Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Nehéz döntések előtt áll a gondozó is

Mindenkinek mást jelent a jó életminőség. Van, akinek egy naplemente szépségét, másnak egy ünnepnapot a családdal, istentiszteletet a templomban vagy zsinagógában, egy játszma bridge-et, zenehallgatást, vagy keresztrejtvényfejtést…

Az életminőséget befolyásoló faktorok: 

Az embereknél más és más faktorok befolyásolhatják az életminőséget.

  • Fizikális és mentális egészség
  • A gondolkodás és a döntés képessége
  • Közösséghez tartozás, társas kapcsolatok
  • Vallási meggyőződések, spiritualitás
  • Kulturális értékek
  • Életmód, életkörülmények
  • Anyagi biztonság
Kép: felejtek.hu

Mindenkinek, aki alzheimeres, illetve demens beteg életében vállal szerepet, meg kell értenie, hogy a képességek elvesztése ellenére a beteg egy ideig továbbra is tud élvezni bizonyos dolgokat, és lehet sikerélménye.

Demens betegek befolyása saját életminőségükre

A kór előrehaladtával a beteg olyan képességeket is elveszít, amelyek fontosak az életminőség szempontjából. Sokan félnek attól, hogy a demencia diagnózisával egy időben azonnal elveszítik a minőségi élet lehetőségét. Az Alzheimer-kór azonban sokáig lehetővé teszi az olyan érzelmek megélését, mint például a harag, a félelem, az öröm, a szeretet, vagy a szomorúság.

Enyhe és középsúlyos tünetek mellett a beteg valószínűleg még tisztában van azzal, hogy mitől lesz jobb a közérzete, mi okoz számára örömet. Szeretné, ha segítenék abban, hogy hogyan alkalmazkodjon változó képességeihez, és hogy hogyan találja meg a legmegfelelőbb elfoglaltságot. Finoman a tudtára kell adni, hogy amikor már képtelen lesz döntéseket hozni, a gondviselőjének, családtagjának, orvosának kell döntenie helyette, ezért fontos, hogy beszélgessen velük, és a tudtukra adja, hogy a továbbiakban mit és hogyan szeretne.

Kép: felejtek.hu

Hozzátartozóknak és gondviselőknek

Mások életminőségének meghatározása: Nem mindig egyszerű, de igen fontos kideríteni, hogy mások számára mit jelent a jó életminőség. Ne akarjuk másra vetíteni a saját értékrendünket és elképzeléseinket. A demens beteg képességei és érdeklődése idővel változáson mennek keresztül. Ennek ellenére meg kell próbálnunk – különösen a betegség romlásával – a lehető legjobb életminőséget biztosítani a számára. A beteg képességeinek és érdeklődésének a megismerése, valamint saját élettapasztalataink segítenek az életminőség javításában.

A gondoskodás hatásai: Sok gondozó sikerélményként és fejlődésként éli meg azt, hogy gondoskodik valakiről. Problémát okozhat azonban a saját igények és a beteg igényei közötti egyensúly megtalálása. A betegellátással járó feladatok és a felelősségérzés pozitív és negatív hatást is gyakorolhatnak  a hozzátartozók és a gondviselő életére.

Mások életminőségének a biztosítását a következő tényezők befolyásolják:

  • A beteggel (szülő, házastárs, barát, szerető) való kapcsolat jellege, intenzitása
  • Az alzheimeres beteg és a gondviselő személyisége és alkalmazkodóképessége
  • A gondviselő pszichológiai, fizikai, spirituális és anyagi helyzete
  • Egyéb mindennapi szerepek és az azokkal járó elvárások (pl. a gondviselő fizetett alkalmazott, szülő, gyerek, vagy önkéntes)
  • A gondviselő és a beteg lakhelye közötti távolság
  • A gondozásban részt nem vevők véleménye, meglátásai és igényei
  • A betegellátó rendszer részvétele a gondozásban
Kép: felejtek.hu

A gondviselők családjában a gyermekek  úgy érezhetik, hogy az ő életminőségüket rontja a betegellátás. A támogatást és figyelmet illetően versenghetnek a beteggel. Hozzátartozóként és gondviselőként igyekeznünk kell, hogy megtaláljuk az egyensúlyt saját igényeink és a gondozott igényei között. Ha ez nem sikerül, a hozzánk közel állók felhívhatják a figyelmünket ennek a fontosságára. Ha nem megfelelő az egyensúly, azt a beteg és a gondozója egyaránt megsínylik.

Hogyan javíthatjuk a demens beteg életminőségét?

Az Alzheimer-kórban vagy a demenciával járó egyéb betegségekben szenvedőkhöz tisztelettel, együttérzéssel, törődéssel, részvéttel kell fordulnunk, magánszférájukat, biztonságukat szem előtt kell tartanunk. Az enyhe-  és középstádiumú betegeket segítenünk kell, hogy megtalálhassák a lehetőségeket életminőségük javítására. A beteg állapotának megfelelő fizikális és szociális környezet szükséges a jó életminőség fenntartásához. Fontoljuk meg a következő javaslatokat:

Ismerkedjünk meg az Alzheimer-kórral és a demencia egyéb típusaival. Legyünk tisztában azzal, hogy hogyan súlyosbodik a betegség, hogyan lehet kommunikálni a beteggel (pl. a különféle érzelmeket, így az örömöt és a félelmet milyen arckifejezés kíséri).

  • Kérdezzük meg a betegtől, hogy mit szeret, és mit nem szeret. Ha már nem képes ezt elmondani, egy közeli hozzátartozójánál tudakozódjunk.
  • Ismerkedjünk meg azokkal a személyekkel, tevékenységekkel, akikkel/amikkel szívesen tölti a beteg az idejét.
  • Amennyire csak lehetséges, támogassuk abban, hogy megtarthassa függetlenségét.
  • A beteg erősségeire, képességeire fókuszáljunk, éreztessük vele, hogy megbecsüljük.
  • Adjuk meg számára a választás lehetőségét.
  • Biztosítsuk a beteg általános egészségi állapotának rendszeres ellenőrzését és a szükséges kezeléseket. Az Alzheimer-kór diagnózisa nem jelent minden más betegséggel szemben védettséget. A többi betegség elhanyagolása ronthatja az alzheimeres tüneteket is.
  • Biztosítsuk a biztonságos, ismerős környezetet, amely segít fenntartani a beteg megmaradt képességeit.
  • Tartsuk tiszteletben a beteg társaság- és intimitás iránti igényét. Amennyire lehet, támogassuk a családdal, barátokkal való kapcsolatát.
  • Úgy gondoskodjunk a betegről, hogy igényeit kielégítsük, és a megmaradt képességeire koncentráljunk.
  • Tudjunk arról, hogy a beteg érdeklődése idővel megváltozhat, és ha ez bekövetkezik, ne erőltessük rá korábbi értékrendjét.
  • Biztosítsuk, hogy bárki, aki a beteget ellátja, tisztelettel bánjon vele és önálló egyéniséggel rendelkező személyként kezelje.
  • Ne feledjük, hogy minden egyes reakció, magatartásforma jelentéssel bír, és azzal valamit közölni szeretne a beteg.
  • Ismerjük fel, hogy a beteg életminősége szorosan összefügg  gondozója életminőségével. Ahogy a betegség súlyosbodik, a beteg és gondozója kapcsolata szorosabbá válik.

    Kép: felejtek.hu

Hogyan javíthatjuk a gondozó életminőségét?

Fontoljuk meg a következő javaslatokat:

  • Tudjunk minél többet az Alzheimer-kórról és a demencia egyéb típusairól. Közeli barátainkkal beszélgessünk saját igényeinkről és a beteg igényeiről, valamint azokról az esetekről, amikor ez a kettő ellentétes egymással.
  • Keressünk segítséget csoportokban, vagy egyénileg.
  • Tartsunk rendszeresen szünetet a betegellátásban: néhány óránként, néhány naponta, vagy néhány hetente. Keressünk olyan elfoglaltságokat, amelyek segítenek elszakadni a betegellátással járó kötelezettségektől és feladatoktól.
  • Vegyük észre, ha stresszelünk, és keressünk a stressz megszüntetésére megoldást.
  • Könyveljük el sikerélményként a betegellátást.
  • Tanuljunk meg segítséget kérni és elfogadni.
  • Mondjuk meg a háziorvosunknak, hogy demens beteget látunk el, és kérjük, hogy ezért a mi egészségi állapotunkat rendszeresen ellenőrizze.
  • Figyeljük meg saját érzéseinket és azt, hogy hogyan reagálunk a stresszre. Saját igényeinket is tartsuk szem előtt.
  • Készüljünk fel a változásokra és arra, hogy nehéz döntéseket kell meghoznunk.
  • Az embernek szüksége van társas kapcsolatokra és intimitásra. Amennyire lehet, tartsuk a kapcsolatot családunkkal, barátainkkal.
  • Határozzuk meg a magunk számára a beteggondozás negatív és pozitív aspektusait. Törekedjünk arra, hogy növeljük a pozitívumok számát.

Zárásként

A beteggondozás során fontos szerepe van az életminőségnek. Lényeges, hogy a gondozó odafigyeljen a beteg igényeire, kívánságaira és meggyőződéseire. A beteg jó közérzete  legyen az ellátás elsődleges célja. Ugyanakkor szem előtt kell tartani, hogy a gondozó jóléte éppen olyan fontos, mint az alzheimeres betegé. Konfliktus esetén a kommunikáció, a tudás, az önismeret, a támogatás és a megértés segítheti a gondozót a megoldásban, így nem válik maga is a kór áldozatává.

(Forrás: felejtek.hu)

Kép: felejtek.hu

Képzeljük el a következő helyzetet: meglátogatjuk az édesanyánkat. Felajánljuk neki, hogy főzünk egy kávét, ám amikor a hűtőszekrénybe nyúlunk a tejért, kellemetlen meglepetés fogad – tejesdoboz helyett egy hajkefe akad a kezünkbe. Tudjuk, hogy édesanyánk mindig is adott a rendre, ezért különösen furcsának találjuk a helyzetet. Hirtelen belénk hasít a felismerés, hogy nem ez az első eset. Eszünkbe ötlenek a telefonbeszélgetések, amikor mindent többször megismételt; az időnkénti zavartság; az elfelejtett számlák. Ekkor tűnik fel, hogy édesanyánk visszahúzódóbbá vált. A fájdalmas kérdés már szinte magától adódik: lehet, hogy Alzheimer-kórral él?


Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Tavaszi lendület: játékosan a csapatépítés útján

Tavaszi lendület: játékosan a csapatépítés útján 

Ahogy a természet újraéled, a hosszú hónapok utáni friss levegő és napsütés szinte hívogat, hogy végre kiszabaduljunk a négy fal közül. Ilyenkor szinte vonz minket a természet, vágyunk a felfrissülésre, amit a szabad levegő ad.
A CBD olaj útja a magtól a cseppentőig

A CBD olaj útja a magtól a cseppentőig 

A CBD olaj természetes eredetével, kiegyensúlyozott összetételével és sokrétű felhasználhatóságával sokak érdeklődését keltette fel az utóbbi időben. De vajon hogyan készül ez a különleges olaj? Milyen folyamatokon megy keresztül a kender, mire illatos, sűrű kivonatként a polcokra kerül?
A körömápolás fontossága a nők életében

A körömápolás fontossága a nők életében 

A hölgyekre jellemző, hogy sokat foglalkoznak a külsejükkel. Annak érdekében, hogy ápoltak legyenek, rendszeresen látogatnak el a fodrászhoz, a kozmetikushoz és a műkörmöshöz is.
Nőként kiemelt szerepe van a jó alvásnak

Nőként kiemelt szerepe van a jó alvásnak 

Az alvás nem csupán a pihenés eszköze, hanem a szervezet regenerációjának és kiegyensúlyozott működésének alapfeltétele is - mondhatni kulcsfontosságú az egészségünk szempontjából.
Olívaolajjal a női egészségért

Olívaolajjal a női egészségért 

Az olívaolaj a mediterrán konyha egyik jellegzetes alapanyaga, ám nem csak a konyhában vehetjük hasznát. De ne szaladjunk ennyire előre, kezdetnek nézzük meg, miért olyan kedvelt, és milyen hatásai vannak!
A papírtálak széles felhasználási lehetőségei

A papírtálak széles felhasználási lehetőségei 

A papírtálcák, papír leveses tálak és tányérok valamint a sushi tálcák rendkívül népszerűek, ezért a fenntartható vendéglátásra törekvő női vállalkozók is előszeretettel használják. A vendéglátás mellett azonban praktikus megoldást jelentenek a stílusos rendezvények, a catering és az otthoni összejövetelek alkalmával is.

Nők ezreinek ad újra aktív életet a csípőprotézis 

A nők élete gyakran egyenlő a rohanással, azonban az idő múlásával jelentkező különböző ízületi fájdalmak lassabbá, nehezebbé, korlátozottabbá teszik a mozgásukat. A csípőízületi problémák nagyon sok nőt érintenek, főleg a 60 év feletti korosztályt.