Hétfőtől péntekig az ország egész területére harmadfokú hőségriadót adott ki Müller Cecília országos tisztifőorvos. Ilyet akkor rendelnek el, ha legalább három egymást követő napon eléri, vagy akár meghaladja a napi középhőmérséklet a 27 Celsius-fokot. Saját és családtagjaink érdekében nem árt néhány óvintézkedés, egyszerű dolgok, de ha betartjuk őket, épségben túlélhetjük ezeket a forró napokat.
Folyadék minden mennyiségben
A napi ajánlott két liter folyadékbevitel a kánikulában nem elegendő. Emelni kell az adagot. Erre úgy tudunk a legjobban figyelni, ha óránként megiszunk egy pohár friss vizet, limonádét. Kerüljük a kávé, az alkohol fogyasztását, ezek dehidratálják a szervezetet. A magas cukortartalmú üdítők és zsíros ételek sem tesznek jót ezekben a nehéz napokban, helyettük együnk sok gyümölcsöt, zöldséget.
Fényvédő nélkül ne tegyük ki a lábunkat az utcára
Ha a kimegyünk a szabadba, ne feledkezzünk meg a bőr védelméről. 11 és 15 óra között lehetőség szerint kerüljük a napot, ha éppen strandon vagyunk, menjünk árnyékba. A szabadtéren dolgozók, illetve a szabadtéri rendezvényeken szórakozók számára javasolt a bő, szellőző ruházat, szalmakalap és a naptej a leégés ellen.
Fokozott óvatosság az autóban
Nagy melegben csökken az ember koncentrálóképessége, gyakoribbak a balesetek. Ha lehetséges, délben ne induljunk el autóval hosszú útra. Ne hagyjunk gyereket és állatot a tűző napon parkoló autóban, az autó ugyanis ilyenkor üvegházként működik és akár 70 Celsius-fok fölé is emelkedhet a belső hőmérséklet. Rossz belegondolni, mi történhet az autóban felejtett szeretteinkkel ebben a forróságban! Ha bárki napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot! Oldószereket, hígítókat, alkoholtartalmú fertőtlenítőket se hagyjunk ilyenkor a járműben, mert a melegben párologni kezdenek és a gőzük egy szikrától is belobbanhat.
Légkondi kisokos
A legjobb megoldás kánikula idején légkondicionált, hűtött helyiségbe menekülni. Ha van légkondicionálónk, időnként, szakaszosan kapcsoljuk be, de a hőmérsékletet ne állítsuk 27 foknál hűvösebbre és figyeljük, hogy a hideg levegő befúvása ne legyen túl erős. Ez az ízületeink védelmét szolgálja. Éjszaka és hajnalban inkább nyissunk ablakot, nappal pedig sötétítsük be a lakást. Ha van otthon ventilátorunk, szintén szakaszosan kell üzemeltetni. Fontos tudni, hogy a lapátok csak a belső meleg (forró) levegőt forgatják, ami kiszárít bennünket, ezért még több folyadékot kell fogyasztani.
Tűzgyújtási tilalom
Az ország felében jelenleg is tűzgyújtási tilalom van érvényben, az ott lévő erdőkben és azok kétszáz méteres körzetében még a kijelölt tűzrakóhelyen sem szabad tüzet gyújtani. Otthon bográcsozni és grillezni szabad, de egyetlen percre se hagyjuk magára a tüzet.
Szén-monoxid-érzékelő
A nagy hőségben megnőhet a szén-monoxid miatti riasztások száma is. Ha a kémény belső hőmérséklete alacsonyabb, mint a külső, a beszorult hideg levegő néhol nem engedi kiáramolni az égésterméket. A légdugó miatt az égéstermék visszaáramlik a vízmelegítőbe és másodpercek alatt mérgező szén-monoxid fejlődhet. A klímák, mobilklímák is megváltoztatják a levegő áramlását a lakásban és ezzel hozzájárulhatnak a szén-monoxid kialakulásához. Minden nyílt égésterű vízmelegítő mellett legyen egy szén-monoxid-érzékelő.
Ezt is olvasd el!