Ám nemcsak akkor kell oda figyelnünk öltözködésünkre, mikor tárgyalni megyünk, hanem minden nap, mikor bemegyünk a munkahelyünkre.
Mire figyeljen oda egy nő a munkahelyén!
Bár a nők színesebben, változatosabban öltözködhetnek, sokszor éppen ők nem akarnak tudomást venni a legalapvetőbb szabályokról sem. Munkahelyen, öltözködésünk a "tanult embert" tükrözi, nem pedig a nemi jellegre teszi a hangsúlyt. A nőknél a legtökéletesebb a kosztüm blúzzal, vagy szoknya, top, blézer. Kiegészítőknél érdemes sálat választani, ami csak növeli eleganciánkat. A tollunk is árulkodik - soha ne hordjunk műanyag tollat, még ha hajlamosak vagyunk elveszíteni is.
A nadrág nem minden üzletfélnél elfogadott, például francia, olasz, spanyol partnernél inkább mellőzzük. Ha a nadrág mellett dönt az üzletasszony, akkor az legyen mindig szövetből és elegánsan szabott, feltétlenül nem telitalpú cipővel és a csípőt eltakaró blézerrel, blúzzal. Elegáns a vékony talpú, nem túl magas sarkú cipő. Kerüljük a feltűnő mintákat. Az üzletasszony soha nem lehet papucsban.
A hangsúlyt a tudásunkra kell helyezni, a nőiesség megtartásával. A hosszú haj soha ne lobogjon, mindig legyen feltűzve. Nem szabad erős sminket használni, mert az, közönségességet sugározhat. Egy kevés alapozó és egy szempillaspirál bőven elég a munkahelyen. A kezünk legyen ápolt, de a körömlakk ne legyen feltűnő színű. A vékony, áttetsző nyári anyagok legnagyobb veszélye: bizonyos fénytörésnél óhatatlanul átlátszik a fehérnemű sziluettje. A munkahelyen áttetsző ruhadarabok viselése ezért nem ajánlott.
Még nyáron se hordjunk minden lábujjat látszódni engedő szandált. Nem baj, ha nem hordunk harisnyát, de fontosabb tárgyalásra, ceremóniákra kell. A szoknya érjen a térdig, a vállunkat soha ne hagyjuk szabadon. Legjobb például nyári nagy melegben egy vékony pántos ujjatlan felső és rá egy kigombolt, könyékig érő selyemblúz. A kézitáskánk legyen kicsi, és hordjunk mellé bőr irattartót, esetleg női aktatáskát.
Mit viseljen a férfi a munkahelyén?
A férfiak esetében feltétlenül szükséges az ing, nyakkendő, szövetnadrág, zakó, vagy öltöny viselete. Fontos szabály, hogy az ing mindig világosabb színű legyen, mint a zakó. A fekete ing 'alvilági' üzenetet hordoz. Tárgyalásra is mindig zakó, ing, nyakkendő viselése a kötelező. Nyáron megengedhető a rövid ujjú ing.
A nyakkendőnek az övkorcot még el kell takarni, se hosszabb, se rövidebb ne legyen. Mellényes öltönyt csak rövid ideig lehet hordani, mert ránk melegszik. Az ing-mellény látvány slampos. Férfiak ne hordjanak ékszert - ami megengedett, a karikagyűrű vagy a végzettséget jelölő vagy családi pecsétgyűrű, karóra, ami lapos, és ha lehet, bőrszíjas. A férfiaknál is fontos az ápoltság, ne jelenjünk meg borostás arccal a munkahelyen. A férfiaknak a szürke árnyalatai mindig jók, ne hordjon egy férfi élénk színeket.
A férfiaknál mindig kötelező a hosszú nadrág viselete. A rövidnadrág elfogadhatatlan: a tiszteletet a legperzselőbb kánikula idején is illik megadni a tárgyalópartnereknek. Az elvárás pozíciónként, munkaterületenként is változhat. A műszaki, mérnöki területen dolgozók megengedhetik maguknak a lezserebb ing- farmer összeállítást. Ám a pénzvilágban, a jogi szférában évszaktól független íratlan szabály az öltöny viselése.
Forrás: www.jobimpex.com