Járhatok-e továbbra is kozmetikushoz?
A kozmetikus kényeztető kezeléseinek nagyobb szükségét fogja érezni, mint valaha! Egy frissítő arc- és dekoltázsmasszázs, tápláló pakolás, serkentő bőrradírozás, szükség esetén az arcbőr alapos tisztítása megengedett és kifejezetten ajánlott. Ami nem megengedett: elektro-kozmetikai kezelések (ultrahang, galván, elektromos izomstimuláció) valamint vérbőségfokozó testpakolások (alga, fahéj, egyéb anti-cellulit).
Feltétlenül számoljunk be tehát állapotunkról a kozmetikusnak!
Megengedett-e a masszázs?
Igen, amennyiben azt képzett szakember végzi.
A testtartás megváltozása következtében az izmok feszültté, kötötté válnak, a kismama masszázs ezért elsősorban az ellazulást szolgálja, ennek megfelelően a körkörös, simító mozdulatok dominálnak. A hasat nem masszírozzák, ezzel szemben a tarkót, vállakat, hátat alaposan átgyúrja a masszőr. Nem megengedett: a talpmasszázs, vérbőségfokozó cellulitmasszázs és bizonyos illóolajak használata (erre külön válaszban részletesen kitérek).
Szoláriumozni, napozni szabad-e?
A válasz határozott nem: egyrészt a sugárzás áthatol az elvékonyodott bőrön - vagyis a babának is jut belőle - másrészt a szervezetben nagy koncentrációban jelenlévő hormonok UV sugárzás hatására csúnya májfoltokat idézhetnek elő.
Aki nem tud lemondani a napfürdőzésről kenje be az arcát Sunblock készítménnyel (minimum 50 faktoros, gyakorlatilag szigeteli az arcbőrt az UV sugárzástól), viseljen egyrészes fürdőruhát és még ezzel együtt is takarja be a hasát kétrét hajtott törölközővel.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni: a méhüreg felmelegedése károsító hatással lehet a babára!
Mi a helyzet az önbarnítókkal?
Kockázatmentes barnulást érhetünk el velük, hiszen csak a bőr legfelső, elhalt hámsejtjeit színezik meg - a bőr működő rétegeivel nem érintkeznek. Kismamák is nyugodtan használhatják!
A hajfestés árt vagy nem árt?
Bizonyítani eddig nem tudták, hogy kárt tenne a magzatban, ennek ellenére nem árt óvatosnak lenni. Mivel a kisbaba szervei és idegrendszere az első 12 hét folyamán alakulnak ki, lehetőleg ezt az időszakot húzza ki valahogy hajfestés nélkül. A külső hatások ezután már jóval kisebb kockázatot jelentenek a gyermekre. Aki szőke festéket használ vagy a hajfestéke tartalmaz hidrogén-peroxidot, az nyitott ablak közelében, jól szellőző helységben fesse vagy festesse haját, hogy minél kisebb koncentrációban lélegezze be a vegyszert.
Aki készül a terhességre már azt megelőzően közelítheti festett hajszínét a természeteshez vagy bemelíroztathatja a haját, így nem lesznek olyan feltűnőek a lenövések.
Még egy szempont a döntéshez: a terhesség alatt a hajfestés nem mindig adja a várt eredményt - árnyalatbeli, tartósságbeli eltérésre számíthatunk.
Használhatok-e alapozót, sminkszereket?
Igen, nyugodtan, mivel a bőrbe fel nem szívódó anyagokról van szó. Ritkán az élénk szemhéjfesték-színekre érzékenységgel reagál a kismama, ez esetben átmenetileg ne használja őket.
Szaunázni szabad-e?
Nem, mivel a túlzott felmelegedés károsíthatja a magzatot! A szaunázás még a szoptatás alatt is kerülendő, mert a vízveszteség a tej apadásához vezethet.
Töredező körmökre használható-e körömerősítő lakk?
A körömerősítők összetétele változatos; a legtöbb kifejezetten kellemetlen vegyszerszagot áraszt száradás alatt. A vegyszerek belélegzésének elkerülésére masszírozzunk inkább rendszeresen kéz- vagy körömápoló krémet a körmök felszínére és gondoskodjunk a vitaminpótlásról!
A műkörmökkel mi a helyzet?
Fenti okfejtés tükrében egyáltalán nem javasolt 30-40 percen keresztül vegyszer-gázokat belélegezni, mert ezek közvetlenül eljutnak a magzathoz. Mérlegeljük a fontossági sorrendet!!
Milyen illóolajok használhatók és melyek kerülendők a 9 hónap során?
A terhesség során a gyógyítási-, szépségápolási célokra kerülendő illóolajok:
ánizs, árnika, bazsalikom, borókafenyő, borsmenta, borsfű, ciprus, csombor, fahéj, izsóp, jázmin, kakukkfű, kámfor, majoránna, mirha, rozmaring, szegfűszeg, szerecsendió, tárkony, zsálya.
A terhesség során biztonsággal használható illóolajok:
bergamott, kamilla, geránium, levendula, citrom, mandarin, narancsvirág, narancs, pacsuli, rózsa, rózsafa, szantál, teacserje, ilang-ilang
A zsálya szüléskor használható: elősegíti a szülés megindulását, fokozza az összehúzódásokat.
Az ánizskapor olaj közvetlenül a szülés előtt és utána a mellekbe dörzsölve elősegíti a tej megindulását.
F.K.M.