1. A védekezésben részt nem vevő lakosságnak lehetőleg kerülni kell a szennyezettnek és feltételezetten fertőzőnek minősíthető árvízzel, illetve belvízzel való érintkezést.
2. Különösen a szennyezett víz szájba, szembe jutását kell lehetőség szerint elkerülni.
3. Árvíz-belvíz által elöntött vagy szennyezett ásott kutak vizét tilos ivóvízként használni, mindaddig, amíg az ár levonulása után hatékony fertőtlenítésük meg nem történi, az ÁNTSZ előírásai szerint.
4. Az ár- és belvízzel sújtott településeken a vezetékes ivóvíz használható, hacsak az ÁNTSZ ettől eltérően nem rendelkezik. Ez utóbbi esetben az ÁNTSZ tájékoztatását kell figyelembe venni az ivóvíz felhasználása során.
5. Vízvezetékeken bekövetkező csőtörést, vízkimaradást azonnal jelentsék a Vízmű üzemeltetőnek és az ÁNTSZ illetékes városi/kerületi intézetének, és amíg megnyugtató választ nem kapnak, csak forralt vizet szabad használni.
6. A személyi higiénés előírások fokozott betartására kell törekedni mindenkinek, aki az ár- és belvízzel sújtott területeken él, vagy a védekezésben vesz részt. Az ár- és belvíz mentesítésével foglalkozóknak, vagy egyéb módon a szennyezett vízzel, tárgyakkal, anyagokkal kapcsolatba kerülőknek (pl. lakótér takarítás stb.) munkavégzés után, illetve étkezések előtt fertőtlenítőszeres kézmosást kell végezniük. Ezen kívül feltétlenül mossunk kezet amikor hazaérünk, WC használat előtt és után, és minden esetben, ha élelmiszerrel foglalkozunk.
Kézfertőtlenítő oldat készítése: Egy liter vízben két tabletta Neomagnol feloldva + egy evőkanál ecet. A kezet 1 percig tartsuk benne! Az oldat 4 óráig használható! Kézfertőtlenítéshez bármely közforgalomban kapható kézfertőtlenítő is használható. (pl. Clarasept) használati utasításuk szerint.
7. A vízzáró csomagolású élelmiszerek, (fémdoboz, konzerv, üveg, műanyag palack stb.) a külső felszín fertőtlenítése után fogyaszthatók.
A tárolt élelmiszereknél javasolt figyelembe venni, hogy ne szennyeződhessenek csepegő-fröccsenő vízzel, és védve legyen rovaroktól, állatoktól (pl. egerek stb.). Az élelmiszertároló helyek fertőtlenítése javasolt.
8. Különös gondot kell fordítani a gyermekek, betegek, idősek megfelelő, kielégítő étkeztetésére és biztonságos élelmiszer ellátására.
9. Szennyezett ruhaneműk és textíliák fertőtlenítőszeres mosás, vasalás után vehetők használatba.
Mosható textíliák fertőtlenítése: egy órás vizes vagy mosószeres áztatás után végezhető el 1 liter vízhez adott 5 db Neomagnol tablettát tartalmazó oldatban további 2 órán át történő áztatással.
Nem mosható textíliák, kárpitozott bútorok, szőnyegek fertőtlenítése:
1 liter vízhez 20 tabletta Neomagnolt adva és feloldva az oldattal a fertőtlenítendő textíliát alaposan át kell kefélni. (Vigyázat! A Neomagnol oldat színelváltozást okozhat!)
10. Elöntött házak lakóterei, az alagsori helységek, pincék stb. az ár levonulását követően elvégzett takarítás és fertőtlenítés után vehetők újra használatba.
Szennyezett használati tárgyak fertőtlenítése: (pl.: főzőedények, evőeszközök, játékok tisztítás utáni 30 perces áztatása javsolt, hypós oldatban (10 liter vízhez 6 dl hypó) vagy Neomagnolból készített oldatban (literenként 20 tabletta Neomagnol).
Bútorok, egyéb mosható lakberendezési tárgyak fertőtlenítése: A fertőtlenítéshez 10 db Neomagnol tablettát 1 liter vízben oldjunk fel, majd a vízből kiemelt és megszikkadt felületeket ezzel az oldattal mossuk át. Az oldatot hagyjuk a felületre rászáradni. 24 óra elteltével a kezelt felületeket puha textíliával töröljük át.
Lakóházak, helyiségek fertőtlenítése: A fertőtlenítést csak akkor indokolt végrehajtani, ha a víz a helyiségből visszahúzódott. Ebben az esetben a helyiség padlózatáról - amennyiben azt nagyobb mennyiségű iszap és egyéb szennyező anyag borítja - a szennyeződést egy erre a célra kijelölt helyre távolítsuk el, majd a padlózatot, a mosható felületeket (pl. padozat, csempeburkolat stb.) Neomagnol oldattal kell átmosni és az oldatot hagyjuk rászáradni a felületre.
Neomagnol-oldat készítési módja: Szennyezettségtől függően 1 liter vízhez 10-20 db Neomagnol tablettát adunk, majd ezt maradék nélkül feloldjuk.
A nem mosható felületeket (pl. meszelt fal) klórmész oldattal kell bemeszelni.
Klórmész oldat készítési módja: 250 gr klórmészhez 2 liter vizet öntünk fokozatosan, állandó keverés mellett teljes feloldódásig. Csak frissen készített oldat használható!
Figyelem! A klórmészpor használata fokozott elővigyázatosságot igényel, belégzését, szembe, nyálkahártyára való jutását kerülni kell. A bőrfelszínt védőkesztyű használatával ill. testfelszínt takaró ruházattal védeni kell.
Talajfertőtlenítés: Mezőgazdaságilag művelt területeket klórozni nem szabad, ki kell várni a talaj természetes öntisztulását. A talaj fertőtlenítése (pl. udvar) csak akkor indokolt, ha az észlelhetően fekáliával, egyéb fertőző anyaggal szennyeződött.
Az emberi tartózkodásra, közlekedésre szolgáló területek fertőtlenítését klórmészpor összefüggő beszórásával kell elvégezni, amelyet locsolással kell a talajba juttatni.
Szemétdomb, trágyadomb fertőtlenítése: A fertőtlenítést úgy kell végrehajtani, hogy annak felületét klórmésszel összefüggő rétegben beszórjuk, majd vízzel bőségesen leöntözzük. Ezt követően a szemétdomb, trágyadomb felszíni részére kb. 10 cm mélyen erre alkalmas eszközzel át kell keverni.
Trágyalé fertőtlenítése: A fertőtlenítést úgy végezzük, hogy 1 m3 trágyaléhez 2 kg klórmészport adunk és ezt az elegyet erre alkalmas eszközzel alaposan összekeverjük, majd 2 órán át állni hagyjuk.
Vízóraaknák fertőtlenítése: Kitisztítása után (víz kiszivattyúzása, iszapeltávolítás) a falak és a csővezeték, szerelvény 10 %-os klórmészoldattal történő meszelése javasolt.
Űrgödrös árnyékszék fertőtlenítése: ülődeszkát, padozatot, oldalfalat és a WC egy méteres körzetét 10 %-os klórmészoldattal be kell meszelni, az ülődeszkát két órás behatási idő után vízzel alaposan le kell öblíteni. Az űrgödör tartalmának felületét összefüggő rétegben klórmésszel be kell szórni (vagy a megmaradt oldattal leönteni).
Ólak fertőtlenítése: Az előzőek szerint 10 %-os klórmésszel történjen.
Ásott kutak fertőtlenítését csak a talajvíz teljes visszavonulása és a kutak többszöri kiszivattyúzása után lehet elvégezni. Ezért forduljanak a helyi önkormányzathoz.
11. A háztartási hulladékot ár- és belvízmentes szemétlerakó helyre kell szállítani.
12. Elhullott állatokról az Állategészségügyi hatóságot kell tájékoztatni, ill. a tetemeket az ár- és belvízmentes területen elhelyezett dögkutakba kell szállítani.
13. Kérjük a lakosságot, hogy lázas vagy hasmenéses megbetegedés esetén a betegek azonnal jelentkezzenek az orvosnál.
Az árvizek és belvizek esetén alkalmazandó fertőtlenítési eljárásról
1. Kézfertőtlenítés: szennyezett tárgyakkal, anyaggal történő munkavégzés után, illetve ételkészítés, étkezés előtt, WC használata után.
Fertőtlenítő oldat: vízben literenként két tabletta Neomagnol feloldva+egy evőkanál ecet. A kezet 1 percig tartsuk benne! Az oldat 4 óráig használható! (kézfertőtlenítéshez bármely közforgalomban kapható kézfertőtlenítő is használható. (pl. Clarasept) használati utasításuk szerint.)
2. Szennyezett használati tárgyak fertőtlenítése: (pl.: főzőedények, evőeszközök, játékok tisztítás utáni 30 perces áztatása javsolt, hypós oldatban (10 liter vízhez 6 dl hypó) vagy Neomagnolból készített oldatban (literenként 20 tabletta Neomagnol).
3. Bútorok, egyéb mosható lakberendezési tárgyak fertőtlenítése: A fertőtlenítéshez 10 db Neomagnol tablettát 1 liter vízben oldjunk fel, majd a vízből kiemelt és megszikkadt felületeket ezzel az oldattal mossuk át. Az oldatot hagyjuk a felületre rászáradni. 24 óra elteltével a kezelt felületeket puha textíliával töröljük át.
4. Mosható textíliák fertőtlenítése: egy órás vizes vagy mosószeres áztatás után végezhető el 1 liter vízhez adott 5 db Neomagnol tablettát tartalmazó oldatban további 2 órán át történő áztatással.
5. Nem mosható textíliák, kárpitozott bútorok, szőnyegek fertőtlenítése: 1 liter vízhez 20 tabletta Neomagnolt adva és feloldva az oldattal a fertőtlenítendő textíliát alaposan át kell kefélni. (Vigyázat! A Neomagnol oldat színelváltozást okozhat!)
6. Lakóházak, helyiségek fertőtlenítése: A fertőtlenítést csak akkor indokolt végrehajtani, ha a víz a helyiségből visszahúzódott. Ebben az esetben a helyiség padlózatáról - amennyiben azt nagyobb mennyiségű iszap és egyéb szennyező anyag borítja - a szennyeződést egy erre a célra kijelölt helyre távolítsuk el, majd a padlózatot, a mosható felületeket (pl. padozat, csempeburkolat stb.) Neomagnol oldattal kell átmosni és az oldatot hagyjuk rászáradni a felületre. A nem mosható felületeket (pl. meszelt fal) klórmész oldattal kell bemeszelni.
Klórmész oldat készítési módja: 250 gr klórmészhez 2 liter vizet öntünk fokozatosan, állandó keverés mellett teljes feloldódásig. Csak frissen készített oldat használható!
Figyelem! A klórmészpor használata fokozott elővigyázatosságot igényel, belégzését, szembe, nyálkahártyára való jutását kerülni kell. A bőrfelszínt védőkesztyű használatával ill. testfelszínt takaró ruházattal védeni kell.
Neomagnol-oldat készítési módja: Szennyezettségtől függően 1 liter vízhez 10-20 db Neomagnol tablettát adunk, majd ezt maradék nélkül feloldjuk.
Forrás: www.weborvos.hu