Kezdjük az alapoktól!
Az első lépés, amit végig kell gondolnunk egy ökobarát ház építésekor, hogy milyen falazóelemeket használjunk. Ma már számos olyan építőanyag elérhető, amelyeknek az előállítása, legyártása teljesen megfelel a fenntarthatósági kívánalmaknak. A környezetbarát anyagok között nagy népszerűségnek örvend például a pórusbeton. Ennek alapanyaga a földfelszín közelében nagy mennyiségben megtalálható kvarchomok, aminek kitermelése nem jár környezetterheléssel. További természetes alternatíva lehet még a kerámiatégla, a vályog, de a szalma vagy akár a nád is.
Kiemelkedő tartósságának és szilárdságának köszönhetően sokoldalúan felhasználható az épületszerkezetek kialakításakor a beton is, amelynek előállítása ugyan energiaigényesebb, de szerencsére ma már több „zöld” alternatívája is létezik. Ökológiai szempontból is hatékony megoldásnak számít például a betonöntőforma használata, amellyel nemcsak újonnan öntött betontömböket készíthetünk, hanem a betonmaradványokat vagy akár betontörmelék-granulátumot is újra felhasználhatjuk. Ezzel a módszerrel ráadásul nem csupán a betonhulladékot csökkenthetjük – maguk a betonöntőformák is fenntarthatóak, intenzív igénybevétel mellett is hosszú távon megőrzik minőségüket.
A hőszigetelés a kulcs
Ahhoz, hogy otthonunk biztosan eleget tegyen a modern energiahatékonysági elvárásoknak, a nyílászárók és a falfelületek megfelelő hőszigetelése elengedhetetlen. Ennek hiányában ugyanis hőhidak alakulhatnak ki, amelyeken keresztül ki- és beáramlik a levegő, ennek következtében pedig csak nagyobb energiafelhasználás árán tudja biztosítani az optimális hőmérsékletet a fűtő-hűtő rendszer.
A mai modern nyílászárók általában extra hőszigetelő rétegekkel vannak ellátva, de ezzel együtt is körültekintően kell eljárnunk az anyag- és méretválasztáskor, illetve a tájolásukkor is, hiszen ezek mind befolyással lehetnek arra, hogy milyen a hőmegtartó, illetve a hőátbocsátási képességük.
Tudatos vízhasználat
Kulcsfontosságú, hogy vízpazarlást is minél jobban visszaszorítsuk otthonunkban. Erre is számos megoldást alkalmazhatunk: a csapokra, vizes berendezésekre felszerelhetünk szűrőket, amelyek a víztakarékosságot szolgálják, a használati vizet pedig újrahasznosíthatjuk, például a WC öblítésére. A kertes házaknál esővízgyűjtő-tartályokat is telepíthetünk akár a felszíni, akár a földalatti esővíz összegyűjtésére.
Használjuk megújuló energiaforrásokat!
A hűtéshez, fűtéshez többféle megújuló energiaforrást használó alternatívát is választhatunk. A manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendő hőszivattyús rendszerek például a környezeti forrásokból nyerik ki a hőenergiát, így alacsony energiafogyasztás mellett biztosítják a kellemes klímát télen, nyáron. Amennyiben a hőszivattyú működéséhez szükséges elektromos áramot napelemmel vagy napkollektorral biztosítjuk, teljesen karbonsemlegessé tehetjük a fűtési-hűtési rendszerünket.
Egy ökobarát otthon kialakításához tehát számos módszert választhatunk, amelyek segítségével nemcsak életminőségünket javíthatjuk, de hosszabb távon a fenntarthatóság elvárásainak is maradéktalanul megfelelhetünk, ezzel pedig akár az utánunk jövő generációk életét is jobbá tehetjük.