Kosztümben meg lehet jelenni a munkahelyen, bankban, esküvőn, évfordulós ünnepségen, de vásárolni is el lehet menni benne.
A kosztüm legjellemzőbb ruhadarabja, a szoknya a felsőruha kettéválásával alakult ki még a 10. században, majd megrövidült, néha pedig meghosszabbodott, a divat szeszélyei szerint. A kosztümhöz illik - alkalomtól függően - blúz, pulóver, ing, body vagy top is, természetesen kifogástalan minőségben.
Francia vagy angol stíl
Kétféle kosztümtípust különböztetünk meg: a francia szabásút, ez könnyedebb, lazább, esetenként fiatalosabb és nőiesebb, és az angol vonalvezetésű modelleket, amelyek zártabbak, konzervatívabbak, kicsit férfiasabbak.
A francia szabású kosztümök rendszerint rever nélküliek, illetve kis galléros, paszpólozott megoldásúak - Chanel jellegűek -, karcsúsítottak és díszesebbek: nyakban virág, masni, ékszergombok, láncok, gyöngysorok. Ez a viselet kreatív, nőies és vonzó, szinte minden konfekcióméretben - 36-ostól 44-es méretig - sikkes és finom. Blúz nélkül és blúzzal is egyaránt viselhető. Az angolos stílus jellemzői a keményebb és határozottabb vonalak, színek és minták, s az alapruhatárat szigorú szabású nadrágok, blézerek, mellények adják. E darabok viselőinek tradícióra épülő öltözködési stílusuk van, jellemző a tökéletes elegancia és a tökéletes szabás, a kiegészítők megfelelő használata, egyszóval az öltözködési előírások pontos követése. Az angol stílus nem tűri a feltűnő kiegészítőket, viselhetők hozzá viszont kalapok, kesztyűk, sálak.Business, nappali, alkalmi
A kosztüm hagyományos megközelítésben lehet "business"-jellegű - azaz alapvetően üzleti, munkahelyi megjelenésre szánt -, nappali, ez kicsit ünnepélyesebb, amelyet délelőtti eseményeken, fogadásokon, ebédeken viselnek, továbbá alkalmi, vagyis délutáni, esti, ünnepi rendezvényekre való.
Az üzleti kosztüm színe sötét: fekete, kék vagy szürke, szabászati vonalakban mindig szolid és feltűnésmentes. Az élénk színek kerülendők, még a kiegészítőknél is! Alapanyagokban a mikromintás, a csíkozott kelmék viselhetők, a virág- és nyomott minta, netán állatminta szigorúan tilos. A nőiességet apró, nem feltűnő kiegészítőkkel - mint például egy finom bross, gyöngy fülbevaló, gyöngysor - lehet hangsúlyozni.
A nappali vagy délutáni kosztüm lehet díszesebb, netán aranyszállal beszövött, esetleg viselhető hozzá egy-egy mívesebb öv vagy övlánc. Nappali és társasági programokhoz lehet kalapokat is választani. Az alkalmi viseleteknél az alapanyag a meghatározó. a fényes textúrákkal és az anyagában nyomott mintákkal szolidan kell bánni! Az eleganciát egy-egy nemesebb ékszer képviselheti - természetesen diszkréten és ízlésesen viselve -, maradandó élményt nyújthat mindenkinek.Kosztümhöz harisnya viselése általában kötelező, még nyáron is! A szellősebb viselethez találták ki a lyukacsos vagy "sling" fazonú lábbeliket, amelyeknek a sarka nyitott, és hátul bokapánt zárja.
A Chanel
Coco Chanel a divatvilág klasszikus egyéniségének számított. Az egyszerűség új ideálját fejlesztette ki az öltözködésben. Szerinte "az igazi elegancia az akadálytalan mozgás lehetősége", s hogy az a divat, ami nem terjed el, nem is divat. Nevéhez fűződik a Chanel-kosztüm, egy szimbólum megteremtése, amelyet minden idők egyik legelegánsabb értékének tartanak. E kosztüm sikerének titka, hogy minden alakra egyaránt előnyös, csak a szoknyát kell a csípőbőségnek megfelelően megválasztani. Az örökzöld Chanel-kosztüm jellegzetességei: a különleges, laza szerkezetű anyagok, a pasztellszínek, az egyenes vonalú, a térdet éppen csak takaró szoknya, a gallér nélküli, kerekített nyakkivágású, zsinórral paszpólozott, kicsi zsebes, az alakot finoman követő kabátok. Természetesen az elmaradhatatlan divatjegy a sok-sok lánc, főleg a derékon viselve. Az egész öltözet szerves része és kiegészítője a bizsu, többszörös, szorosan a nyakra fonódó vagy éppen a derékig érő laza gyöngysorok. Gabrielle Chanel óta a jól öltözött nő nem az agyonöltöztetett nőt jelenti.Sipos Zsolt, stylist
A cikk a Piac és Profit 2008. májusi számának NHD mellékletében jelent meg.