Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Minden iskolában lesz sebfelelős!

A kisgyermekes családok, a kirándulók, egyszóval az aktív életet élők jól tudják, milyen bosszantó az, amikor egy tervezett programot meghiúsít valami apróbb-nagyobb sérülés.

A sérülések bosszantó jellegükön kívül számos problémát vethetnek fel: fájnak először is, véreznek másodsorban, harmadsorban az ember sose tudja, hogy hova is tette a tapaszt, a mull lapot, vagy éppenséggel a fertőtlenítőt. A sorban következő megoldandó feladat, az hogy hogyan is fogom tovább morzsolgatni a szürke hétköznapokat, hogyan fürdök, eszek, öltözködök, egyszóval hogyan is élek együtt a sérüléssel. A sebek kezelésénél az alaplépések azonosak: tisztítás, fertőtlenítés, fedés.

Lássuk csak, mely sérülések a leggyakoribbak?

A seb, amelyet tudományosan a bőrfelszín folytonosság megszakadásának nevezünk általában véletlen baleset következménye. A bőrnél keményebb tárgyak, vagy nagy energiájú ütközések áthatolnak bőrünk rétegein. A sérülések fajtáit is e szerint csoportosítjuk:

1. Éles szélű metszett, vágott sebek.

Ezek a legkevésbé fájdalmasak, és a legkönnyebben gyógyulnak, ugyanis a szövetek nem roncsolódnak, a szervezet öngyógyító mechanizmusainak nem kell olyan felesleges erőfeszítésekkel bajlódni, mint például a szennyezések, fertőzés, stb. Az ilyen sebek ellátásakor a következőkre kell ügyelni: először is tisztítás, fertőtlenítés, majd lehetőség szerint sebszél-egyesítés, zárás.

A sebszél-egyesítés jelentőségét a kozmetikai végeredmény fontossága határozza meg, ha el akarjuk kerülni a durva, vastag hegeket, akkor érdemes sebzáró csíkot (angolul steri strip) alkalmazni. Ezzel egyrészt hamarabbi gyógyulást, kellemesebb kozmetikai eredményeket lehet elérni, valamint a sebgyógyulás folyamatát is meg lehet gyorsítani vagy 2-3 nappal. Nem beszélve arról, hogy az esetek mintegy negyedében elkerülhetjük a vizitdíjjal tetézett sorban állást az SZTK-ban, a varrásra várva. Otthoni sebegyesítés csak a maximum 1-2 mm mély, 4-5 cm hosszú sebzések esetén jöhet szóba, olyan területen, amely kozmetikailag másodrendű, és nem olyan területen fekszik, amely folyamatos hajlítgatásnak van kitéve. A sebzáró csíkok nem alkalmazhatóak olyan területen, amely folyamatosan nedves környezetben van.

2. Horzsolások

A bőrfelszín szélesebb területein a felhám és a bőr mélyebb rétegei között a kapcsolat megszakad, esetenként a bőrt teljes vastagságában áthatoló sérülés éri. Leggyakrabban elesések, valamint nagy energiájú lapos tárgyak (pl. biciklis szempontjából az aszfalt) okoznak ilyen sérülést, ha a sérülést okozó tárgy iránya a bőrfelszínnel lapos szöget zár be. A horzsolások kezelése során legfontosabb az alapos tisztítás, hiszen a szennyeződések megtapadhatnak a bőr rétegei között. A fertőtlenítést követően érdemes a horzsolt sebeket fedni, egyrészt a további szennyeződések megakadályozása érdekében, másrészt pedig a sebváladék, valamint a sejtek közötti folyadék csorgás megállítása érdekében.

Korábban a horzsolt sebeket igyekeztek minél hamarabb beszárítani, azonban a kedvezőtlen kozmetikai eredmény miatt napjainkban inkább az ún. nedves sebkezelés elveinek megfelelően igyekeznek olyan környezetet kialakítani, ahol a nedvdús környezetben a sebgyógyulás gyorsabban és kedvezőbb kozmetikai eredménnyel zárul. Érdemes tehát az ilyen sebeket filmkötszerrel zárni.

3. Harapott, roncsolt sebek

Az alapos tisztítást követően az olyan sebekkel érdemes mindenképpen szakemberhez fordulni a fertőzésveszély miatt.

4. Égett, fagyott, felmart (savak, lúgok) sebek.

A kiterjedésüktől függően kell őket kezelni. Leginkább a horzsolt sebek kezelésére hasonlítanak, azonban bizonyos mérték felett mindenképpen orvoshoz kell fordulni a durva hegesedés elkerülése érdekében.

Ne feledkezzünk meg a tetanusz oltás szükségességéről sem. A gyermeke alapimmunizálásának része a tetanusz, a felnőttek esetében azonban csak akkor tekinthetjük magunkat védettnek, ha a sebesüléstől számított 6 hónapon belül kaptunk védőoltást. Idős, 1940 előtt született sérültek, valamint földdel szennyezett sérülések esetén nem csak aktív, de passzív immunizálást is kell végezni a vérmérgezés elkerülésére.

Forrás: DayLight Media


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.