Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Mit tegyek, ha diszlexiás a gyerekem?

Az egyik legnagyobb kihívás az életben egy olyan gyerek szüleinek lenni, akinek diszlexiás problémája van. Most, a félévi bizonyítványok idején, lássuk, hogy hogyan segíthetünk írás-olvasási nehézségekkel küzdő gyermekünknek, hogy őt is megillesse a tanulás elidegeníthetetlen joga!

Mi a diszlexia, és hogyan jelentkezik?

A diszlexia egy olyan nehézség, ami megakadályozza a helyes és folyékony írást és olvasást. Akkor is kialakulhat, ha a gyerek megfelelő iskolába jár, intelligens, idegi-érzékszervi szempontból egészséges, valamint szocio-kulturális környezete is megfelelő. A diszlexia nem gyógyítható száz százalékosan, de bizonyos intézkedések segítségével javítható. A diszlexiás gyerek meg tud tanulni írni-olvasni, de csak akkor, ha tisztában van képességeivel és energiájával. Ezek a cselekvések ugyanis nála nem automatikusak, ezért hamar elfárad, sok hibát ejt, elmarad a többiektől, és nem tud tanulni az írott szövegből.

Az olvasási nehézségek lehetnek súlyosak vagy kevésbé súlyosak, de többnyire társulnak hozzájuk az írással, számolással, valamint néha a mentális tevékenységekkel kapcsolatos problémák is. Mindez még nem zárja ki azt, hogy a gyerek maximálisan intelligens és kreatív legyen.

A diszlexiás gyerekek nagy részével nincs semmi gond, amíg be nem kerülnek az iskolába: itt viszont megesik sajnos, hogy pszichológiai zavaraikat, reakcióikat, valamint leplező stratégiáikat lustaságnak és kedvetlenségnek bélyegzik.

A diszlexia viszonylag hamar felismerhető, ha rábukkanunk egyes, jellegzetes hibákra: ilyen például a számok (12/21) vagy betűk felcserélése (m/n, v/f, b/d), ha a gyerek nem tud megtanulni táblázatokat és olyan jellegű sorozatokat, mint a napok, hónapok neve, valamint az ABC, ha összekever idő-és térbeli kapcsolatokat, mint a bal-jobb, tegnap-holnap, napok-hónapok. Bizonyos esetekben nehézségei lehetnek azzal, hogy verbálisan fejezze ki, amit gondol, hogy bekösse a cipőjét, hogy számoljon, koncentráljon, lemásolja a táblát, és hogy megszervezze a saját iskolai tevékenységét. Néha elvesztheti az önbizalmát, és ettől elromlik a magaviselete.

Hogy segíthet a szülő és az iskola?

Minél később ismerik fel a problémát, a helyzet annál komplikáltabbá válik. Az egyik legnagyobb kihívás az életben egy olyan gyerek szüleinek lenni, akinek ilyen jellegű tanulási nehézségei vannak. Nagyon fontos, hogy mielőtt elkezdenénk "gyógykezelni" gyermekünket, forduljunk specialistához, hogy a diagnózis alapján tisztában legyünk azzal, hogy mik azok a hibák, amiért nem ő, hanem a diszlexia a felelős. Ezzel elkerülhetjük, hogy igazságtalanul hibáztassuk, és viselkedését pszichológiai problémának bélyegezzük, amivel frusztrációt és szenvedést válthatunk ki belőle.

Speciális segítséget kell biztosítanunk, mint például hagynunk kell, hogy feladatait hosszabb idő alatt végezze el, mint az átlag, és hogy megoldásukhoz számológépet, magnetofont, számítógépet használjon. Bőkezűen bocsássuk rendelkezésére ezeket a segédeszközöket, és igyekezzünk mindezt pozitív, a gyerekre motiválóan ható atmoszférában tenni. Nagyon fontos, hogy bízzunk benne, ne hibáztassuk, magyarázzuk el neki, hogy mi a probléma, és erről mindenképp informáljuk az iskolát is.

A diszlexia alapvetően az írás automatikusságában jelenik meg, és ez az alsó tagozat vége felé válik nyilvánvalóvá. Bár az első jelek már korán megjelennek, végleges diagnózis nem adható a harmadik osztály előtt. Ideális esetben az iskolának rendelkeznie kell minimum egy oktatóval, aki képes felismerni a problémát már az első stádiumban, és tisztában van a zavar természetével. Így normális esetben nem merülhet az eltanácsolás kérdése.

A diszlexia helyes kezelése érdekében tehát nagyon fontos, hogy jó legyen a kapcsolat a diák és a tanár, valamint az iskola és a szülők közt. Mind az intézmény, mind a család részéről fontos a megértés, a gondoskodás, és hogy érdeklődést mutasson a problémás gyerek iránt.

Ne felejtsük el, hogy a diák teljesítménye jóval alulmúlhatja valóságos képességeit, így adjunk neki több időt az egyes feladatok megoldására, a betűk tanulásakor hagyjunk nagyobb szüneteket, mielőtt új karaktert tanítanánk, és adjunk több szóbeli, mint írott feladatot. Gondoskodjunk olyan segédeszközökről, mint a pitagoraszi szorzótábla, a számológép, a magnetofon, a számítógép, a hangoskönyvek valamint a TV.

B.B.


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.