2024 végéig semmiképpen sem tudnak előállítani annyi COVID-19 vakcinát, ami elégséges lenne a világ teljes népességének beoltásához – állítja a világ legnagyobb oltóanyag gyártójának vezérigazgatója. Adar Poonawalla, az Indiai Szérum Intézet (Serum Institute of India) vezérigazgatója a Financial Timesnak elmondta, hogy a gyógyszergyárak ahhoz nem növelték elég gyorsan a termelési kapacitásaikat, hogy a megnövekedett igényeket a korábbinál gyorsabban teljesíteni tudják.
"Minimum négy-öt évbe telik, amíg mindenki megkapja az oltást ezen a bolygón" - mondta Poonawalla úr, aki úgy becsülte, hogy ha a COVID-19 is olyan két komponensű oltás, mint amit például a kanyaró vagy a rotavírus ellen alkalmaznak, akkor a világnak legkevesebb 15 milliárd adagra lesz belőle szükség.
A családi tulajdonban lévő Serum Institute öt nemzetközi gyógyszergyárral, köztük az AstraZeneca-val és a Novavax társasággal együttműködve fejlesztette ki a COVID-19 vakcinát, és azt is vállalta, hogy ebből 1 milliárd adagot elő is állít. A vállalat a Sputnik vakcina előállításában az orosz Gamaleya Kutatóintézettel is együttműködést tervez.
Poonawalla úr elmondta, hogy a vállalásuk messze meghaladja ugyan a többi oltóanyag-gyártó kapacitását, ennek ellenére óv a túlzott optimizmustól. Komolyan aggódik például attól, hogy az Egyesült Államokból és Európából érkező nagy előrendelések miatt a fejlődő országok a sor végére kerülnek majd, amikor az ellátás világméretű megszervezése kerül napirendre. Poonawalla úr nézőpontja különösen releváns ebben a kérdésben, hiszen a Szérum Intézet feladata az oltóanyag-adagok előállítása és a fejlődő országok szérummal történő ellátása is.
A vállalat egyébként a világ legnagyobb oltóanyag gyártója, évente 1,5 milliárd adag vakcinát állít elő, és ezeket több mint 170 országban használják különféle fertőző betegségek, mint például a gyermekbénulás, a kanyaró és az influenza megelőzésére. Az AstraZenecával kötött megállapodás részeként a vállalat úgy tervezi, hogy olyan oltóanyag-adagot lesz majd képes előállítani, melyért három dollárnál többet nem kell majd fizetni.
Májusban, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezető tudósa, Soumya Swaminathan azt jósolta, hogy minimum négy-öt évbe telik majd, mire a pandémiát kordában tudjuk majd tartani, és ehhez egy oltás tűnik „egyelőre a lehető legjobb megoldásnak”.
Feltételezve, hogy létezik két, vagy több olyan vakcina is, amely legalább 75 százalékban véd a fertőzések ellen, a világ lakosságának háromnegyedét 2023 közepéig be lehet oltani - mondta Peter Hale, az Egyesült Államok Vakcinakutatási Alapítványának ügyvezető igazgatója. "Ennek elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy megfékezzék a fertőzések terjedését, és a járvány megállítását - bár ahhoz semmiképpen sem elég, hogy a vírust a történelem szemétdombjára száműzze." - tette hozzá Hale úr.
600 millió dollárnyi befektetésre van szükség ahhoz, hogy az egymilliárd dózis elérésére irányuló kapacitásbővítés megtörténjen. Ehhez már tárgyalásokat folytatnak Szaúd-Arábia állami befektetési alapjával, Abu-Dzabi ADQ befektetési holdingtársaságával és az amerikai TPG magántőke-társasággal.
Poonawalla úr attól, hogy Indiában, a világ leggyorsabban növekvő koronavírus-eseteivel rendelkező országában nehéz lesz megoldani a vakcina terjesztését, mert nincs olyan logisztikai rendszer, amely az oltást biztonságosan el fogja tudni juttatni 1,4 milliárd emberhez.