Ha nincs idő a strandolásra és a szolárium használatától is idegenkedünk, ideális megoldás lehet az önbarnítók használata. Az első alkalommal mindenki fél: mi lesz, ha nem sikerül egyenletesen eloszlatni, és a végeredmény inkább ocelotmintára hasonlít, semmint szép színre?! Az alábbiakban igyekszünk feloszlatni minden kétséget és néhány hasznos tipp felvonultatásával segítséget nyújtani, hogyan is kell helyesen, eredményesen eljárni a barnító készítmények használatakor.
Peeling: Első lépésben fontos, hogy szép, tiszta bőrfelületet varázsoljunk magunknak. Ehhez nem kell mást tenni, mint alaposan leradírozni bőrünket. Használhatunk tusolóradírt is, de a legkiválóbbak ez esetben is a speciális peeling termékek. Minél selymesebb és ragyogóbb a bőrfelszín, annál tökéletesebb, egyenletesebb lesz a végeredmény. A kisebb bőrhibák és mitesszerek ugyanis kevésbé barnulnak, így foltokat hagyhatnak a bőrön.
Testtáplálás: A gondos radírt követően alaposan masszírozzuk bőrünkbe a vitaminokban gazdag testápolókrémet. Rendszeres használatával a bőr fontos tápanyagokhoz és nedvességhez juthat, belülről serkentve bőrünket a regenerálódásra. A könnyű, hidratáló krémet hagyjuk beszívódni bőrünkbe, mígnem teljesen száraz, ámde puha tapintású lesz.
Önbarnító: A fentiek szerint előkészített bőrön egyenletesen oszlassuk el az önbarnítót. Természetesen közben és utána is alaposan mossunk kezet, mivel vele hordjuk fel a krémet. Rosszabb esetben, ha nem vagyunk kellően tekintettel kézfejünkre, az ujjak köze és a tenyér jóval barnább lehet, mint szeretnénk, és mint egyéb testfelületünk új színe engedné. A felvitel után hagyjunk elegendő időt arra, hogy a barnító hatni kezdjen. Ne ijedjünk meg, ha olykor különös "szaga" lenne. Ez természetes: a bőrbe jutatott anyag ekkor kezdi kifejteni hatását, azaz a pigmenteket arra serkenteni, hogy megfelelő mennyiségű festékanyagot termeljenek. A legtöbb önbarnító hatóideje 3-4 óra. Ebben az időszakban ejtőzzünk, relaxáljunk. Az idő leteltével szemmel látható lesz a végeredmény. Utána bátran tusolhatunk is, a megszerzett "barnaság" vízzel nem mosható le, maximum a krém feleslege színezheti el kissé a fürdővizet.
A színárnyalat kevéssé tartós ugyanakkor, mint a napon szerzett bőrszín. Attól függően, hogy csokik, vagy karamellák kívánunk lenni, 3-5 naponta ismételnünk kell az eljárást, hogy a végeredmény tartós maradjon. Amennyiben a felvitel után mégis kisebb foltokat találunk magunkon, radírral vagy friss citromlével dörzsöljük le azokat.
Krém, spray vagy hab? A spray használata a legegyszerűbb, mert a hajtógáz és az általa spriccelt permet a nehezen elérhető helyeken (pl. a hát) is egyenletes barna színt eredményez. Mindemellett gyorsan beszívódik, mert a megfelelő vastagságban kerül a bőrre. A krémet bár nehezebben lehet eloszlatni, nagy előnye, hogy olyan kiegészítőket tartalmazhat, mint a vitaminok és a hidratáló képesség, mely száraz bőr esetén külön áldás lehet. A hab ezzel szemben villámgyorsan felszívódik, és ugyanolyan hatékonyan tartós barna színt garantál. Adagolása és a testen való eloszlatása miatt a sietőseknek a legalkalmasabb. Sok fényvédő termék is tartalmaz kis mennyiségben önbarnítót. Ez különösen a medencék és strandok szerelmeseinek lehet kiváló lehetőség, hiszen amellett, hogy a termék megvéd a Nap káros sugaraitól, önmagában is gyönyörű, egészséges, barna színt biztosít.