Freud volt az első, aki az álomszimbolika jelentéseit és magyarázatait a tudományos lélektan számára hasznosította. Felismerte, hogy ezek a szimbólumok a tudatalattiból jövő jelek, amelyekben sok csalódást, negatív érzést és rossz tapasztalatot rejtünk el. Az álomvilágban aztán álcázott formában újra felszínre törnek.
Bizonyos terápiás eljárások elmélyülten foglalkoznak a páciensek álmainak tartalmával, hogy felfedjék és megoldják a konfliktusokat. De nem csak negatív élettapasztalatainkat és érzéseinket éljük meg álmainkban. Vágyaink, reményeink, tehetségünk is kifejezésre juthat bennük. Az álmok segíthetnek életünk tervezésében. Ha ugyanis jobban ismerjük magunkat, életünket is sikeresebben tudjuk alakítani. Bizonyított tény: aki komolyan foglalkozik álmai tartalmával, többet megtudhat önmagáról.
Érdemes tehát figyelni az álmainkra, érdemes úgy viszonyulni hozzájuk, mint a lelkünk mélyéről jövő sajátságos jelbeszédhez. Ez egy kódolt, képekben beszélő nyelv, amelyet dekódolni kell, ha érteni akarjuk az üzenetét.
Egy kis álomfejtés
A minduntalan ismétlődő álmok fölöttébb idegesítőek tudnak lenni. Ha megismerjük jelentésüket, változtathatunk azon az élethelyzeten, mely visszatérő álmainkat okozza, s akkor a kellemetlen álmok is eltűnnek.
Támadás, roham: a saját lélek egymással szemben álló tendenciáit tükrözi vissza, és talán érdemes lenne elgondolkodni azon, mit kellene tennie, hogy az önben rejlő agresszivitás ne ártson senkinek.
Zuhanás: utalás arra, hogy gyakran hagyja magát sodródni az árral, és sokszor elbizonytalanodik.
Meztelenség: ez azt jelenti, hogy olyannak mutatja magát, amilyen valójában, nem szokott alakoskodni, őszinte és nyíltszívű.
Fogfájás, foghullás: Komoly betegséget jelenthet, de olykor a halál "előfutára" is az álomban
Utazás: a tudat változását jelképezi. Ha az utazás megerőltető, az átalakulás végeredménye többnyire pozitív
Rajtaütés: felgyülemlett szexuális energiára vagy háttérbe szorított tulajdonságokra utalhat
Üldözés: majdnem mindig a személyiség el nem fogadott részének szimbóluma, amit ismernünk kellene, de inkább elrejtjük.
Álmok hívása a gyászban
Az álom nagyon fontos a gyász alatt is. Abban segít, hogy felismerjük azokat az érzéseket, amelyeket a tudatunk elfojt. Mivel a gyászmunka nehéz, hárítjuk. Nem akarunk tudomásul venni fájdalmas, esetleg rossz emlékeket, gondolatokat, érzéseket. Az álmaink azt mutatják meg nekünk, hogy problémánk van a veszteséggel, illetve azt mutatják meg, hogy azzal a személlyel van problémánk, akit elveszítettünk. (Forrás: Didimos-lexikon, gportal.hu)
Álmaink színei
Sárga: a szellemre, az észre, a tudatra vonatkozik.
Kék: az érzelmeket, érzéseket, a tudatalattit testesíti meg.
Piros: utalás a testi dolgokra, a mindennapi életre, szerelemre, szenvedélyre.
Zöld: az egyensúly, nyugalom és harmónia jele.
Viola: a spirituális élmények és a nehezen felfogható dolgok tükre.
Barna: a földet és a földön lévő dolgokat szimbolizálja.
Fehér: a tekintélyen alapuló férfiasság színe.
Fekete: a nőiesség szent színe, mert minden a sötétségből ered.
Forrás: www.ujszo.com