Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Miért télen gyakori az influenza?

Elsőként most sikerült tudósoknak bizonyítékot találni arra, miért olyan gyakori télen az influenza.

Egy új állatkísérlet eredményei szerint az influenza vírusnak kedvez az alacsony relatív páratartalom és a hideg hőmérséklet, mert ilyen környezetben a levegőben tovább maradhat stabil a vírus, a meleg, párás környezethez képest. A fagyos időjárás szerepe úgy tűnik, még fontosabb, mint maga az emberi szervezet, a vírus szaporodása szempontjából.

"Eddig úgy tudtuk, télen az immunrendszerünk nem elég aktív, de úgy látszik, nem ez a fő ok." - közölte Peter Palese virológus, a vizsgálat eredményeit taglaló cikk első szezője, a new yorki Mount Sinai Orvostudományi Egyetem munkatársa.

Köhögéskor vagy tüsszentéskor kis vízcseppek kerülnek a levegőbe, majd egy idő után leesnek a földre - vagy egy gyanútlan járókelő belélegzi ezeket. Ha már bejutottak a légutakba, a cseppeken utazó vírusok könnyen megfertőzhetik az embert.

"Azt találtuk, hogy az influenza átviteli időszaka sokkal hosszabb, ha alacsony a hőmérséklet és a páratartalom."- közölte Palese.

Az ilyen körülmények csökkentik a cseppek víztartalmának tömegét, és így hosszabb ideig képesek lebegni a levegőben; ezen kívül megvédik a vírusokat a légutainkban lévő nyálkahártyától és a sejtektől. Nagyobb vírusmennyiség és a szervezet csökkent védekezőképessége növeli a vírusfertőzés kockázatát, függetlenül az immunrendszer erősségétől.

Ez az összefüggés egyértelmű volt eddig is, ám a tudósokat eddig távol tartotta a téli vírusfertőzések magyarázatának kutatásától, mivel nehéz egy emberi fertőzést állatokon modellezni. Számos állatot, mint például az egeret, nem fertőz meg emberi influenza vírus.

"Az egyetlen, vírusátviteli modellként szóbajövő állat a vadászgörény, de ezek az állatok drágák, nagyméretűek és nehéz velük dolgozni. És sokszor harpnak is."- közölte a kutató. Ám egy 88 éves orvosi kutatást végigolvasva, Palese csapata felfedezte, hogy a tengerimalacok rendkívül jól utánozzák az emberi köhögést és tüsszentést.

"Sosem hittem el, amit nagyanyám mesélt arról, hogy a hidegben megbetegszünk, de úgy tűnik, igaza volt. A tengerimalacok ugyan nem emberek, de ez a legjobb bizonyíték arra, hogy miért évszakfüggő az influenza fertőzés." - közölte a virológus kutató.

Ugyan az influenza főként levegőn át terjed, a vírusok túlélhetnek ajtókilincseken, korlátokon és egyéb felszíneken is. Orvoszakértők szerint a gyakori kézmosás, különösen étkezés előtt, csökkentheti a fertőzés kockázatát.

A Palese és kutatócsapata által végzett kutatásokról a PloS Pathogens című online lap októberi kiadása számol be.

Forrás: www.medipress.hu


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.