A Reader's Digest 2005 májusában - a tíz évvel ezelőtti felméréshez hasonlóan - idén is feltérképezte a fiatalok jövőképét.
Az ország jelenét és jövőjét firtató kérdésekre adott válaszokból az az általános vélemény szűrhető le, hogy az elmúlt 5 évben hazánk teljesítménye, a társadalom helyzete nemigen javult. Különösen a munkalehetőségek és az emberek hangulatának romlását idézték fel sokan a válaszadók közül. Kimondottan rossznak tartják a természeti környezet állapotát, és az emberek testi, lelki egészségét. A társadalom négy területét látják a legtöbben sikeresnek, jól fejlődőnek: a közösségi élet lehetőségeit, a baráti kapcsolatokat, a közbiztonságot és az oktatás színvonalát. Az ország kilátásairól a következő 5 évben már sokkal derűlátóbban nyilatkoztak a fiatalok. A társadalom jövőjét tekintve 64 százalékuk optimista, az EU csatlakozásról pedig 67 %-uk nyilatkozott pozitívan.
Saját, egyéni jövőjükről sokkal optimistábban nyilatkoztak a megkérdezettek. 79 %-uk vélte úgy, hogy a következő 5 évben javulni fog a helyzete.
A sikerhez vezető úton a fiatalok szerint a legfontosabb a tudás: nyelvismeret, iskolázottság, szakmai ismeret. Az "előrejutás mechanizmusai" szerintük alapvetően tisztességesek. De a fontosnak ítélt érvényesülési kritériumok közé tartoznak az egyén egyes jellemzői (önbizalom, egyéni képességek) és külső tényezők (anyagi háttér, befolyásos rokonok, ismerősök, barátok) is. A tisztességtelen magatartás - bár a lista vége felé szerepel - még mindig 43-44 pontos fontosságot kapott a lehetséges 100-ból.
A családról gondolkodva a fiatalok döntő többsége, 74 százaléka ragaszkodik a hagyományokhoz, azaz házasságpárti. A legtöbben két gyereket szeretnének. Második helyen a három- vagy többgyerekes családmodell végzett, és csak kevesen képzelik életüket egygyerekes családban.
A megkérdezettek 68 százaléka úgy érzi, egyaránt helyt tud állni majd a családban és munkahelyén. Ehhez persze - tudják - nem árt, ha van segítőkész társa az embernek, és ez manapság már nem megy ritkaságszámba.
Az értékekről adott válaszok tanúsága szerint a megkérdezett fiatalok számára legfontosabb érték az életben az őszinte, igaz emberi kapcsolat és tisztelet. A százfokú skálán a szerelem az első 95 ponttal, és a hatalom került az utolsó helyre 40 ponttal.
Mindent egybevetve alighanem a mai 17-27 évesek alkotják az utóbbi évtized legoptimistább generációját. És mi a három kívánságuk? A legtöbben három dolgot említettek: pénz, egészség, boldogság.