülünk, figyeljünk arra, hogy a súlykeret légitársaságonként és úti célonként más, de a repülőjegyen általában feltüntetik. A keret átlépéséért jelentős pluszdíjat számítanak fel, kilogrammonként minimum 4-5 eurót. Jó tudni, hogy fapados légitársaságok esetében, ha a jegyvásárláskor jelezzük a feladni kívánt csomagot, annak ára jóval kedvezőbb, mint ha a reptéren jelentjük ezt be. Amúgy egy-egy könnyű nyári darab akár a kempingben, akár a szállodában kimosható, így valószínűleg a legszükségesebb, legkényelmesebb ruhadarabokat elég bepakolni a bőröndbe. Jelentősen csökkenthető a poggyász mérete, ha előre eltervezzük, mit mivel fogunk viselni. De bármennyire takarékoskodunk is a csomaggal, azt azért ne feledjük, hogy még a legforróbb nyárban is néha szükség lehet egy-egy melegebb holmira.
Ha busszal, vonattal kelünk útra, súlykorlát nincs, annál inkább mérsékletre int az, hogy a csomagjainkkal el kell jutnunk a járműhöz, majd célba érkezés után a szálláshelyre, a vonatra pedig még le- és föl is kell szállnunk bőröndöstül.
Ha autóval utazunk, némileg szabadabban pakolhatunk. Súlykorlát nincs, de a pakolótér azért itt is véges. Ha minden kötél szakad, tetőboxszal, -csomagtartóval tágíthatjuk a lehetőségeket. A különböző méretű, légvonalas zárt tetőcsomagtartó a pakolás egyik legkulturáltabb formája. Senkinek nem kell az utastérbe tett csomagok tetején utaznia – ami balesetveszélyes is –, és a ki-be pakolása is kényelmes. A legmodernebb tetőboxok esetén minimális a szélzaj, a légellenállás és a rezgés, így az autó fogyasztását sem növeli jelentősen. Ha évente csak egyszer van szükség túraboxra, érdemesebb bérelni, mint vásárolni. Ezzel megoldódik a viszonylag nagy helyet foglaló darab év közbeni tárolásának problémája is.
Tudnivalók repülőre
Autós vagy buszos utakon meg persze vonaton is a pipere egy részét érdemes az utastérben elhelyezni. A nedves törlőkendő vagy a kézfertőtlenítő szérumok megkönnyítik a felfrissülést, tisztálkodást, de ha valaki repülővel utazik, a biztonsági előírásokat mindenképpen figyelembe kell vennie.
A gépre légitársaságtól függően eltérő súlyú, de általában legfeljebb 10 kilós, 55×40×20 centiméteres kézipoggyászt vihetünk, a business osztályon ebből kettő is engedélyezett. A kézipoggyász nem tartalmazhat 100 milliliternél több folyadékkal vagy géllel tele üvegcsét, flakont – idetartozik a fogkrém, a borotvakrém, a hajzselé, az ajakápoló és az arckrém is –, sem szúró- és vágóeszközt. Így a manikűrkészletet vagy bicskát is a feladott csomagba kell tenni. A repülőútra összekészített kézipoggyásznál viszont érdemes figyelembe venni, hogy a bőröndöt olykor már az indulás előtt két órával le kell adni. Tehát azt, amire bármikor szükség lehet, ne a bőröndbe tegyük. A kézitáskában 100 milliliteres vagy annál kisebb tégelyeket elhelyezhetünk újrazárható, átlátszó, egy liternél nem nagyobb műanyag zacskóban. Mindenki egy ilyet vihet magával.
Az úti céltól és az utazás módjától függetlenül érdemes összekészíteni egy elsősegély-dobozt néhány alapvető – otthon rendszerint a gyógyszeres fiókból azonnal elővehető – egészségügyi felszereléssel. Praktikus, ha van nálunk láz- és fájdalomcsillapító, megfázás elleni készítmény, gyomor- és bélbántalmakon enyhítő gyógyszer, leégés és rovarcsípés elleni, utáni krém, esetleg allergia elleni szérum. Ragtapasz, csipesz, lázmérő és kötszer is jól jöhet. Mindez azonban nem helyettesíti a megfelelő utas- és balesetbiztosítást, máskülönben könnyen előfordulhat, hogy a gondtalannak indult vakáció végül súlyos anyagi terhekkel jár.
Utasbajok
Az utazás alatt fellépő kellemetlenségekre is érdemes felkészülni. Ha valaki nem bírja a hosszú autózást, könnyen megszédül, megfájdul a feje, hányingere lesz, elkerülheti a kellemetlen panaszokat, ha indulás előtt időben beveszi a gyógyszert, akár gyógynövényboltokban kapható gyömbértablettát vagy az erre kidolgozott homeopátiás készítményt.
Az érzékenyebbek kerüljék az olvasást az autóban, illetve gyakrabban engedjenek be friss levegőt az utastérbe. Már az is sokat segíthet, ha valaki előre és távolra néz az autóban.
A repülőutat sem mindenki élvezi. Akárcsak a tengeribetegségnél, ez esetben is előfordulhat hányinger a repülőgép legkisebb mozgása esetén, de különösen a le- és felszállásnál. A mély, jógaszerű légzés, valamint a repülőgép le- és felfelé történő mozgását követő be- és kilégzés enyhítheti a kellemetlen tüneteket. Szopogathatunk cukorkát is. Vannak, akiknek kiszárad a szájuk, ami folyadékbevitellel orvosolható. A kávé és alkohol nem ajánlott, mert azok fokozzák az agresszivitást és a félelmet.
Ha valaki fél a repüléstől, és az idegességtől begörcsöl az izma, igyekezzen a lehető legtöbbet mozogni az utastér folyosóin, az sokat segít az ízületi merevség megszüntetésében, és elűzi a sötét gondolatokat is. Egy jó könyv vagy újság, esetleg az MP3-as lejátszón hallgatott zene is elterelheti a negatív gondolatokat.
Illusztráció: capl.washjeff.edu
A cikk a Piac&Profit Magazin 2011/7. júliusi számának NHD rovatában jelent meg.