Van ennek értelme? Az arc nyilvánvalóan elárulja egy ember nemét és nagyjából a korát, de mond valamit a hangulatáról, az egészségéről és a személyiségéről is? És miért találunk egyes arcokat vonzóbbaknak, mint másokat?
A New Scientist csoportja számítógépes grafika segítségével vizsgálta ezeket a rejtélyeket, hogy megalkossa az összetett arcát azoknak, akik közös, speciális személyiségjegyekkel rendelkeznek. Kivonták mondjuk az extrovertáltak arcában közös formákat, színeket, szöveteket, majd megerősítették vagy legyengítették őket, és megkérték az embereket, hogy értékeljék a vonzóság megváltozott arcmásait.
Az arc rengeteg jelet tartalmaz az emberről, és jelentős következetesség van az emberek arc preferenciáját illetően is.
Vegyük a férfiasságot, ami jól látható az arcon. A fő férfi hormon, azaz a tesztoszteron következtében az állkapocs és a szemöldökcsont feltűnőbbé válik, és erősebb az arcszőrzet növekedése is. Azoknak a férfiaknak, akiknek magas a tesztoszteron szintjük, egyértelműen jobb az immunrendszerük, és képesek megfelelően táplálkozni. Ennek következtében a nők vonzódnak a maszkulin vonásokat mutató arcokhoz.
De a férfiasság ugyanúgy jelölhet magatartást, mint fiziognómiát, tehát a férfiasság másrészről dominanciát jelent. Az Egyesült Államok hadseregében végzett tanulmány, melyet Ulrich Mueller és Allan Mazur készítettek, kimutatta, hogy minél férfiasabb egy újonc arca, annál magasabb a rangja. Azonban a New Scientist tanulmányai azt mutatják, hogy a maszkulin arcú embereket gyakran tartják végtelenül hidegnek, tisztességtelennek, szegény apának és kisebb a valószínűsége, hogy hosszú kapcsolatba bonyolódnak.
Indokoltak ezek az észlelések? Úgy tűnik igen. 1998-ban Mazur és Alan Booth előzetes kutatások alapján kimutatták, hogy kicsi a valószínűsége, hogy a magas tesztoszteronú férfiak megházasodnak, viszont, ha mégis, nagy az esélye, hogy elválnak. Ez rámutat a nők egyik legnagyobb dilemmájára: a magas fokú férfiasság néhány jó, de néhány nem kívánt tulajdonságot is jelöl. Talán a nők preferenciája a maszkulin férfiakkal kapcsolatban ezért múlik a saját szépségükön, egészségükön, korukon és státuszukon.
Valóban, ugyanaz a nő többféleképpen választhat a körülményeitől függően: lehet, hogy a nők a menstruációs ciklusuk termékeny fázisában részesítenek előnyben egy maszkulin férfit, vagy akkor, ha rövid kapcsolatra vágynak. Ezek a döntések valószínűleg az utód jó immunrendszere számára fontos gének és egy hosszú távú kapcsolathoz szükséges gondoskodó partner közti kompromisszumot is tükröznek.
Hasonlóképpen a tipikus női arcvonások, mint a kis orr és áll, a nagy szemek és a telt ajkak nagy mennyiségű ösztrogén hormont tükröznek. Ezek a vonások azt jelölhetik, hogy a nő nemző korban van és termékeny. A legtöbb ilyen vonás a korai húszas éveikben járó nőknél figyelhető meg, és a kor előrehaladtával csökkennek.
Mi a helyzet az egészséggel? Az arc elárulja, hogy az ember mennyire fitt, és hogy érzi magát? A sápadtság természetesen a betegséggel áll kapcsolatban. A 19. század végén Francis Galton egyesített néhány tuberkolózisos betegről készült fotót. Az összetett arc sápadt volt és beteg a brit katonák arcából összeállított elegyhez képest.
A University of Newcastle munkatársa, Craig Roberts és az University of Aberdeen kollégája, Ben Jones tanulmánya felveti, hogy az egészségesnek tűnő arcbőr egészséges immunrendszert és praktikus táplálkozást, alvást és gyakorlatsorokat tartalmazó életformát tükröz.
Az egészséget az arc szimmetriája is tükrözheti. A szimmetria az egyenes növekedés képességét mutatja az élet kihívásai, ezen belül is a fertőzések és a stressz ellenére is. A szimmetrikus arcok minden tekintetben jók: gyönyörűnek tartják őket, szebb a bőrük, és a szimmetrikus embereknek az illatuk is jobb.
Az arc leghasznosabb mutatói azok, amik utalnak az egyéniségre. A University of Bristol munkatársa, Ian Penton-Voak és a University of Liverpool tanára, Anthony Little úgy vélték, hogy ez a vonásokon múlik.
Kérdőíveket használva megkértek egy önkéntes csoportot, hogy válasszanak ki egy szót, ami legjobban leírja az egyéniségüket. Azok az emberek, akik extrovertáltnak tartják magukat, olyan szavakat használtak, mint a meleg, barátságos, érzelmes és gyengéd, míg azok akik introvertáltnak, ezek ellentétjét írták magukról.
A kutatók utána megmutatták az önkéntesek fotóját egy második csoportnak, és megkérték őket, hogy írják le a személyiségüket csak a fotók alapján. Sok esetben úgy találták, hogy ahogy az emberek leírták saját magukat, sok esetben megfelelt a többiek, fotók alapján alkotott ítéletének.
Tehát a személyiség vizsgálata az arc alapján csökkenti a rizikót, és így segít az életben és a szerelemben. Mégis jobb, ha tudatában vagyunk, hogy az első benyomások lehetnek rosszak, és hogy védekeznünk kell a feltevéseinkkel szemben.
Ráadásul a személyiség néhány vonása nincs az arcra írva. Francis Galton megpróbálta néhány elítélt arcát fotógrafikusan egyesítve elkülöníteni a "bűnöző" arcot. A viktoriánus előítéletekkel szemben nem talált a bűnözőkben közös vonást: az elítéltekről készült fotógrafikus keverék tulajdonképpen meglepően "jóképűnek" mutatkozott.
Forrás: www.theage.com, New Scientist
Barsi Böbe