Álljon meg a menet! Egyrészt az ilyen sztereotípiák nem igazak, másrészt egy Sheldon nevű amerikai pszichológus a testalkatot összefüggésbe hozta a temperamentummal. Lássuk, milyen érdekes eredményre jutott:
Ideális típus: ránézünk és azt mondjuk, "de jól nézel ki". Ők se nem vékonyak, se nem kövérek, hanem csinosak, elegánsak. A többiek hozzájuk hasonlítják magukat. A sportban jól teljesítenek, és rendszeresen dicsérik munkájukat, eredményeiket. Ám a sok pozitívum a hátrányukra válhat. A túlzott elégedettség önmagukkal exhibicionizmushoz vezet, ezzel antipátiát válthatnak ki. Hajlamosabbak a betegségektől való félelemre, mivel féltik ideális testük épségét.
Vékony, ceruza típus: a magas, csúnyán gebének nevezett emberek kategóriája. Ám bennünk sok pozitív személyiség jegy rejlik. Legjellemzőbb, hogy gyors az észjárásuk, képben vannak, napra készek. Viszont hangulatuk gyorsan változik, a végletek emberei, olykor türelmetlenek. Előnyükre válik, hogy gyorsak és "pengék" a legtöbb dologban, viszont emiatt sokkal nyughatatlanabbak.
Hordó típus: az elnevezés árulkodó, a molettek halmaza ez. Esztétikumbeli hátárnyait, előnyös belső tulajdonságokkal pótolja. Érzelmileg stabil, megfontolt, megbízható. Lehet rá számítani és hagyatkozni, mert előrelátó. A munkája szorgalmas és precíz. A sportban kiváló, mert saját magát ösztökéli az eredményekre, mert célja az ideális alkat. Sokszor az ideális típus képviselőit is felülmúlja.
Mielőtt mindenki bepakolná magát a megfelelő csoportba, fontos megjegyeznem, hogy ezek nincsenek összefüggésben az elhízott és kisportolt kategóriákkal. A fenti tipizálás a velünk született adottságok alapján történik. Azaz, hogy még a sportolás illetve elhízás vagy súlyos súlyvesztés előtt milyenek voltunk. Az alkat ugyanis öröklött, de sporttal változtatható, viszont hamar visszaáll eredeti állapotára. A Sheldon által kutatott személyiségjegyek viszont megmaradnak, akármilyenné formáljuk is testünket.
Csepely Tímea