Emellett azonban létezik az a tévhit is, hogy a pletyka egyenlő a rágalommal, a szapulással, a gonosz hazudozással. A pletyka héber megfelelője ugyanis Mecórá, melyet három szóra bontottak: Moci-Sém-Rá, ami annyit jelent: "aki rosszat beszél másról, pletykál róla, rossz hírét költi".
Ezzel a magyarázattal akarták hangsúlyozni a pletykálkodás, rágalmazás negatív voltát, melyet már a Tóra is elítélt. A Talmud-bölcsek még a Tóra intelmeit is tovább fejlesztették, s a pletykát minden baj forrásának tartották, és egyenértékűnek vélték az Istentagadással.
A pletyka az emberi kommunikáció alapvető eleme, mely irányítja életünket és gondolkodásunkat. És persze, ha a pletykáról van szó, akkor nemcsak kizárólag a női nemről beszélünk, hanem a férfiakról is. Ugyanis lnagyon sokan úgy gondolják, hogy a férfiak nem szoktak pletykálni. Nos ez nem igaz! A férfiak ugyanannyit pletykálnak, mint a nők, sőt inkább többet, csak ők jól álcázzák.
A férfi beszélgetések 33 százaléka pletyka. Kedvenc témájuk az autó, a bulvár, a sport és a nők. A nőknél ez a szám 26 százalék, ám ők változatosabban és minden részletre kiterjedő kommunikációt folytatnak.
A legnagyobb különbség viszont abban áll, hogy a férfi-pletyka közben a témavariációk eléggé redukáltak, ekkor is inkább magukról szeretnek beszélni, úgynevezett "Önreklámot" alkalmaznak, melyet önmaguk népszerűsítésére használnak.
A hazai piacon megjelent Szvetelszky Zsuzsanna A pletyka című könyve, mely bizonyítja, hogy e téma oly fontos, hogy megér egy tudományos értekezést. A szerző 35 pletykafajtát különböztet meg. Köztük altípusokat is felsorol, mint navigációs pletyka, gyógy-sznob pletyka, szalon-pletyka, gáncs-pletyka, ágy-pletyka, szadista, vagy minimál-pletyka.
Az egyik legérdekesebb fejezetében arról szerezhetünk tudomást, hogy "pletykálni viszonylag könnyű, pletykafészeknek lenni viszont nehéz". Ez ugyanis egy olyan tevékenység, amit sokan szidalmaznak, azonban csak kevesen tudják, hogy ez a szerepkör mennyire jelentős valójában. Egy ilyen egyén rendkívül jó emlékezőtehetséggel kell hogy rendelkezzen. A pletykafészek tényeket közöl, forgat ki és kombinál, és nehezen tudja elkülöníteni a lényeget a lényegtelentől.
Végezetül meg kell említenem a mai tömegkommunikációs társadalmunkban a pletyka segítőtársát és riválisát, a mobiltelefont. Kate Fox szerint a pletykák nagy része ezek segítségével terjed leginkább. A "mobil- pletyka" visszaállítja azt a közösségi érzést, mely gyógyírral szolgálhat a modern élet feszültségei ellen.
A pletyka nagy riválisai, pedig a televízió és az internetes kommunikáció, mely egyre több időnket foglalja le, és ennek következtében társasági életünk , s így személyközi kommunikációnk is lecsökken.
De mind ezek mellett, a pletyka egy olyan "élettárs", mely mindig mellettünk lesz, formálja életünket, és alig várjuk, hogy újra-meg újra találkozzunk vele. Függünk tőle és a pletyka is függ tőlünk, hisz mi hozzuk létre...