Számítógép, nyomtató, telefon, fax - egy ideális irodai asztal mindezen eszközöket felvonultatja. A kényelmes, hatékony és gyors munka megkívánja, hogy ne kelljen percenként felpattannunk a székünkről, így minél több szerkezet van kéznél, annál jobb. A full extrás felszereltség lehetővé teszi, hogy akár nyolc órán át egy huzamban dolgozzunk anélkül, hogy akár egy percre is felállnánk az asztaltól. A kényelemnek azonban ára van: ezt nevezzük mélyvénás trombózisnak.
Mélyvénás trombózis során egy vérrög eltorlaszolja a láb mélyen fekvő ereit, s így részben vagy teljesen blokkolja a véráramot. A jelenség akár súlyos következményekkel is járhat, mivel az érfalhoz ragadt rög tüdőembólia és poszttrombotikus szindróma kialakulását is eredményezheti.
Tüdőembólia akkor következik be, ha a falhoz tapadt rög egy része leválik, és addig "utazik" a vérárammal, amíg meg nem akad egy tüdő felé eső véredényben. Enyhébb esetben a rög "elkalandozása" fel sem tűnik, közepesen súlyos esetben légzési nehézségeket és mellkasi fájdalmakat okoz, súlyos esetben viszont ájulást és hirtelen halált eredményezhet.
Poszttrombotikus szindróma akkor alakul ki, ha valaki régóta szenved mélyvénás trombózisban. Ilyenkor az elzáródott csatorna miatt nagyobb mennyiségű vér áramlik át a többi éren, s ez hatással van a láb szöveteire. Következésképpen a lábszár megdagad, fájdalom és kényelmetlen érzés lép fel, valamint kiütések is jelentkezhetnek. A szindróma kialakulásának esélye nagyobb, ha egy lábban több mint egy trombózis képződik, továbbá ha valaki túlsúlyos.
A mélyvénás trombózisnak azonban nemcsak következményei kellemetlenek (és bizonyos esetben kimondottan veszélyesek), hanem már önmagában is fájdalmas betegség. Ilyenkor ugyanis a lábszár megdagad, gyengévé válik, és mivel az elzáródott csatorna környékén található többi ér leterhelődik, a láb kipirosodhat, és felmelegedhet. Ha ezeket a tüneteket észleljük, tanácsos mihamarabb orvoshoz fordulni.
A trombózis megelőzése mindössze annyit kíván, hogy ne üljünk folyamatosan egy helyben hosszú órákon át. Alkalmanként szakítsuk meg a munkát egy pár lépéses sétával, és ha tehetjük, iktassunk be a napunkba egy 30-60 perces ütemes gyaloglást. Az a cél, hogy a vérkeringés ne lassuljon le a lábban, s így ne alakuljanak ki csomók az erekben. Ha az ütemtervünkbe nem fér bele a séta, akkor ülő helyzetben mozgassuk a lábunkat. A hosszabb utazások során, például ha több órát kell ülőhelyzetben töltenünk vonaton vagy repülőn, szintén érdemes néha felállni, és megmozgatni az elgémberedett végtagokat.
B. B.