- A limfóma:
A nyiroksejtek, ill. nyirokrendszer rosszindulatú daganata. Ennek - azaz a szervrendszert érintő megebetegedésnek - megfelelően a természete és tünetei eltérnek más szervek rosszindulatú daganataitól, azaz a "ráktól". A limfóma többnyire a nyirokcsomók mellett a csontvelői nyiroksejtek érintettségével is jár, s valamivel ritkábban a vérben levő nyiroksejtek is kórosak, számuk emelkedik (egyfajta leukemia, fehérvérüség). Ritka az, ami a rákok esetében van, izolált szerv daganata, mely később más szervekbe áttétet ad. A nyirokrendszer a természetes immunitás, védekezőképesség alapja, mely védekezés (a fertőzések, s maga a betegség ellen) ugyancsak kórossá válik.
2. A limfómák természete:
T és B nyiroksejtek ismertek, a limfómák zöme B sejtes. Az éretlenebb sejtes betegségek gyorsan nőnek, aggresszív lefolyásuak (aggresszív limfómák), de nagyon jól reagálnak kemoterápiára (nagy rész meggyógyulhat). Az érettebb sejtekből kiindulóak csak lassan növekednek, de kevéssbé érzékenyek a kemoterápiára, definitive gyógyulás nem igazán érhető el. Ezek az un. Indolens limfómák.
3. Tünetek:
általában fájdalmatlan 1.5 cm-nél nagyobb, tömött nyirokcsomó(k), melyek néhány hét után is megmaradnak. Általános tünetek: fogyás, intenzív éjjeli izzadással járó tartós hőmelekedés, láz, ritkábban viszketés. Van olyan limfóma (myeloma), mely csontfájdalom, veseelégtelenség, vérszegénység tüneteivel indul.
4. A limfómának sok típusa van:
A Hodgkin kór gyakran a nyak bal oldalán levő nyirokcsomó nagyobbodásként jelenik meg, zömmel fiatalokban, visszonylag lassú lefolyású, jól gyógyítható. A krónikus lymphoid leukaemia 12oo feletti számu beteget jelent, lassú lefolyású, jól kezelhető, kezdetben csak vérkép és csontvelő eltéréssel jár. A rutin vérkép vizsgálat felfedi a gyanút. A myeloma gyakorisága nálunk is növekszik, 4oo feletti a betegek száma. A follicularis lymphoma indolens, kb. 180-2oo magyar beteg van. Az aggresszív lymphoma prototípusa a diffúz nagy B sejtes forma, kb. 450-500 magyar beteggel számolhatunk.
5. A limfóma kialakulásának mechanizmusáról:
egyre többet tudunk. Kevés azonban az olyan adat, mely alapján a kezelést a közvetlen kiváltó okhoz lehet igazítani. Erre példa a gyomor limfóma, melyet gyakran egyfajta baktérium (Helicobacter pylori), s ezt antibiotikummal kezelve a limfóma visszafejlődik, eltűnik.
6. A kezelésről:
A limfómák sugárérzékenyek. Az aggresszív limfómák kemoterápiára 40-60%-ban meggyógyulhatnak. Az indolens limfómák esetén tünetmentesség érhető el.
Új lehetőség az immunterápia, illetve immunkemoterápia. Ekkor a limfómás sejtre specifikus ellenanyag épül a kezelésbe, mely kevés mellékhatás árán jelentősen javítja az aggresszív limfómában elérhető gyógyulás arányát, illetve az indolens limfómában a kezelésre adott választ, s a tünetmentesség időtartamát megnyújtja. Myelomában a daganatos sejt halálát elősegítő, a csontvelői mikrokörnyezet ereire ható új szerek javítják a túlélési eredményeket .Az eredmények tovább javíthatók a csontvelőátültetés különféle módjaival.
7. A hazai limfóma- diagnosztika alapjai:
a pontos klasszifikációhoz szükséges költséges kiegészítő vizsgálatok finanszírozásán lenne mit javítani.
Az immunterápiához szükséges három legfontosabb antitest, nálunk is rendelkezésre áll, a törzskönyvezettt indikációkban. A gyógyítás lehetősége most bővült az első fenntartó kezelésmód OEP támogatásával.
Az idegen donoros, illetve saját őssejtes transzplantációk 2 gyermek és 4 felnőtt központban történnek, a várólisták elfogadhatók, a beavatkozások száma európai kitekintésben azonban nagyobb kellene hogy legyen (290 helyett 4oo - 450 évente).
Forrás: DayLightMedia